Rusyanın Başarısız Fırlatmadan Sonra Kontrolden Çıkan Roketi, Dünyaya Düştü

Rusya, 27 Aralık 2021 tarihinde ülkenin yeni ağır yük fırlatıcılarından birisi olan Angara A5 isimli roketini test uçuşu amacıyla fırlatmıştı. Rusya’nın kuzeybatısında yer alan Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan roket, beraberinde bir de maket uyduya yer veriyordu. Roket fırlatıldıktan kısa bir süre sonra roketin motoru arızalandı.

20.02.2022 22:00:34 tarihinde yayınlandı.

Rusya, 27 Aralık 2021 tarihinde ülkenin yeni ağır yük fırlatıcılarından birisi olan Angara A5 isimli roketini test uçuşu amacıyla fırlatmıştı. Rusya’nın kuzeybatısında yer alan Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan roket, beraberinde bir de maket uyduya yer veriyordu. Roket fırlatıldıktan kısa bir süre sonra roketin motoru arızalandı.

Roketin üst kademesi olan Persei’nin motorunun arızalanması sonucunda Persei, alçak yörüngede mahsur kaldı. İşte roketin 27 Aralık tarihinde alçak yörüngede mahsur kalan bu parçasının bugün Dünya’ya çakılması bekleniyordu. İşin kötü tarafıysa, roket parçasının ne zaman veya nereye çakılacağının bilinmiyor olmasıydı. Persei, geçtiğimiz saatlerde Dünya’ya çakıldı.

Kontrolden çıkan Rus roketinin parçasını bir süredir takip eden astronom Jonathan McDowell, aracın gece 00.08 sularında atmosfere giriş yaptığının doğrulandığını açıkladı. Pasifik Okyanusu’nun ortasında atmosfere giriş yapan Persei’nin büyük bir kısmı, atmosfere giriş yapmasıyla birlikte oluşan sıcaklıktan dolayı yanarak yok oldu.

İLGİLİ HABER İnsan Yapımı UFO Tasarlandı: Yakıt Olmadan Uzayda Yolculuk Edebilmesi Planlanıyor

Çeşitli kaynaklara göre 4 tonluk roket parçasından geriye kalan ufak parçalar, Pasifik Okyanusu’nun güneyine düştü. Roket parçasının nereye ve ne zaman düşecek olması kesin bir şekilde tahmin edilememiş olsa da bazı uzmanlar. Parçanın muhtemelen Pasifik Okyanusu’na düşeceğini belirtmişlerdi. Neyse ki roket beklendiği gibi karaya değil, okyanusa düştü.


Kaynak webtekno.com

 

Appleın Yeni İşletim Sistemi "macOS Monterey" Yayınlandı: İşte Öne Çıkan Özellikler

ABD merkezli teknoloji devi Apple, milyonlarca mac kullanıcısının bilgisayar kullanım deneyimini iyileştirecek yeni işletim sistemi macOS Monterey'i kullanıma sundu. Geliştiricilerin yaptıkları dokunuşlarla artık daha da işlevsel bir hal alan işletim sistemi, an itibarıyla dünya genelindeki tüm mac kullanıcıları tarafından deneyimlenebiliyor. Peki bu işletim sistemi, kullanıcılara ne gibi yenilikler vadediyor?

WhatsApp, Yarın Bazı iPhone ve Android Telefonlar İçin Desteği Kesiyor (İçlerinde Efsaneler Efsanesi Bir Model de Var)

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, desteklenen işletim sistemlerini güncelledi. Yapılan güncelleme, 1 Kasım itibarıyla uygulamaya konacak. WhatsApp'ın aldığı karar ile bazı telefonlar, anlık mesajlaşma uygulamasını desteklemeyecekler. WhatsApp'ın son kararı, bazı popüler akıllı telefonları bile destekten mahrum bırakıyor.

Bruce Willis, Deepfake ile Bir Rus Reklamında Başrolde Yer Aldı

Günümüz teknolojisi bazen gerçekliği sorgulatacak şeylere yol açabiliyor. Bunun en güncel ve bir o kadar da ilginç örneği Rusya'da görüldü. Rusya merkezli operatör ve İnternet servis sağlayıcısı Megafon, yeni reklamında Bruce Willis'e yer verdi, ancak ünlü aktör bu sırada ABD'deydi. Peki bunu nasıl yaptılar? Tabii ki Deepfake adı verilen, yüz üretme teknolojisiyle.

Dijital Türk Lirası Projesinde Önemli Adım: Pilot Uygulamalar Başlıyor

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tasarılarının onayını imzaladığı Dijital Türk Lirasının çalışmalarının başladığının haberini sizlere vermiştik. Yaklaşık 7 ay önce, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile yapılan iş birlikleriyle Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurulmuştu.