Mozilla Firefox, İki Büyük Güvenlik Açığı Sebebiyle Sadece 8 Saniyede Hacklendi

Windows 11, Microsoft Teams, Ubuntu Desktop ve Tesla Model 3'ün tümü bir hafta içinde bilgisayar korsanlarının kurbanı olurken, Mozilla Firefox'un da saldırıya uğradığını fark etmemiş olabilirsiniz. Firefox da içerisinde güvenlik açığı tespit edilenler arasında yerini aldı.

22.05.2022 21:15:15 tarihinde yayınlandı.

Windows 11, Microsoft Teams, Ubuntu Desktop ve Tesla Model 3'ün tümü bir hafta içinde bilgisayar korsanlarının kurbanı olurken, Mozilla Firefox'un da saldırıya uğradığını fark etmemiş olabilirsiniz. Firefox da içerisinde güvenlik açığı tespit edilenler arasında yerini aldı.

Tüm dünyadaki hackerların katılabileceği ve firmaların kendi yazılımlarının güvenilirliğini test ettirdikleri PWN2OWN etkinliğinde Mozilla Firefox, iki kritik güvenlik açığı kullanılarak sadece sekiz saniyede hacklendi.

Üstün yetenekli Manfred Paul isimli bilgisayar korsanı, 20 Mayıs Cuma günü sona eren PWN2OWN 2022 etkinliğinde iki kritik güvenlik açığı kullanarak yıldırım hızında çifte açıktan yararlanarak Firefox’u hacklemeyi başardı.

Manfred Paul, 18 Mayıs Çarşamba günü PWWN2OWN'un açılış oturumunda sahnede dördüncü oldu ve toplam 100.000 dolar ödül parası kazandı. Aynı günün ilerleyen saatlerinde, Apple Safari tarayıcısında başarılı bir sıfırıncı gün kullanımı için 50.000 dolar daha kazandı.

Yani aslında pek de bir şey yapmanız gerekmiyor. Zira Manfred Paul’un güvenlik açığı bulduğu Firefox tarayıcısı sürümü sıfırıncı gün sürümüydü. Zaten firmalar da bu tarz etkinliklere bu açıkların bulunması ve sonrasında hemen düzeltilmesi için katılıyor. Burada asıl olay Manfred Paul’un bunu sadece 8 saniyede başarabilmiş olması.

Yapabileceğiniz yegâne şey, eğer otomatik güncellemeyi durdurduysanız güncellemelerinizi açmanız veya manuel olarak yapmaya başlamanız. Bunun için Mozilla Firefox tarayıcısını açtıktan sonra sağ üstteki üç çizgi sembolüne, ardından Yardım kısmına ve Firefox Hakkında kısmına gitmeniz gerekiyor. Eğer manuel yapacaksanız şu sürümleri yüklemeniz gerekiyor.

İLGİLİ HABER Google Chrome Ekibi, Web Uygulamalarını Bir Sonraki Seviyeye Taşıyacak Projelerini Duyurdu: Gelişmiş Web Uygulamaları Fonu

Firefox kullanan birkaç kişiden biriyseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.


Kaynak webtekno.com

 

Oyun Dünyası Karıştı: Sony, Microsoftun Activision Blizzardı Satın Almasına EA Gamesi Satın Alarak Karşılık Verir mi?

Yıllar içinde günümüzün en değerli sektörleri içine giren oyun sektörü, gelecekte ne kadar büyüyeceğini geçtiğimiz günlerde bir kez daha kanıtladı. Microsoft, 1979 yılında kurulan ve oyun dünyasının en köklü dağıtım şirketlerinden birisi olan Activision’ı satın alacağını duyurdu. Bu satın alımın bedeliyse 68,7 milyar dolar olarak açıklandı.

HDMI Kablolarını Bir Kenara Bıraktıran Google Chromecast Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günümüzde televizyonlar artık akıllı. Yani hepsinin kendine ait bir işletim sistemi ve bu işletim sistemi üzerinden kullanabileceğiniz TV uygulamaları var. Akıllı olmayan bir televizyonunuz varsa hemen yeni bir akıllı TV almayı düşünmeyin. Mobil cihazlarınız ve bilgisayarınızdaki medyayı bir Google Chromecast kullanarak bu televizyona ya da basit bir monitöre yansıtmanız mümkün.

İsrailden Kripto Para Piyasaları İçin Kritik Yönerge: Kripto Faaliyetleri Takip Edilecek

Merkeziyeti olmayan kripto para birimlerinin son yıllarda hızla dünya çapında yaygınlaştığı bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca birçok ülke, kara para aklama gibi suçlarda kullanıldığı düşünülen kripto paralara yönelik düzenlemeler getirerek bu tarz dijital para birimlerini kontrol altına almak istiyor. Hatta ülkemizde de kripto paralara yönelik düzenlemeler sık sık gündeme geliyor..

Samsungun Yapay Zeka Teknolojisi Neonun İlk Görüntüleri

Yılın en büyük teknoloji fuarı CES 2020 için artık geri sayım başladı. Las Vegas’da düzenlenecek olan fuardaki ilgi odaklarından biri, Neon adında Samsung’un yeni yapay zeka teknolojisi olacak. Bu yeni teknolojiye dair görüntüler de elimize ulaştı. Samsung’un bu yenilikçi projesine dair küçük tanıtımlar ve reklamlarla geçtiğimiz dönemde fazlaca karşılaştık. Neon Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda “yapay insan” olarak nitelendiren bu teknolojiye dair daha detaylı görüntüler de şimdi gün yüzüne çıktı.