Marsa Gitme Süresini Neredeyse Bir Aya Düşüren Bir Sistem Tasarlandı: Lazerler Kullanılacak

Güneş sisteminde Dünya’dan sonra gelen gezegen olan kızıl gezegen Mars, insanların yıldızlara merak sardığı ilk zamanlardan beri en çok merak edilen gezegenlerin başında geliyor. Ancak elde bulunan teknolojinin yetersizliği ve aradaki yaklaşık 55 milyon kilometrelik mesafe sebebiyle Mars şu an yalnızca gönderilen uzay araçları ve teleskoplarla gözlemlenebiliyor. 

16.02.2022 02:48:31 tarihinde yayınlandı.

Güneş sisteminde Dünya’dan sonra gelen gezegen olan kızıl gezegen Mars, insanların yıldızlara merak sardığı ilk zamanlardan beri en çok merak edilen gezegenlerin başında geliyor. Ancak elde bulunan teknolojinin yetersizliği ve aradaki yaklaşık 55 milyon kilometrelik mesafe sebebiyle Mars şu an yalnızca gönderilen uzay araçları ve teleskoplarla gözlemlenebiliyor. 

Hal böyle olunca Mars’a ayak basmak ve gezegeni kolonileştirmek için çözülmesi gereken en büyük zorluklardan birisi Kızıl Gezegen'e hızlı bir şekilde nasıl astronot gönderileceği olarak öne çıkıyor. Bir araştırma ekibinin Mars’a hızlı bir şekilde uzay aracı göndermek için geliştirdiği bir plan ise bu sorunun çözümüne dair bir umut vadediyor. 

NASA’nın verilerine göre Mars’a ulaşmak şu an için en az 7 ay gibi bir süre alıyor. Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nden bir ekibin tasarladığı bir sistem ise Mars’a uzay aracı göndermek için gereken bu sürenin aylarca kısalarak sadece 45 gün sürmesinin mümkün olabileceğini savunuyor. 

Araştırma ekibi tarafından geliştirilen sistem, yörüngede bulunan bir uzay aracını güçlendirmek için Dünya'ya konumlandırılmış 10 metre genişliğindeki bir lazer dizisinden yararlanıyor. Sistem bu lazerlerin, uzay aracındaki hidrojen plazmasını, aracının Mars’a ulaşmasına yetecek derecede aşırı ısıtılmış hidrojen gazı oluşana kadar ısıtması prensibine dayanıyor. Bunun işe yaraması halinde ise bu planın temelde, tonlarca ağırlıktaki yakıtı uzaya fırlatmak konusunda endişe etmemize gerek kalmadan Dünya’dan diğer gezegenlere gitmemize yetecek itme gücünü sağlaması gerekiyor. 

NASA'nın, en fazla 45 günlük bir sürede 1.000 kilogramlık bir yük taşıyabilecek bir Mars'a gitme yöntemi tasarlamak için başlattığı bir mühendislik meydan okumasının ardından konsepti tasarlayan ekipten McGill Üniversitesi Mühendislik Yaz Lisans Araştırma Programı eski öğrencisi Emmanuel Duplay, “Lazer-termal tahrik, bir voleybol sahası büyüklüğünde lazer dizileri ile bir tonluk hızlı taşıma görevlerini mümkün kılıyor” şeklinde kaydediyor. 

Ancak Mars'a giden ilk insanlar muhtemelen oraya lazer-termal tahrik teknolojisini kullanarak ulaşmayacaklar. İnsanların Mars’a ayak basmasından sonra burada kurulacak olan uzun vadeli bir koloniyi sürdürmek için daha fazla insanın seyahat etmesi gerekeceğini belirten Duplay, sadece radyasyon tehlikelerinden kaçınmak için bile bizi oraya daha hızlı götürecek itme sistemlerine ihtiyacımız olacağını belirtiyor.

Normal şartlarda geleneksel kimyasal yakıtlı roketlerle aylar sürecek bir yolculuktansa önemli malzemeleri ve astronotları kısa sürede Mars kolonilerine götürmeyi amaçlayan sistem, Mars'a ulaştığında ise gemiyi hızla yavaşlatan hassas ve potansiyel olarak tehlikeli bir manevra olan "aerobrake" manevrası için gezegenin ince atmosferinden yararlanıyor. Geleneksel uzay araçları durmak için kimyasal iticiler kullanıyor ki bu da yakıtı taşımak için yükte daha fazla ağırlık gerektiği anlamına geliyor. Mars'ın atmosferini kullanan yeni sistemle ise bu durumun önüne geçmek hedefleniyor. 

Tasarım her ne kadar kulağa mükemmel geliyor olsa ve uzay seyahati konusunda vadettikleri açısından heyecanlandırsa da hala daha kavramsal gelişim aşamasında olması sebebiyle ne derece gerçekleşebilir olduğu hakkında bir şey söylemek için henüz oldukça erken. 

İLGİLİ HABER SpaceX, İnsanlığı Marsa Götürecek Devasa Uzay Aracı Starshipin Fırlatma Anında Neler Olacağını Paylaştı


Kaynak webtekno.com

 

Sponsorlu, En Çok Paylaşılan ya da Sadece İlginizi Çekenler: Twitter TTleri Aslında Neye Göre Belirleniyor, Ne Kadar Güvenli?

Görsel odaklı paylaşımlar yapan pek çok popüler sosyal medya platformu olsa da metin odaklı paylaşımların yoğun olduğu en popüler platform Twitter’dır. Hatta pek çok kullanıcı görsel pazarlama paylaşımlarından sıkıldığı için buraya sığınıyor. Twitter, yalnızca eğlenceli içeriklerin paylaşıldığı bir platform değil; eğer kullanıcıların büyük bölümü tarafından destekleniyorsa bir konu trend topic olarak, yani TT olarak gündemi belirleyebilir.

Googledan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına Özel Doodle

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli günlerinden bir tanesi. Aslına bakacak olursak, 29 Ekim yalnızca Türkiye için değil, tüm dünya için oldukça önemli bir gün. Zira tam 98 yıl önce bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğindeki ülkemiz, tüm dünyaya gerçek anlamda diz çöktürdü. Yurdun işgal edilen her karış toprağını kurtarmayı başaran şanlı ordumuz, bunun en büyük hediyesi olan Cumhuriyet'i bizlere armağan etti.

JSON Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır?

Bugün gerçek hayatımızla iç içe geçmiş olan dijital dünyada pek çok farklı veri biçimi ve bu verileri barındıran yine pek çok farklı dosya formatı vardır. Sık sık karşılaştıklarımızı tüm kullanıcılar biliyor ancak JSON gibi daha çok yazılımcılara hitap eden formatlar birçok kullanıcı için yabancı. .json uzantılı JSON dosyası, özellikle programcılar arasından en yaygın kullanılan dosya formatlarından bir tanesi.