iPhone 15 Pro Hakkında Bugüne Kadar Sızdırılan Tüm Bilgiler: Periskop Kamera, Titanyum Gövde ve Dahası...

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın 12 Eylül'de gerçekleştireceği "Wonderlust" isimli lansmanına artık sadece birkaç gün uzaktayız. Şirket bu lansmanda iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max isimli yeni telefonlarını tanıtacak. Apple hayranlarının heyecanı daha şimdiden tavan yapmış durumda.

12.09.2023 15:30:18 tarihinde yayınlandı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın 12 Eylül'de gerçekleştireceği "Wonderlust" isimli lansmanına artık sadece birkaç gün uzaktayız. Şirket bu lansmanda iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max isimli yeni telefonlarını tanıtacak. Apple hayranlarının heyecanı daha şimdiden tavan yapmış durumda.

Peki yılın en güçlü iPhone'u olarak kayıtlara geçecek iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max hangi özelliklere sahip olacak? Gelin hep birlikte hem bu telefonların özelliklerine hem de tahmini fiyatlarına yakından bakalım.

iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max'in genel tasarımı, iPhone 14'nün Pro ailesine genel olarak benzeyecek. Bu bağlamda; keskin hatlara sahip olan bir tasarım bizleri bekliyor olacak. Dynamic Island ile arka kısımda ise yine üçlü kamera kurulumu ile aynı şekilde tasarımını koruyacak. Ancak bu yıl büyük üç büyük değişim ile karşı karşıya kalacağız. Bunlardan ilki, Apple'ın bu yıl titanyum gövde kullanacak olması. Böylelikle telefonun dayanıklılığı artacak. Öte yandan; mevcut iddialara göre Apple, iPhone 15 Pro modellerinde sessize alma tuşunu kaldırıp, bunun yerine "aksiyon tuşu" koyacak. Peki bu tuş tam olarak ne işe yarayacak?

iPhone 15 ailesinin Pro modellerindeki aksiyon butonu, özelleştirilebilir bir yapıya sahip olacak. Kullanıcı, iOS 17 ile bu butonu kamerayı veya el fenerini açmak için kullanabilecek. Ayrıca telefonun kilidinin açılması, sessize alınması, çeviri özelliklerinin aktifleştirilmesi ve Sesli Notlar gibi özellikler de bu tuş üzerinden kontrol edilebilecek. Apple, tercihini Pro modelden yana kullanan müşterilerine dikkat çekici bir deneyim yaşatmış olacak. Ve evet; iPhone 15 Pro, tarihteki ilk USB Type-C'li Pro model iPhone olacak.

iPhone 15 Pro, iPhone 14 Pro'dan farklı bir ekrana sahip olmayacak. Bu yıl yine 6.1 inç büyüklüğünde 120 Hz OLED ekranla karşılaşacağız. Daha ince çerçevelerle donatılacak telefon, bu özelliği sayesinde daha fazla görüntü alanı sunacak. Ve evet, ilk kez iPhone 14 Pro'da gördüğümüz Always on Display özelliği, iPhone 15 Pro'da da bulunacak. Bu özelliğin standart modellerde bulunmadığını söyleyelim.

Apple, iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde A17 Bionic işlemci kullanacak. 3 nm üretim mimarisi üzerine inşa edilen bu çip, akıllı telefonun performansını ve verimliliğini artıracak. iPhone 14 Pro ile iPhone 15 Pro arasında yüzde 15'e varan performans farkı yaşanacak. Güç tüketimi ise yüzde 30'a kadar azalacak. 6 CPU ve 6 GPU'lu yapıya sahip olacak işlemci, büyük olasılıkla 8 GB RAM ile desteklenecek. Pro modellerin depolama alanları ise geçmişte de olduğu gibi 1 TB'ye kadar çıkabilecek.

iPhone 15 Pro, 3.650 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olacak. Android telefonlarla kıyasladığımızda bu çok da büyük bir kapasite değil. Ancak A17 Bionic'in verimli yapısı, güç tüketimini ciddi anlamda düşürecek. Bu da kullanım süresinin artmasını sağlayacak. iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max'in bugüne kadarki en yüksek kullanım süresine sahip iPhone'lar olması bekleniyor. Ayrıca bu batarya, bu yıl ilk kez karşılaşacağımız USB Type-C bağlantı desteği ile 35W hızlı şarj desteği sunacak. MagSafe desteği, önceki modellerde olduğu gibi iPhone 15 Pro'da da bulunacak.

Apple, iPhone 15 Pro'nun kamera özellikleriyle çok fazla heyecanlandırmayacak. Çünkü bu akıllı telefonda 48 MP çözünürlük sunan Sony IMX-803 sensörle karşılaşacağız. Evet; iPhone 14 Pro'nun kamerasından bahsediyoruz. Telefonun ultra geniş açılı kamerası ise 13.4 MP çözünürlük değerine sahip olacak. iPhone 15 Pro'nun üçüncü kamerası ise telefoto odaklı ve 12.7 MP çözünürlük değerine sahip olacak. Apple'ın birkaç yıldır kullanımda olan tüm profesyonel çekim özellikleri, yeni Pro modellerde yer alacak. Ayrıca LiDAR sensör de iPhone 15 Pro'da bulunacak. Sony'nin ürettiği yeni sensör, önceki nesilden daha verimli çalışacak.


Kaynak webtekno.com

 

2011 Yılında Marstan Dünyaya Düşen Meteorun Sırrı Nihayet Çözüldü!

Dünya'ya biraz irice bir meteor düşmesi durumunda gezegenimizin başına neler geleceğini dinozorların hikayesinden az çok biliyoruz. Neyse ki gerek Güneş, gerekse de Jüpiter bizi devasa kütleleri sayesinde koruyor ve yaklaşan neredeyse her gök cismini kendilerine çekiyorlar. Haliyle gezegenimiz de çok daha küçük göktaşları ile karşılaşıyor. 

Spotify, Para Verip Reklamlara Halen Maruz Kalacağınız Bir Abonelik Paketi Test Ediyor

Daha önce YouTube'un, reklamlardan bıkan kullanıcıları için yeni bir abonelik seviyesi üzerinde çalıştığını sizlerle paylaşmıştık. Premium Lite adlı bu abonelik, Premium’daki özelliklerden sadece reklamsız izlemeyi kapsıyordu ve Premium’a göre oldukça ucuzdu. Şimdiyse milyonlarca kullanıcıya sahip olan Spotify benzer bir gelişmeyle karşımızda.

Sadece iPhone 15 Ailesinde Bulunan 10 İşlevsel Özellik

Apple hayranlarının bir kısmının beğendiği, diğer kısmı ise pek de tatmin edemeyen iPhone 15 serisi, her yıl olduğu gibi Apple’ın bu yıl da önceki modeli kopyaladığı gerekçesiyle taşlanmasına sebep oldu. Fakat telefonları eline alan kullanıcılar, daha ilk günlerden itibaren serinin eşsiz özellikleri için kullanım senaryoları bulabildi.

Google, Uygulamaların Verilerinizi Çeyizine Saklamasını Engelleyen Yeni Özelliklerini Duyurdu

Pek çok kullanıcının bilinçlenmesi ve veri skandallarının peşi sıra yaşanmasıyla birlikte Google, veri güvenliği için ciddi önlemler almaya başlamıştı. Bu önlemlerden biri, Play Store’a uygulamanın hangi verileri topladığını ve paylaştığını gösteren, ayrıca güvenlik uygulamaları hakkında bilgiye yer veren “Veri güvenliği” bölümüydü.