BepiColombo’dan Beklenen İlk Merkür Fotoğrafı Yayınlandı

Avrupa Uzay Araştırma Ajansı (ESA) ve Japon Havacılık ve Uzay Ajansı (JAXA) iş birliği ile Merkür’ü araştırma çalışmaları için geliştirilen robotik uzay aracı BepiColombo, dün gece Merkür’e en yakın noktaya ulaştı.

23.02.2022 17:00:28 tarihinde yayınlandı.

Avrupa Uzay Araştırma Ajansı (ESA) ve Japon Havacılık ve Uzay Ajansı (JAXA) iş birliği ile Merkür’ü araştırma çalışmaları için geliştirilen robotik uzay aracı BepiColombo, dün gece Merkür’e en yakın noktaya ulaştı.

Güneş Sistemi’ndeki en küçük ve Güneş’e en yakın konumda bulunan gezegen Merkür, yoğun sıcaklığı ve çekirdek yapısıyla bilinmezliklerle dolu. Merkür'ü araştırmak için Avrupa ve Japon uzay araştırma şirketleri bir robotik uzay aracı geliştirdi. ESA ve JAXA’nın geliştirdiği iki farklı uzay aracının kombinasyonu olan BopiColombo, 7 yıl sürecek yolculuğuna 2018’de başlamıştı. Dün gece Dünya’nın üzerinden geçerek Merkür’e en yakın konuma geldi. Merkür’ün en yakın konumdan çekilen ilk fotoğrafı ise bugün yayınlandı. İlerleyen günlerde daha çok fotoğraf gelmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER Merkür Kaşifi BepiColombo, Dünya Etrafındaki Manevrasını Tamamladı

BopiColombo'dan beklenen Merkür fotoğrafı geldi. Bu fotoğraf siyah beyaz ve günümüz teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda düşük bir kaliteye sahip olsa da araştırmacılar için oldukça büyük bir öneme sahip. Uzay aracının şu anki donanımı yüksek çözünürlüklü bilim kameralarının kullanılabilmesi için uygun değil. İki parçadan oluşan aracın dışına monte edilmiş birkaç izleme kameraları yer alıyor. Merkür’ün bu ilk fotoğrafı BepiColombo’nun yan tarafında bulunan düşük çözünürlüklü bir izleme kamerasıyla çekildi. Bugün paylaşılan ilk fotoğraf, hafta içine kadar paylaşılacak diğer fotoğraflar için daha çok merak uyandırdı.

2018’de başlayan yolculuk 2023, 2024 ve 2025’te de Merkür’ün yörüngesine girme çalışmalarıyla devam edecek. 2026’da gerçekleşmesi planlanan operasyonlara başlayabilmek için BepiColombo’nun Merkür’ün yörüngesinde düzenli bir konumda görülmesi gerekiyor. Bu robotik uzay aracının iki parçadan oluştuğundan bahsetmiştik. Avrupa ve Japon uzay araştırma şirketlerinin geliştirdiği bu iki parça, Merkür’ün yörüngesine girmesiyle ayrılacak ve farklı görevleri olacak.

Avrupa’nın Gezegensel Yörünge Aracı (MPO), Merkür arazisini haritalamak, yüzey yapısı hakkında bilgi toplamak, yer şekillerinin yüksekliklerini hesaplamak ve iç yapısını algılamak için tasarlandı. Japonya’nın Manyetosferik Yörünge Aracı (MMO) ise öncelikle Merkür’ün manyetik alanını inceleyecek. Güneşten uzaklaşan parçacıklarıyla dalgalanan kütlesi ‘güneş rüzgarları’ ile Merkür’ün etkileşimini araştıracak.

İLGİLİ HABER Astronomlardan Alışılmadık Keşif: 3 Yıldızın Yörüngesinde Gezen İlk Gezegen Bulunmuş Olabilir

Araştırmacılar eşzamanlı sürdürülen bu çalışmalarla “sıcak küçük dünya” olarak tanımlanan Merkür hakkında birçok bilmecenin çözüleceğini umuyor.


Kaynak webtekno.com

 

Profesyonel Müzik Dinlemek İsteyenlere: OneOdio Monitor 60 Kulaklık İncelemesi

Eğer sizler de benim gibi müzikle yatıp kalkan, kulağından kulaklık eksik olmayan biriyseniz, yeni bir kulaklık satın almak istediğinizde pek çok şeye dikkat ediyorsunuzdur. Her ne kadar basitmiş gibi görünse de birbirinden farklı teknolojiyle gelen kulaklıklar, müzik zevkinizi çok yukarılara taşıyabilir. Bugün dixlrtr, Hi-Res gibi önemli ses teknolojileriyle donatılmış, yanında 3 farklı kablo çeşidiyle gelen kulaküstü kulaklık modeli OneOdio Monitor 60'ı inceleyeceğiz. 

Yıl Olmuş 2022, İkinci El iPhone 6 Plus Alınır mı?

Apple, yıllardan beri devam ettirdiği köşeli ve düz kenarlı tasarım anlayışına iPhone 6 serisiyle farklı bir tat katmıştı. Bu bağlamda yeni seri hem inceltilmiş hem kenarları yumuşatılmış hem de performansı önceki nesle dönüp baktırmayacak derecede artırılmış şekilde karşımıza çıkmıştı.

2022nin Son Gününde Nadir Gerçekleşen Bir Gök Olayı Yaşanacak: Yedi Gezegen Aynı Anda Gözlemlenebilecek

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) Başuzman olarak görev yapan Dr. Tuncay Özışık, 2022 yılında yaşanacak olan en önemli gök olayının, 31 Aralık gecesi yani yılbaşında gerçekleşeceğini açıkladı. 20-30 yılda bir gerçekleşecek olan gök olayında 2’si teleskop, 5’i çıplak gözle olmak üzere Güneş Sistemi'nde Dünya dışında yer alan 7 gezegen de aynı anda gözlemlenebilecek. 

NVIDIAnın DLSSi Artık Linux Oyunlarını da Destekliyor

DLSS, artık sadece Proton altındaki Vulkan oyunları için değil, DirectX oyunları için de çalışacak. Windows oyunlarının Valve'in SteamOS işletim sistemi altında oynanmasına izin veren uyumluluk katmanı olan Proton'un 6.3-8 sürümü, DX11 ve DX12 oyunlarında DLSS için resmi destek sağlıyor. Bu son sürüm; hile önleme yazılımlarıyla daha iyi uyum sağlamanın yanı sıra NVIDIA DLSS’i de tam destekliyor. 

İki Galaksinin Kozmik Dansı: Galaksilerin Birbirleriyle Etkileşime Girdiği Anları Gösteren Bir Görsel Paylaşıldı

Gezegenimiz dışında var olan uçsuz bucaksız, sonsuz evrenin büyüleyici görüntüleri karşısında nutku tutulmayanınız yoktur diye diye düşünüyoruz. İster bir galaksinin, ister bir yıldızın ya da kara deliğin fotoğrafı olsun; uzaydan gelen görüntüler her zaman biz insanları etkilemeyi başarmış ve bu koskoca evrendeki yerimizin ne olduğunu sorgulatmıştır.