Binlerce Kullanıcısı Olan VPN Uygulaması Hacklendi: IP Adreslerine Kadar Sızdırıldığı Tespit Edildi

VPN’in (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) ne olduğunu artık hepimiz biliyoruzdur. Normalde sahip olduğunuz IP ile ulaşamayacağınız sitelere IP’nizi farklı bir konumda gibi göstererek girmenizi sağlayan bir hizmet. Tabii bir de ‘bilgilerinizi koruyarak güvenli gezinmenizi’ sağlıyor.

28.06.2022 01:00:24 tarihinde yayınlandı.

VPN’in (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) ne olduğunu artık hepimiz biliyoruzdur. Normalde sahip olduğunuz IP ile ulaşamayacağınız sitelere IP’nizi farklı bir konumda gibi göstererek girmenizi sağlayan bir hizmet. Tabii bir de ‘bilgilerinizi koruyarak güvenli gezinmenizi’ sağlıyor.

Anlaşılan çok da güvenli değilmiş. Bean VPN isimli bir VPN hizmetinin kayıtlarının veri hırsızı bilgisayar korsanları tarafından çalındığının haberi alındı. Çalınan 20 GB’a yakın bir boyuttaki dosyada hizmetin kullanıcılarının tüm özel bilgileri yer alıyordu.

Cybernews isimli siber güvenlik şirketindeki araştırmacılar, Bean VPN tarafından oluşturulan 18 GB'den fazla bağlantı günlüğüne sahip bir veritabanını keşfetti. Araştırmacılar tarafından ElasticSearch kullanılarak yapılan rutin bir kontrol sırasında keşfedilen veri tabanının cihaz kimlikleri, Play Hizmet Kimlikleri, IP adresleri, bağlantı damgaları gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere 25 milyondan fazla kayıt içerdiği bildiriliyor.

Bu veritabanında bulunan bilgiler, Bean VPN kullanıcılarının anonimliğini kaldırmak ve coğrafi IP veritabanlarını kullanarak yaklaşık konumlarını bulmak için kullanılabilir. Play Service ID, kullanıcının oturum açtığı e-posta adresini bulmak için de kullanılabilir.

İLGİLİ HABER FBI, ABD’de VPN Kullanan Üniversitelilerin Giriş Bilgilerinin Rus Hackerlara Satıldığını Açıkladı

Apple'ın uygulama mağazası App Store’da bulunmayan uygulama, Google Play Store'da 50.000'den fazla indirmeye sahip. Yani eğer Apple kullanıyorsanız veya Android cihazınızda bu VPN hizmetini kullanmıyorsanız güvendesiniz. Eğer isterseniz aşağıdan ikinci kanalımız Fobito’da yer alan VPN hizmetlerinin çok da masum olmadığından bahsettiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.


Kaynak webtekno.com

 

LOL Şampiyonlarının ‘Dahi Kaşif’i Ezreal’in CTleri, Tüm Yetenekleri, Güçlü Ve Zayıf Özellikleri

Alt koridorun en değişken karakterlerinden biri olan Ezreal, ortalama her türlü metaya uyum sağlamayı başaran nadir karakterlerden. Özellikle hep alışılmışın dışında item seçimleri olması da karakterin sürekli uyum sağlamasına olanak tanıyor. ADC lakabına en değişik şekillerde uyum sağlayan Ezreal,  yetenek gücü, zırh deşme, saldırı gücü vb. birçok eşya ile build yapma potansiyeline sahip. Tabii ki bunların herbirinin ne kadar işlevsel olduğu tartışılır bir konu fakat yapabildiğiniz de bir gerçek.

Twitter, 280 Karaktere Sıkışıp Kalmak İstemeyenler İçin Resim Açıklaması Özelliğini Duyurdu

Yaklaşık 16 yıl önce kurulmasına rağmen herkesin aklında kalan şablonunu korumayı başaran ve platforma konuşma odaları dışında çok da büyük özellikler eklemeyen Twitter, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Tweet düzenleme özelliğini uygulamaya eklemeyi planladığını duyurmuştu. Bu haberin 1 Nisan şakası olduğu anlaşıldıktan sonra ise yaklaşık bir haftadır platform, yeni özellikler ile gündeme gelmiyordu. Ta ki bugüne kadar.

Online Görüntülü Görüşme Uygulaması Microsoft Teams Nedir, Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Pandemi sürecinde özellikle uzaktan çalışmayı sağlayan pek çok ortak çalışma platformu çıktı. Bu platformların büyük önem kazanması uygulamalar için de avantaj oldu. Global çapta en çok tercih edilen uygulama ise Microsoft Teams oldu. Ofis çalışmaları için adeta bir merkez oluşturan uygulama sayesinde ofise gitmeden de işler yürütülebiliyor. 

Twitter ve Facebooktan Kovulan Donald Trump, Takipçilerine Bu Platformları Bırakın Çağrısı Yaptı

Twitter ve Trump savaşı hâlâ devam ediyor gibi görünüyor. Tabii buna bir de Facebook ekleniyor. Bildiğiniz gibi Trump, ABD başkanlık seçimleri sırasında Twitter’la büyük bir dalaşa girmişti ve hesabı engellenmişti. Hatta Twitter, Trump’ın George Floyd ile alakalı bir tweeti için ‘Bu tweet, şiddeti yüceltme hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi’ ibaresi koymuştu.