ABD, Sınırları Korumak İçin Robot Köpeklerin Devriye Gezeceğini Açıkladı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, oldukça radikal bir karar aldığını açıkladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin güney sırının bir süredir robot köpeklerle korunduğu, bugüne dek yapılan testlerin başarılı olduğu ifade edildi. Alınan yeni karara göre sınırdaki robot köpeklerin sayısı artırılacak ve testler, daha geniş kapsamda sürdürülecek. 

16.02.2022 02:45:51 tarihinde yayınlandı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, oldukça radikal bir karar aldığını açıkladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin güney sırının bir süredir robot köpeklerle korunduğu, bugüne dek yapılan testlerin başarılı olduğu ifade edildi. Alınan yeni karara göre sınırdaki robot köpeklerin sayısı artırılacak ve testler, daha geniş kapsamda sürdürülecek. 

ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre ülkenin güney sınırı, insan ve hayvanların hayatlarını sürdürebilmesi için pek de uygun değil. Özellikle de yüksek sıcaklıklardan dem vuran bakanlık yetkilileri, yaptıkları çalışmalar sonucunda robot köpeklerin bölge için daha uygun olduğu sonucuna ulaştılar. Robot köpeklerin ne kadar etkili olacağını zaman gösterecek.

ABD'nin güney sınırına yerleştireceği robot köpekler, Boston Dynamics'in sıkı rakiplerinden olan Ghost Robotics tarafından üretildi. Dört ayaklı yapıya sahip olan köpekler, sahip oldukları termal ve gece görüş kameraları ile düşman unsurlarını rahatlıkla tespit edebiliyorlar. Otonom olarak kullanılabildiği gibi uzaktan kontrolle de yönetilebilen robot köpekler, tek şarj ile 12 kilometre civarında yol alabiliyorlar. Ghost Robotics, silahlı robot prototipleri tanıtmış olsa da ABD sınırlarında kullanılacak modellerde silah olup olmayacağı tam olarak bilinmiyor. 

ABD, sınıra yerleştireceği robot köpeklerle daha çok gözlem yapacak. Bu çalışmalar sayesinde sınırda izinsiz geçişler olup olmadığından emin olunacak. Ayrıca bölgede bulunan ve düşman unsuru tarafından kullanılma potansiyeline sahip olan mağara ve konut gibi yerler de bu robotlarla kontrol edilecek. Yetkililer, robot köpeklerin bazı eksikleri olduğunu kabul ediyor olsalar da süreç içerisinde yapılacak çalışmalar, bu köpeklerin mükemmel hale gelmesini sağlayabilir. 

İLGİLİ HABER Yapay Zekalar Bile Dertli: Yapay Zeka Sohbet Robotlarının Depresif ve Alkolik Olduğu Ortaya Çıktı

Dürüst olmak gerekirse robot köpekler, hareket kabiliyetleri açısından yeterince iyi değil. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye'nin son yıllarda aktif olarak kullandığı insansız hava araçları, sınır güvenliği için diğer tüm seçeneklerden çok daha iyi...


Kaynak webtekno.com

 

Hayatı Daha Kolay Planlamanızı Sağlayan 9 Mobil Zihin Haritası Uygulaması

İş yeri ve ev işleri arasında kaybolduğumuz günlük yaşantımızda bazı şeyleri akılda tutmak zor olabiliyor. Hatırlamakta zorlandığımız pek çok şey yüzünden günlük hayatımızın aksadığı da bir gerçek. Zihin haritası olarak adlandırılan bir planlama, hatırlama ve not tutma sistemi sayesinde gün içinde aklınızdan uçup giden bazı görevleri çok daha kolay aklınızda tutabilir ve yerine getirebilirsiniz.

Savaşlarda Yapay Zekâ Kullanımı İçin Etik Kurallar Üzerinde Çalışılıyor

Yapay zekâ, gün geçtikçe daha çok alanda kullanılıyor. Bazı sektörlerde insan gücüne duyulan ihtiyaç, yapay zekânın kullanılmasıyla ortadan kalkıyor. Şimdi de Pentagon, yapay zekâyı askeri alanda kullanmak için işe koyuldu. Savaş alanında yapay zekâ teknolojilerinden yararlanmayı hızlandıran ABD Savunma Bakanlığı, bununla ilgili yeni etik ilkeleri kabul etti.

FIFA Resmen Tarih Oluyor: EA, 30 Yıllık Efsane Serinin Yeni İsmini Duyurdu!

Daha önceki haberlerimizde sizlere FIFA ile EA arasındaki anlaşmanın biteceğini ve EA Games’in futbol oyunları serisini başka bir isimle devam ettireceğini aktarmıştık. O zamandan beri yaptığımız haberlerin arasında EA’in yeni futbol oyunu serisinin isminin ne olabileceğini da aktarmıştık: EA Sports FC.