3 Kişi Hariç, Yaşayan Tüm İnsanların Bulunduğu İlk Fotoğrafın Muhteşem Öyküsü

Güneş’in doğduğu zamana gündoğumu, batıp yerini Ay’a bıraktığı zamana da gün batımı diyoruz. Peki gün kavramının geçerli olmadığı biricik uydumuz Ay’da, Güneş dışında periyodik olarak “doğan” başka bir gök cismi var mı? Var ve biz de onun üzerinde yaşıyoruz.

3.07.2022 07:45:09 tarihinde yayınlandı.

Güneş’in doğduğu zamana gündoğumu, batıp yerini Ay’a bıraktığı zamana da gün batımı diyoruz. Peki gün kavramının geçerli olmadığı biricik uydumuz Ay’da, Güneş dışında periyodik olarak “doğan” başka bir gök cismi var mı? Var ve biz de onun üzerinde yaşıyoruz.

İnsanlığın en büyük merak konularından birisi olan Ay’a gidişimiz o kadar da kolay olmadı. Yüzeye inmeden önce oraya defalarca gitmek, çevresinde defalarca tur atmak gerekiyordu. İniş yapmak zordu. Tarihler 21 Aralık 1968’i gösterdiğinde, asla unutulmayacak bir gün yaşandı.

O tarihe kadar yapılan çalışmalar, ilk Apollo görevinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmuştu. 27 Ocak 1967'de Gus Grissom, Edward White ve Roger Chaffee 3 NASA astronotu, bir deneme sırasında rampada çıkan yangında feci şekilde can vermişlerdi.

Yeryüzünde üretilmiş en güçlü fırlatma roketlerinden birisi olan Saturn V, ilk defa Apollo 8’de kullanıldı. Apollo mekiği içerisinde Ay çevresinde görüntüler çekmeye yarayacak kamera ekipmanları vardı.

Her üç astronot da kameraya sahiplerdi, ancak renkli fotoğraf çekebilen tek ekipman William Anders’ın elindeydi.

Kalkış sorunsuzdu. Satürn V mekiği Ay’a doğru fırlaması için Apollo 8 mekiğini yer çekiminden kurtarmış, görevini yapmıştı.

Saturn V’in ateşleme sistemleri ayrıldıktan sonra, küçük bir konserve kutusu gibi kalan mekkik içerisinde 3 insanın gerilim yüklü yolculukları da bu şekilde başlamış oldu.


Kaynak webtekno.com

 

Samsungdan Note Severlere Müjde: Başka Bir İsimle Geri Dönüyor

Samsung'un donanımsal açıdan en sağlam akıllı telefon serilerinden Galaxy Note'un fişi geçtiğimiz aylarda resmi olarak çekildi. Bu durum Galaxy Note hayranları tarafından büyük bir üzüntüyle karşılandı. Durum böyle olunca serinin hayranları seri geri gelecek mi diye sosyal medyada tartışmaya başladı. Firmanın mobil bölüm başkanı TM Roh, sessizliğini bozdu ve serinin ruhunu Galaxy S Ultra modeliyle yaşatmak istediklerini söyledi.

Hogwarts Legacynin İlk Oynanış Videosu Geldi: 1800lü Yılların Hogwartsında Kendi Büyücülük Hikayenizi Yazın

Harry Potter evreni, özellikle bu seriyle çocukluğunda tanışanlar için büyülü bir dünya. Büyük hayranı olmayan çok geniş bir kitle için bile, filmlerin hikayesi de, içinde geçtiği dünya da oldukça keyifli. Hogwarts'tan gelecek mektubu bekleyen, acaba patronusum ne olurdu ya da seçmen şapka beni nereye yerleştirirdi diye düşünenler için Harry Potter evreni şimdiye kadar neredeyse her platformda çeşitli oyunlarla karşımıza çıktı.

ABD Merkez Bankasının Finans Sistemini Değiştirecek Dijital Paralardan Korktuğunu Gösteren Rapor Yayımlandı

ABD Merkez Bankası (FED), bir süredir dijital para birimleri üzerinde araştırmalar sürdürüyor, konuyla ilgili bir rapor hazırlıyordu. O rapor nihayet yayımlandı. FED'in dijital para raporu, bir yandan doların dijital versiyonu ile ilgili çok önemli detaylar içeriyor. FED, rapor içerisinde dijital paralara karşı net bir pozisyon alınmadığını ifade etti. Ancak rapordaki bazı hususlar, FED'in çekincelerini ortaya koyuyor.

Güneşin Şimdiye Kadarki En Net Fotoğraflarından Biri Paylaşıldı: Baktıkça İçinde Kaybolacaksınız

Çıplak gözle baktığımızda yalnızca sarı, parlak bir top olarak gökyüzünde duran Güneş, aslında bundan çok da karmaşık ve göz korkutucu bir yapıya sahip. Gezegenimiz Dünya ile birlikte etrafındaki her şeyi enerjisiyle ısıtan Güneş, geçtiğimiz günlerde bir astrofotoğrafçı tarafından uzun uğraşlar sonucunda muhteşem detaylarıyla gözlerimizin önüne serildi.