WhatsApptan Gelen "Ücretsiz Uçak Bileti" Mesajlarına Dikkat!: İşte Dikkat Etmeniz Gereken Yeni Yöntem

Dolandırıcılar her geçen gün fidye, bilgilerin ele geçirilmesi ya da birikimlerin çalınması gibi amaçlarla yeni 'tuzak' yöntemleri geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise özellikle yurt dışında büyük bir gündem yarattı. Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden United Arab Emirates adına sosyal medyada sahte mesajlar yayınlanmaya başladı, bu sahte kampanyalar, WhatsApp üzerinden de yayılmaya başladı.

5.08.2022 17:15:12 tarihinde yayınlandı.

Dolandırıcılar her geçen gün fidye, bilgilerin ele geçirilmesi ya da birikimlerin çalınması gibi amaçlarla yeni 'tuzak' yöntemleri geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise özellikle yurt dışında büyük bir gündem yarattı. Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden United Arab Emirates adına sosyal medyada sahte mesajlar yayınlanmaya başladı, bu sahte kampanyalar, WhatsApp üzerinden de yayılmaya başladı.

Söz konusu sahte mesajlarda Emirates’in bir çekiliş başlattığı öne sürülüyor ve kullanıcılara bir internet sitesi bağlantısı gönderiliyordu. Bu internet sitesi bağlantısına tıklandığında oluşturulan sahte Emirates sitesinde çekiliş hakkında bilgiler yer alıyor, kullanıcılara da bu çekilişe katılmalarını sağlayacak bir anket sunuluyordu.

Söz konusu internet sitesinde anketin ardından kullanıcıların karşısına birkaç kutu çıkarılıyordu. İddiaya göre bu kutulardan birisi, Avrupa, Asya veya yurt içi uçuşlarda ücretsiz gidiş dönüş sağlayan bir altın bilet bulunduruyordu. Tüm kullanıcılar da aslında bu altın bileti kutulardan çıkararak dolandırıcıların ağına takılıyordu.

Dolandırıcılığın yayılmasını sağlayan olay da altın biletin kullanımı için sunulan sahte kurallardı. Bunlara göre kullanıcılar, bu çekilişi 5 WhatsApp grubuna ya da 20 arkadaşıyla paylaşmak zorundaydı. Bu aşamadan sonra kullanıcılardan adresleri, kişisel bilgileri ve banka hesap bilgileri isteniyordu.

Söz konusu dolandırıcılık yönteminin yayılmasıyla birlikte Emirates’ten de bir açıklama geldi. Söz konusu yöntemden kaç kişinin etkilendiği bilinmezken, hava yolu şirketi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Emirates, bir ankete katılanlara ücretsiz uçak bileti sunduğunu iddia eden bir web sitesine bağlantılar içeren, Emirates'ten geldiği iddia edilen sahte e-postaların ve SMS/WhatsApp mesajlarını tespit etmiştir.

Bu mesajı alan herkese herhangi bir bağlantıya tıklamamasını veya mesajı sosyal medya üzerinden iletmemesini tavsiye ediyoruz. Emirates, dolandırıcılığın kaynağını araştırıyor ve faillere karşı gerekli yasal işlemleri yapacak.”

Söz konusu dolandırıcılık yöntemi, aslında geçmişte de pek çok marka adına uygulanmıştı. Yaşanan son olayla birlikte gönderilen çekiliş veya yarışma bağlantılarına tıklamama, bilgilerinizi güvenmediğiniz taraflarla paylaşmama gibi konulara ne kadar dikkat edilmesi gerektiği de tekrar kanıtlandı.

İLGİLİ HABER WhatsApp Durumlarına, Dolandırıcıların Ayağına Çelme Takabilecek Bir Özellik Geliyor

İLGİLİ HABER İngiliz Ordusunun Sosyal Medya Hesapları Hacklendi: Yine Kripto Para Dolandırıcılığı...


Kaynak webtekno.com

 

Neredeyse Ücretsiz Bir Dil Kursuna Dönüşen Google Çevirinin Az Bilinen 8 Şahane Özelliği

Google’ın Translate (Çeviri) hizmetine muhakkak bir işiniz düşmüştür. Bu muhteşem özellik ile 110’a yakın dile tek tıkla ulaşabilirken, günlük hayatta yapacağımız işlerimizi de bir o kadar kolaylaştırabiliriz. Diller arasında çeviri yapmaktan daha fazlası olan bu hizmetin, diğer önemli ve hayatımızı kolaylaştıracak yönlerini beraber inceliyoruz.

Bitcoin, Bir Ülkede Daha Resmi Para Birimi Kabul Edildi

Tüm dünya ülkeleri kripto varlıklar üzerinde çalışmalarını sürdürmeye devam ederken Orta Amerika ülkesi El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden ilk devlet olmuştu. Bitcoin’in para birimi olarak kullanılması son olarak Rusya tarafında tartışılırken bugün, Bitcoin farklı bir ülkede resmi para birimi olarak kabul edildi. 

Ses Kalitesi ile Kulaklarınıza Bayram Yaşatacak Kulak İçi Oyun Kulaklığı Tavsiyeleri

Kullanım şeklinize göre iyi bir çift kulaklık bulmak, mevcut tüm farklı modeller sayesinde oldukça zor olabilir. Ancak aramanızı kulak içi oyuncu kulaklığı kategorisine kadar küçülttüyseniz işler biraz da olsa kolaylaşabilir. Kulak içi kulaklıklar, kulak üstü modellere göre kolayca taşınması ve hafifliği gibi birçok kolaylık sunuyor. Uzun süre kullanımda kafanızı rahatsız etmeyecek kulak içi kulaklıklar, uzun oyun seansları için oldukça uygun. Ayrıca kulak içi kulaklıklar mobil cihazlar ve konsollarda oyun oynarken de, oyuncuyu rahat ettirebilirler. 

Elon Musktan Aynı Anda Hem Beğeni Hem de Tepki Toplayan Aşı Karikatürü

Yaptığı her açıklama ile gündeme oturan milyarder iş insanı Elon Musk, yine çok konuşulacak bir paylaşımda bulundu. Koronavirüs pandemisine pek de inanmadığını söyleyen Musk, katıldığı bir podcast yayınından sonra dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Musk'ın Twitter'da yaptığı paylaşım, hem tepki hem de destek gördü.