Uzayda Yanarak Öldüğü İddia Edilen Kozmonotun Olay Anlarını Yansıtan Ürkütücü Ses Kaydı

ABD ve Sovyetler Birliği'nin 50'li ve 60'lı yıllardaki uzay mücadelesi, uzaya çıkışı her ne kadar hızlandırmış olsa da birinci olma kaygısı nedeniyle her şey aceleye getiriliyordu. Bu yüzden test roketleri çoğu zaman patlıyordu.

7.05.2022 22:00:28 tarihinde yayınlandı.

ABD ve Sovyetler Birliği'nin 50'li ve 60'lı yıllardaki uzay mücadelesi, uzaya çıkışı her ne kadar hızlandırmış olsa da birinci olma kaygısı nedeniyle her şey aceleye getiriliyordu. Bu yüzden test roketleri çoğu zaman patlıyordu.

Bu amansız yarışa dünya da şahit oluyordu. İtalya'daki Achille ve Giovanni Judica-Cordiglia kardeşler ise bu kıyasıya rekabeti çok daha yakından incelemeyi başardı. Bu yıllarda yapılan uçuşların ses kayıtlarını tuttular ve kimseye açıklanmayan çarpıcı olaylara tanıklık ettiler.

Dolandırıcı oldukları bile söylendi. İddiaları şimdilik komplo teorisi olarak görülüyor çünkü Sovyetler tarafından resmî bir açıklama yapılmadı.

Uzay aracıyla yapılan iletişimin, telsizi olan herkes tarafından dinlenebilmesi sağlandı.

20'li yaşlarında olan İtalyan kardeşler, radyo sinyallerinin çalışma prensibini iyi biliyordu. Yaptıkları hesaplamalar sayesinde, yörüngeden gönderilen sinyallerin nasıl tespit edilebileceğini buldular. Ayrıca o yıllarda konuşmalar şifrelenemiyordu.

Ne yazık ki bu uçuş tek yönlüydü, geri dönüş yoktu. Böylece uzaya çıkan ilk canlı Laika oldu.

Achille ve Giovanni bu uçuşu da kaydetti. Böylece yavaş yavaş ünlenmeye başladılar. Daha sonra Torino yakınlarında, II. Dünya Savaşı'ndan kalma bir Alman sığınağındaki dinleme istasyonuna taşınarak burada ses kaydı yapmaya başladılar. Ekipmanlarını yenilediler ve Torre Bert adını verdikleri bu yeni yere daha büyük antenler taktılar.


Kaynak webtekno.com

 

Son Birkaç Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması Bu Hafta Gerçekleşecek: Peki Nereden İzlenebilecek?

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), son yüzyılların en uzun Ay tutulmasının 18 Kasım Perşembe akşamı gerçekleşeceğini duyurdu. Yapılan hesaplamalara göre Ay tutulması, 3 saat 28 dakika 23 saniye boyunca devam edecek. NASA'nın yaptığı hesaplamalara göre Ay, 19 Kasım Cuma gününün ilk saatlerinde neredeyse tamamen tutulmuş olacak. EarthSky tarafından yapılan hesaplamalara göre tutulma sırasında Ay'ın yüzde 97'si karanlığa gömülecek.

#TemizTwitch’ten #RezilTwitch’e Giden Yol: Neden Artık Kimse Güvende Değil, Bu İşin Sonu Nereye Varacak?

6 Ekim 2021’de Twitch’in hacklenmesi ile dünyadaki bütün yayıncıların gelirleri de ortaya çıkmış, bu listede bazı isimlerin yaklaşık 3 yıldır ve belirli periyotlarda normalden daha yüksek gelir elde ettikleri anlaşılmıştı. Şüpheli seviyede yüksek gelire sahip yayıncılar, anlık ortalama 40-50 kişi tarafından izlenen, yani popüler olmayan isimlerdi.