Uzayda Yanarak Öldüğü İddia Edilen Kozmonotun Olay Anlarını Yansıtan Ürkütücü Ses Kaydı

ABD ve Sovyetler Birliği'nin 50'li ve 60'lı yıllardaki uzay mücadelesi, uzaya çıkışı her ne kadar hızlandırmış olsa da birinci olma kaygısı nedeniyle her şey aceleye getiriliyordu. Bu yüzden test roketleri çoğu zaman patlıyordu.

7.05.2022 22:00:28 tarihinde yayınlandı.

ABD ve Sovyetler Birliği'nin 50'li ve 60'lı yıllardaki uzay mücadelesi, uzaya çıkışı her ne kadar hızlandırmış olsa da birinci olma kaygısı nedeniyle her şey aceleye getiriliyordu. Bu yüzden test roketleri çoğu zaman patlıyordu.

Bu amansız yarışa dünya da şahit oluyordu. İtalya'daki Achille ve Giovanni Judica-Cordiglia kardeşler ise bu kıyasıya rekabeti çok daha yakından incelemeyi başardı. Bu yıllarda yapılan uçuşların ses kayıtlarını tuttular ve kimseye açıklanmayan çarpıcı olaylara tanıklık ettiler.

Dolandırıcı oldukları bile söylendi. İddiaları şimdilik komplo teorisi olarak görülüyor çünkü Sovyetler tarafından resmî bir açıklama yapılmadı.

Uzay aracıyla yapılan iletişimin, telsizi olan herkes tarafından dinlenebilmesi sağlandı.

20'li yaşlarında olan İtalyan kardeşler, radyo sinyallerinin çalışma prensibini iyi biliyordu. Yaptıkları hesaplamalar sayesinde, yörüngeden gönderilen sinyallerin nasıl tespit edilebileceğini buldular. Ayrıca o yıllarda konuşmalar şifrelenemiyordu.

Ne yazık ki bu uçuş tek yönlüydü, geri dönüş yoktu. Böylece uzaya çıkan ilk canlı Laika oldu.

Achille ve Giovanni bu uçuşu da kaydetti. Böylece yavaş yavaş ünlenmeye başladılar. Daha sonra Torino yakınlarında, II. Dünya Savaşı'ndan kalma bir Alman sığınağındaki dinleme istasyonuna taşınarak burada ses kaydı yapmaya başladılar. Ekipmanlarını yenilediler ve Torre Bert adını verdikleri bu yeni yere daha büyük antenler taktılar.


Kaynak webtekno.com

 

Zorla Savaş Çıkaracaklar: Bir Savaş Oyununun Videosu, Rusya-Ukrayna Savaşı Zannedilerek Viral Oldu

Günümüzde video oyunların gerçekçiliği artık çok yüksek seviyelere ulaştı. Red Dead Redemption 2 ve Microsoft Flight Simulator gibi oyunlar film tadında gerçekçilik sunarken, bu dünyaya yakın olmayanlarsa oyun ile gerçek görüntüler arasındaki farkı ayırt edemez oldu. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda Türk televizyonlarında da benzer bir olayla karşılaşmıştık.

Hem Retro Hem de Modern Tasarımın Birleştiği 2022 Honda CB250Rın Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

Otomobil ve motosiklet tarafında dünya devi olan Honda, Naked kategorisinde ürettiği yeni honda CB250R ile gönüllere taht kurmayı başardı. Sportif tasarımı, performansı ve daha birçok Honda CB250R özellikleri, kullanıcılar tarafından favori olmasını sağlıyor. Japon üretici firma Honda konfor, performans ve teknolojiyi bir arada tuttuğu motosikletleri ile şu an en çok tercih edilen firmalardan bir tanesi

Google, Kripto Para ile Ödeme Kabul Edeceğini Açıkladı!

Google, bugün gerçekleştirdiği Cloud Next konferansında kripto para sektörünü heyecanlandıran bir duyuru yaptı. Kripto para birimleriyle ödeme yapmanın önünü açmak isteyen şirket, bunu mümkün kılmak için en büyük kripto para borsalarından Coinbase ile anlaştığını duyurdu.