Twitter’ın Para Kazanmak İçin Kullanıcıların Telefon Numaralarını Satacağı İddia Edildi

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından platformdaki reklam verenler bir bir geri çekilmeye başlamıştı. Hatta Musk reklam verenleri arayarak onların platformdaki kalması için kendilerine saatlerce dil dökmüştü. Sürekli olarak gelir kaybeden platform, mavi tiki ücretli yaparak az da olsa gelir kazanmak istemişti.

16.12.2022 12:30:17 tarihinde yayınlandı.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından platformdaki reklam verenler bir bir geri çekilmeye başlamıştı. Hatta Musk reklam verenleri arayarak onların platformdaki kalması için kendilerine saatlerce dil dökmüştü. Sürekli olarak gelir kaybeden platform, mavi tiki ücretli yaparak az da olsa gelir kazanmak istemişti.

Bugün ise Twitter’dan sızdırıldığı iddia edilen belgeler gündeme bomba gibi düştü. Belgelerde platformun yeni para kazanma yöntemleri için planları bulunuyordu.

Twitter eski çalışanları ve ortaya çıkan belgelere göre Elon Musk, platformda özelleştirilmiş reklamları zorunlu kılmayı ve reklamların sayısını ciddi ölçüde arttırmayı planlıyor. Bu sadece Musk, yeni mavi tik sistemini daha fazla kullanıcıya satmak ve buradan ciddi miktarda gelir elde etmek istiyor. Hatırlarsanız mavi tik aboneliğine sahip kullanıcıların %50 daha az reklam göreceği açıklanmıştı. Musk’ın iddia edilen diğer planı da aslında tam olarak burada devreye giriyor.

İddialara göre Musk’ın ikinci ana gelir kaynağı ise mavi tik abonesi olan veya olmayan tüm kullanıcıların telefon numaralarını 3. parti şirketlere satmak olacak. Bildiğiniz üzere mavi tik almanız için gereken şartlardan birisi de e-postanızın ve telefon numaranızın doğrulanmış olması. İddialara göre Musk bu numaraları büyük şirketlere satacak ve verilerin doğruluğunu düzenli olarak kontrol etme ve sürekli veri sağlama karşılığında her ay milyonlarca dolar ek gelir elde edecek.

İddiaların doğru olup olmadığı henüz bilinmese de Google ve Apple şimdiden bu durumdan hoşnut olmadığını belirtmeye başladı bile. Keza bu kullanıcıların bilgilerini satmak ve kullanıcıları özelleştirilmiş reklamlara zorlamak her iki uygulama mağazasındaki uygulamalar için açıkça yasaklanmış durumda. Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk'ın Apple ile yaşadığı gerginliğin de asıl sebebinin bu olduğu ve Musk'ın Tim Cook ile Apple Park'ta konuşarak konu hakkında fikir alışverişinde bulunduğu iddia ediliyor.

İLGİLİ HABER Elon Musk, Tim Cookun Ofisini Bastı(!), Apple-Twitter Kavgası Tatlıya Bağlandı...

Elon Musk veya diğer Twitter yetkilileri bu iddialar karşısında şu anda sessizliklerini korusa da bazı sosyal medya uzmanları ve eski Twitter çalışanları Elon Musk’ın platformu kurtarmak ve hedeflerine ulaşmak için bu tarz bir girişimi en azından deneyebileceğini iddia ediyor.


Kaynak webtekno.com

 

Elon Musk, Starlink Kullanıcı Sayısını Açıkladı (Biz 8 Mbps Devam)

Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in uydular aracılığıyla internet projesi Starlink ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Twitter üzerinden Starlink ile ilgili yeni bir paylaşım yapan Musk, projenin kaç kullanıcıya ulaştığını resmen açıkladı. Elon Musk'ın açıklamalarına göre Starlink kullanabilmek için başvuru yapan müşterilerin sayısı, 250 bini aştı. 

Yetkililer Uyarıyor: Çevreye Olan Etkisi Sebebiyle Bitcoin Madenciliği Kısıtlanmalı

Kripto madenciliği için kullanılan enerji, bir süredir tüm sektörde ciddi bir tartışma konusu haline gelmiş durumda. Bitcoin madenciliği sonucunda ortaya çıkan karbon ayak izi sorunsalı çevreci kesimler tarafından oldukça fazla eleştirilmiş; Tesla CEO’su Elon Musk da bu yüzdenden Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almayacağını duyurmuştu. Bu kapsamda kripto sektörü, yeşil enerjiyle madencilik yapmak adına her geçen gün çalışmalarını artırmaya devam ediyor.  

Aralarında 3 Milyar Dolar Kazanan Bile Var: İyi Bir Bulmaca Oyunu Nasıl Geliştirilir?

Mobil oyun dünyasının her geçen gün biraz daha büyüdüğü sugötürmez bir gerçek. Öyle ki geliştiriciler, artık konsol kalitesinde oyunlar çıkarmaya başladılar. Oyuncularsa vakit geçirmekten büyük keyif duydukları mobil oyunlara dudak uçuklatan paralar harcıyorlar. Örneğin; sektörün en popüler kategorilerinden olan bulmaca oyunlarına  harcanan para, 2021’in ilk yarısında 4,9 milyar dolara ulaştı. Bu harcama tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56,8’lik artış anlamına geliyor.

Bizi Bir Tek Sen Anladın: Netflix’in En Ucuz Olduğu Ülkeler Belli Oldu (Türkiye Kaçıncı Sırada?)

190 ülkede aktif olarak hizmet vermekte olan dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix'le ilgili çarpıcı bir araştırma yapıldı. Yerel fiyatlandırma politikası uygulayan platformun hangi ülkelerde daha ucuz olduğunu araştıran Statista, Comparitech'in verilerini kullanarak bir liste oluşturdu. Oluşturulan liste, Netflix'i en ucuz kullanan ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu gözler önüne seriyor.