Twitterdan Yeni Nesil Sosyal Medya Girişimi: Blueskyın Kodları Halka Açık Şekilde Paylaşıldı

Twitter’ın 2019’da duyurduğu yan kuruluşu Bluesky, bu yıl hedefi olan merkeziyetsiz sosyal ağ protokolü geliştirme sürecine başlamıştı. Blok zincir tabanlı sosyal ağlar için açık kaynaklı bir protokol oluşturmayı hedefleyen şirket, ‘Authenticated Data Experiment (ADX - Kimliği Doğrulanmış Veri Deneyi)’ olarak isimlendirdiği sisteminin ilk kodlarını bugün yayımladı.

5.05.2022 23:30:37 tarihinde yayınlandı.

Twitter’ın 2019’da duyurduğu yan kuruluşu Bluesky, bu yıl hedefi olan merkeziyetsiz sosyal ağ protokolü geliştirme sürecine başlamıştı. Blok zincir tabanlı sosyal ağlar için açık kaynaklı bir protokol oluşturmayı hedefleyen şirket, ‘Authenticated Data Experiment (ADX - Kimliği Doğrulanmış Veri Deneyi)’ olarak isimlendirdiği sisteminin ilk kodlarını bugün yayımladı.

Bluesky CEO’su Jay Graber, paylaştığı açıklamasında kodu yayımlanan yeni sistemin yarı halka açık geliştirme sürecinin başlangıcı olacağını belirtti. CEO, geliştiricileri yeni sistemi kurcalamaya çağırırken, şimdilik bu sistem üzerinde ‘bir sonraki büyük sosyal medya uygulamasını’ geliştirmeye çalışmamaları konusunda uyardı. Graber, yayımlanan sistemin şu anda tamamlanmış olmadığına vurgu yaptı.

Bluesky tarafından geliştirilen ADX, tek ve bağımsız bir sosyal ağ tasarımı olmayacak. Bunun yerine sosyal ağ geliştiricilerinin ‘desteklemeyi seçebilecekleri’, kullanıcı tarafından kontrol edilen ‘Kişisel Veri Depoları’ etrafında oluşturulan bir protokol olacak. Böylelikle veri, günümüz standardı olduğu gibi sosyal medya platformlarının elinde bulunmayacak ve kullanıcının sahibi olduğu Kişisel Veri Havuzu’nda yaşayacak.

Öte yandan artık Elon Musk’ın eline geçen Twitter’ın Blusky’ı ne kadar benimseyeceği bilinmiyor. Bluesky, bu satın alımın ardından paylaştığı açıklamasında “Twitter’ın Bluesky’ı finanse etmesi biri dışında hiçbir koşula sahip değildir: Bluesky’ın açık ve merkezi olmayan halka açık konuşmayı mümkün kılan teknolojileri araştırması ve geliştirmesi.” ifadelerine yer vermişti.

Bluesky'ın paylaştığı kodlara GitHub üzerinden bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER Googledan Milyonlarca Android Kullanıcısını Kurtaracak Güncelleme: Çalınan Şifreler Otomatik Yenilenecek!


Kaynak webtekno.com

 

Henüz Ekranları Terk Etmeyin: Facebook, Instagram ve WhatsApp Kendine Gelmeye Başladı

Tarihinin en büyük kesintilerinden birini yaşayan Facebook, yavaş yavaş kendine gelmeye başlamış gibi görünüyor. Facebook ana uygulaması, Instagram ve WhatsApp gibi servisler, bazı kullanıcılarda yeniden çalışmaya başlamış durumda. Ancak hala sistemlerin 'normal' seyrinde çalışmadığını ve geniş bir kullanıcı grubunun erişim sorunu yaşamaya devam ettiğini belirtelim.

İstanbulda Turist Kılığına Giren İki YouTuber, Taksici Tarafından Dolandırıldı

Özellikle de İstanbul'da hiçbir şekilde çözüm üretilemeyen bir sarı taksi sorunu yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Sarı taksi bulmanın zaten çok zor olduğu kentte bir yere dolandırılmadan gitmek de pek mümkün değil. Mesleğine ihanet eden bazı şoförlerin yolcular arasında ayrım  ve özellikle de turistler üzerinden fırsatçılık yapması, vatandaşı çileden çıkarmış durumda.

Yapay Zekanın Şirketlerin Yüzde 90ında Etik Sorunlara Yol Açtığı Ortaya Çıktı

Fransa merkezli bir danışmanlık şirketi olan Capgemini, yapay zekanın sektörlere yansıması üzerine bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma, yapay zeka destekli sistemler kullanmaya başlayan şirketlerin yüzde 90'ının, çeşitli etik sorunlarla karşılaştığını ortaya çıkardı. Bu yüksek oran, yapay zeka sistemleri üreten şirketleri derinden etkileyebilir.

TBMMden Kapsamlı Kripto Para Raporu: Her Yerde Kullanılıyor...

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçlarından kripto paralar, bir süredir Türkiye'nin de gündeminde. Hatırlayanlarınız olacaktır; Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan çok uzun bir süre önce kripto paralarla ilgili bir yasa talimatı vermiş ve hükümet kurmayları da bu talimat doğrultusunda çalışmalarına başlamıştı. Ancak bugüne dek konuyla ilgili dikkate değer resmi bir gelişme yaşanmadı.