Twitterdan Yeni Nesil Sosyal Medya Girişimi: Blueskyın Kodları Halka Açık Şekilde Paylaşıldı

Twitter’ın 2019’da duyurduğu yan kuruluşu Bluesky, bu yıl hedefi olan merkeziyetsiz sosyal ağ protokolü geliştirme sürecine başlamıştı. Blok zincir tabanlı sosyal ağlar için açık kaynaklı bir protokol oluşturmayı hedefleyen şirket, ‘Authenticated Data Experiment (ADX - Kimliği Doğrulanmış Veri Deneyi)’ olarak isimlendirdiği sisteminin ilk kodlarını bugün yayımladı.

5.05.2022 23:30:37 tarihinde yayınlandı.

Twitter’ın 2019’da duyurduğu yan kuruluşu Bluesky, bu yıl hedefi olan merkeziyetsiz sosyal ağ protokolü geliştirme sürecine başlamıştı. Blok zincir tabanlı sosyal ağlar için açık kaynaklı bir protokol oluşturmayı hedefleyen şirket, ‘Authenticated Data Experiment (ADX - Kimliği Doğrulanmış Veri Deneyi)’ olarak isimlendirdiği sisteminin ilk kodlarını bugün yayımladı.

Bluesky CEO’su Jay Graber, paylaştığı açıklamasında kodu yayımlanan yeni sistemin yarı halka açık geliştirme sürecinin başlangıcı olacağını belirtti. CEO, geliştiricileri yeni sistemi kurcalamaya çağırırken, şimdilik bu sistem üzerinde ‘bir sonraki büyük sosyal medya uygulamasını’ geliştirmeye çalışmamaları konusunda uyardı. Graber, yayımlanan sistemin şu anda tamamlanmış olmadığına vurgu yaptı.

Bluesky tarafından geliştirilen ADX, tek ve bağımsız bir sosyal ağ tasarımı olmayacak. Bunun yerine sosyal ağ geliştiricilerinin ‘desteklemeyi seçebilecekleri’, kullanıcı tarafından kontrol edilen ‘Kişisel Veri Depoları’ etrafında oluşturulan bir protokol olacak. Böylelikle veri, günümüz standardı olduğu gibi sosyal medya platformlarının elinde bulunmayacak ve kullanıcının sahibi olduğu Kişisel Veri Havuzu’nda yaşayacak.

Öte yandan artık Elon Musk’ın eline geçen Twitter’ın Blusky’ı ne kadar benimseyeceği bilinmiyor. Bluesky, bu satın alımın ardından paylaştığı açıklamasında “Twitter’ın Bluesky’ı finanse etmesi biri dışında hiçbir koşula sahip değildir: Bluesky’ın açık ve merkezi olmayan halka açık konuşmayı mümkün kılan teknolojileri araştırması ve geliştirmesi.” ifadelerine yer vermişti.

Bluesky'ın paylaştığı kodlara GitHub üzerinden bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER Googledan Milyonlarca Android Kullanıcısını Kurtaracak Güncelleme: Çalınan Şifreler Otomatik Yenilenecek!


Kaynak webtekno.com

 

James Webb Uzay Teleskobu ile Çekilen Sanat Eseri Tadındaki Fotoğraflar, Müziğe Dönüştürüldü

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), NASA tarafından 25 Aralık 2021’de uzaya gönderilen ve bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu olarak kabul ediliyor. Teleskop, göreve başladığı günden beri bizlere uzaydan ve gezegenlerden birçok bilgi ve görüntü sunuyor. Geçtiğimiz gün Avrupa Uzay Ajansı, James Webb ile çekilmiş ilk öte gezegenin fotoğrafını paylaşmıştı. Güneş Sistemi dışındaki gezegenin Jüpiter’den 6-8 kat daha büyük kütleli olduğu da açıklanmıştı.

Ukraynadan Oyun ve E-Spor Şirketlerine Çağrı: Rusya’dan Çekilin

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’yı işgal eden Rusya, hem ülkelerin hem de şirketlerin yoğun baskısı altında kalmıştı. Son günlerde iyice artan ambargolara gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Apple dün Rusya ile ilgili aldığı yaptırımları açıklamış ve devamının geleceğini söylemişti. Oyun dünyasının devlerinden Electronic Arts ise bugün yaptığı bir açıklamada FIFA ve diğer spor oyunlarından Rus Milli Takımını ve diğer Rus takımları kaldırdığını açıklamıştı.

Twitterda “Türkiye Amele Kaybetti, Ukrayna Diş Hekimi Kazandı” Paylaşımı Yapan Genç, Savaş Nedeniyle Ukraynadan Dönmek İsteyince Linç Yedi

Rusya, 24 Şubat günü sabaha karşı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle Ukrayna sınırları içinde operasyona başladı. Rusya’nın işgal olmadığını söylediği, Ukrayna’da saldırı silahları konuşlandırılmamasını istediğini belirttiği bu saldırılar, yalnızca Ukrayna halkını değil, Ukrayna’daki tüm ülkelerden vatandaşları ve haliyle Türk vatandaşları da etkiledi.