Sosyal Medya Dolandırıcılarının 2021 Yılında Ne Kadar Para Çaldığı Açıklandı

Teknolojik gelişmeler ışığında dünyanın gittikçe dijitalleştiği bilinen bir gerçek. Milyarca insanın saatlerce vakit geçirdiği sosyal medya da bu durumun başrolünde yer alan dijital platformlar arasında yer alıyor. Ancak bu tarz mecraların hızla popülerleşmesi, tahmin edilebileceği gibi bazı olumsuz durumlarında oluşmasına sebebiyet veriyor.

21.02.2022 04:00:25 tarihinde yayınlandı.

Teknolojik gelişmeler ışığında dünyanın gittikçe dijitalleştiği bilinen bir gerçek. Milyarca insanın saatlerce vakit geçirdiği sosyal medya da bu durumun başrolünde yer alan dijital platformlar arasında yer alıyor. Ancak bu tarz mecraların hızla popülerleşmesi, tahmin edilebileceği gibi bazı olumsuz durumlarında oluşmasına sebebiyet veriyor.

Artan dolandırıcılık ve hırsızlık vakaları da bunlardan bazıları. Şimdi de ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), geride bıraktığımız 2021 yılında sosyal medya üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık vakaları ile ilgili toplanan verileri paylaştı. Ortaya çıkan sonuçlarda bu platformlarda bulunan dolandırıcıların yalnızca 2021’de yüz milyonlarca dolar çaldığı gözlemlendi.

FTC tarafından yayımlanan rapora göre 2021 yılında 95.000’den fazla insan sosyal medya üzerinden dolandırıldı. Bunun yanı sıra dolandırıcıların, bu insanlardan 770 milyon dolardan fazla para çaldığı da gelen açıklamalar arasında yer aldı. FTC, 2020 yılında bu sayının 258 milyon dolar olduğunu; yani 2021’de bu sayının iki kattan daha fazla yükseldiğini ifade ederek oluşan korkunç durumu gözler önüne serdi.

Paylaşılan verilerde kripto paralar ile bağlantılı dolandırıcılık vakalarından da bahsedildi. Ortaya çıkan sonuçlarda, kripto para sahteciliği sebebiyle 285 milyon doların çalındığı da ifade edildi. Bu da toplamda çalınan 770 milyonun üçte birinden fazlasına tekabül ettiği için büyük dikkat çekti. Ek olarak ‘çevrim içi arkadaşlık’ konseptinin, gittikçe yaygınlaşması sebebiyle ortaya çıkan ‘romantik dolandırıcı’ların da artış gösterdiği, bu nedenle de Facebook ve Instagram üzerinden milyonlarca dolar çalındığı da gelen haberler arasında yer aldı.

İLGİLİ HABER Metadan (Facebook) Türkiyeye Tehdit Gibi Uyarı: Baskı Olursa Temsilciyi Geri Çekeriz

FTC son olarak yaptığı açıklamalarda sosyal medya platformlarında dolandırıcılık vakalarının ortaya çıkmasına neden olan ‘sahte reklamlara’ vurgu yaptı ve hedefli reklamcılık konusunda uyarılarda bulundu. Buna ek olarak kullanıcıların gizlilik ayarlarına dikkat etmeleri ve kripto para, hediye kartı gibi teklifler sunarak para talebinde bulunan mesajlara karşı dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulandı.  


Kaynak webtekno.com

 

Öte Gezegenlerden Haber Getirecek: James Webb Uzay Teleskobunun Fırlatılacağı Tarih Açıklandı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), galaksimiz ve evrenin derinliklerini daha iyi inceleyebilmek için uzun süredir bir teleskop geliştiriyordu. Emektar Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu isimli bu teleskop, NASA başkanlığında Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı ve 15 farklı devletin ortak yürüttüğü bir projeydi.

Elden Ringde Dünya Rekoru: Milletin Sinirden Monitör Kırdığı Oyun 1 Saatte Bitirildi

Video oyun tutkunlarının uzunca bir süredir bekledikleri Elden Ring, geçtiğimiz hafta nihayet yayınlandı. Konsol sahibi oyuncular PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S ya da Xbox One üzerinden, PC sahipleri ise Steam aracılığıyla bu oyunla haşır neşir durumdalar. Şimdi sizlere, video oyun dünyasının gündemine düşecek bir gelişmeden bahsedeceğiz. 

Bilim Kurgu Filmlerini Gerçeğe Dönüştürecek Akıllı Lensler Hayatımızı Değiştirebilir: İşte Potansiyel Kullanım Alanları ve Oluşabilecek Riskler

Hız kesmeden devam eden teknolojik gelişmeler, hayatımızı kolaylaştırmayı amaçlayan yeni cihazların ortaya çıkmasını sağlıyor ve bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüşmesine neden oluyor. Gelecekte hayatımıza girmesi beklenen akıllı lensler de bu cihazlar arasında yer alıyor.

Gelecekte Savaş ve Barışlara, Yapay Zeka Karar Verebilir

Şirketler, yapay zekayı çeşitli süreçleri otomatize etmek için kullanırken, tüketiciler ise günlük rutinlerini kolaylaştırmak için kullanıyor; ancak hükümetler -özellikle de ordular- bu teknolojinin sunduğu hız ve etkiye büyük bir ilgi duyuyorlar. Halihazırda Çin gibi bazı devletler, kendi vatandaşlarını izlemek için yapay zekadan faydalanıyor. Ayrıca İngiltere Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, ulusal güvenlik ve savaşla ilgili kararlar almak için de yapay zekanın kullanılacağı belirtilmişti.

Wargaming, Rus Ordusunun Saldırılarını Desteklediğini Söyleyen World of Tanksin Yönetmenini Affetmedi: İşine Son Verildi

Rusya'nın Ukrayna'yla olan savaşında ısrarcı olması her geçen gün daha çok tepki görmesine sebep oluyor. Sektöründe öncü birçok firmadan Rusya’ya yaptırımlar gelmeye devam ederken, Rus halkı birçok açıdan kısıtlanmış durumda. Facebok’a erişimi kısıtlanan, Twitter’a erişimi engellenen Rus halkına film ve oyun sektöründen de tepkiler gelmeye devam ediyor.