Sony, Evcil Hayvan Anlayışını Dahi Değiştirecek Köpek Robotlarını Hazırlıyor

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Sony’nin tatlı robot köpeği Aibo satışa çıkmıştı. Türkiye satış fiyatıysa 17 bin TL olarak belirlenmişti. Fakat akıllı robot köpeği beklentiyi pek karşılamamış ve fiyatına göre ilkel kalmıştı. Aibo’nun tasarımcısı olan Hiroaki Kitano yapay zekanın her alanda kullanılması gerektiğini savundu ve Aibo’nun geliştirildiğini söyledi.

23.02.2022 18:00:28 tarihinde yayınlandı.

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Sony’nin tatlı robot köpeği Aibo satışa çıkmıştı. Türkiye satış fiyatıysa 17 bin TL olarak belirlenmişti. Fakat akıllı robot köpeği beklentiyi pek karşılamamış ve fiyatına göre ilkel kalmıştı. Aibo’nun tasarımcısı olan Hiroaki Kitano yapay zekanın her alanda kullanılması gerektiğini savundu ve Aibo’nun geliştirildiğini söyledi.

1997 yılından beri Sony’de araştırma bilimcisi olarak çalışan Kitano, Japonya’da düzenlenen ve robotlardan oluşan futbol turnuvasına katılmak için Aibo’nub geliştirilmiş halini getirdi. Katıldığı turnuvada robotuyla yarışmaya katılan Kitano izleyenleri şaşırtmayı başardı. Bunun nedeni robot köpek olan Aibo ilk çıktığı zaman ses ve nesneleri algılamasına rağmen işlevsel anlamda pek kullanışlı değildi. Fakat Kitona, şu an Aibo’yu geliştirdiklerini ve şimdi komutlara daha hızlı cevap verebildiğini belirtti.

Yapılan açıklamaya göre Japonya devi Sony, akıllı robot Aibo’yu geliştirmek için sermaye ayırdı. Zaman içinde ilkine göre daha çok geliştiğini, komutları daha iyi algıladığını belirten Kitano Slikon Vadisinin devlerine göre hâlâ daha geride olduklarını belirtti.

Şirketin amacı Aibo’nun her alanda işlevli olması. Örneğin Aibo hem oyun karakteri olabilmeli hem de mutfak işlerinde kişiye yardımcı olmalı. Aynı zamanda Aibo’nun ofislerde de kullanılması için akıllı takviminin yapıldığı ve hatırlatıcısı olduğu söylenenler arasında yer alıyor.

İLGİLİ HABER Sonynin PlayStation 5 İçin Düşündüğü Tartışmalı Yapay Zeka Asistanının Patenti

Akıllı robot Aibo, turnuva sırasında birçok rakibini geride bıraktı. Yol izlerini takip eden ve sesli komutları takip edebilen Aibo her geçen gün daha da akıllı bir hale geliyor. Aibo’nun geliştiricileri, akıllı köpek robotunun her alanda kullanılması ve artık yapay zekanın her yerde var olması gerektiğini savundu. Tabii bu düşünce beraberinde bu robotların ne kadar akıllanacağı sorusunu da beraberinde getiriyor.

Yeni güncellemesiyle birlikte yeniden raflara gelecek olan Aibo’nun ne zaman satışa çıkarılacağı konusunda bir bilgi yok. Henüz geliştirilme aşamasında olan Aibo, Sony’nin istediği gibi çok işlevli bir robot olursa fiyatı ne kadar olur merak konusu.


Kaynak webtekno.com

 

YouTube Videolarının Kapak Resmi Olan Thumbnail Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler video platformu olan YouTube’u açtığınız zaman ilk olarak zaten bildiğiniz ve abone olduğunuz kanalların videolarını izlersiniz. Ancak yeni bir video izlerken başlıktan ya da açıklamadan ziyade thumbnail olarak isimlendirilen kapak resmine bakarsınız. Küçük resim anlamına gelen thumbnail, pek çok izleyicinin video tercihi sırasında en çok dikkat ettiği alandır.

El Salvador, Bitcoin Şehri İnşa Ediyor: Yaşayanlar 1 Lira Bile Vergi Ödemeyecek

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden dünya üzerindeki tek ülke olan El Salvador, bugüne kadar bine yakın Bitcoin alımı gerçekleştirdi. Ülke, bunun yanı sıra bir yanardağın jeotermal enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapma üzere tesis kurdu. Bitcoin’den elde ettiği gelirleri de yeni okullar ve hastaneler gibi projelere harcayacağını açıkladı.

Çin Malı Elon Musk Olarak Ünlenen Sosyal Medya Fenomeni, Durduk Yere Banlandı

Bundan birkaç ay önce haberlerimize konu olan "Ma Yilong" isimli sosyal medya fenomeni, Elon Musk'a benzerliği ile dikkat çekmiş, kısa sürede viral olmuştu. Elon Musk da yapılan paylaşımları görmüş ve Yilong'u gerçek bir kişi olmasını ispatlaması durumunda onunla tanışacağını söylemişti. Şimdiyse Ma Yilong ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Facebook, Oculus VR’da Reklam Göstermeye Başlayacak

Sanal gerçeklik, bu noktaya kadar büyük oranda reklamsız bir deneyim oldu ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor. ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, Oculus VR cihazlarında reklam göstermek için bir test başlattığını duyurdu. Reklamlar, ilk olarak Resolution Games’in VR oyunu Blaston’a eklenecek ve önümüzdeki haftalarda diğer birkaç geliştiricinin daha oyunlarında görünecek.