Rus Kozmonotlar Uluslararası Uzay İstasyonunda Ukrayna Bayrağı Renginde Kıyafetler Giydi: Peki Sebebi Ne?

Rusya, geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon başlatacağını duyurmuştu. Bunun ardından ise tüm dünyanın gözü bu iki ülke arasındaki savaşa çevrilmişti. Durum böyle olunca birçok farklı sektör savaştan etkilenmiş, dünya genelinde ekonomik sorunların ortaya çıktığı görülmüştü.

21.03.2022 20:00:24 tarihinde yayınlandı.

Rusya, geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon başlatacağını duyurmuştu. Bunun ardından ise tüm dünyanın gözü bu iki ülke arasındaki savaşa çevrilmişti. Durum böyle olunca birçok farklı sektör savaştan etkilenmiş, dünya genelinde ekonomik sorunların ortaya çıktığı görülmüştü.

Tabii ki bu krizden etkilenen bir alan da Rusya’nın da önemli bir yer edindiği uzay araştırmalarıydı. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Uzay Ajansı’nın Rusya ile ortak Mars görevlerini askıya aldığını sizlere aktarmıştık. Bunun yanı sıra Rusya, bir tür tehdit olarak 'Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Avrupa veya ABD’ye düşebileceğini' söylemiş, bu sözler büyük tepki toplamıştı. Şimdi ise yine Uluslararası Uzay İstasyonu ile alakalı bir haber geldi. Paylaşılan bir görüntü, ‘Rus kozmonotlar Ukrayna’nın yanında mı?’ sorusunu gündeme getirdi.

Dün, yani 18 Mart tarihinde Oleg Artemyev, Denis Matvveev ve Sergey Korsakov’u taşıyan bir Rus soyuz uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı Rusya’ya ai Prichal modülüne kenetlendi. Bundan iki buçuk saat sonra da iki araç arasındaki kapaklar açıldı ve üç kozmonot istasyona giriş yaparak yedi kişilik mürettebata katıldı. Ancak kapak açıldıktan sonra kozmonotlarda dikkat çeken bir şey vardı; giydikleri kıyafetler.

İstasyondan gelen görüntülerde, mürettebata katılan üç kozmonotun mavi vurgulu sarı renkli kıyafetler giydiği görüldü. Bu renklerin, şu an işgal altında olan Ukrayna’nın bayrağına benzemesi de göze çarptı. Soyuz komutanı Artemyev de kıyafetler ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruya, depoda bulunan sarı kıyafet fazlalığı nedeniyle böyle bir şeyin gerçekleştiğini aktardı.

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi buna inanmayan insanların sayısı bir hayli fazlaydı. Eski NASA astronotları Scott Kelly ve Terry Virts’ün de dahil olduğu birçok insan, bu kıyafetlerin tercih edilmesi arkasında yatan sebebin kozmonotların Ukrayna’ya destek vermesinin olabileceğini ifade etti. Aslında her ne kadar bambaşka bir açıklama yapmış olsalar da, böyle bir iklimde direkt 'Evet, destekliyoruz' diyemeyecekleri için böyle bir yol seçmiş olmaları oldukça mantıklı görünüyor.

İLGİLİ HABER Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ile Ortak Mars Görevini Askıya Aldıklarını Açıkladı

Bunun dışında uçuş kıyafetleri hakkında bazı tahminler de vardı. Twitter’dan birçok kullanıcı, kıyafetlerin üç kozmonotun da eğitim gördüğü Bauman Moskova Teknik Üniversitesi’nin renklerine bir atıf olabileceğini belirtti. Kısacası Rus kozmonotların giydiği kıyafetlerin birçok spekülasyona yol açtığını ve kozmonotların Ukrayna’yı destekliyor olabilme ihtimalini ortaya çıkardığını söylemek mümkün.


Kaynak webtekno.com

 

Apple Watcha Pro Versiyon Geleceği İddia Edildi: iPhone 14ten Bile Pahalı Olacak!

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın bir süredir yeni bir akıllı saat üzerinde çalıştığı zaten biliniyor. "Apple Watch Series 8" ismiyle piyasaya sürülmesi muhtemel ürün, Series 7'ye kıyasla daha gelişmiş özelliklere sahip olacak. Ancak deneyimli teknoloji editörü Mark Gurman, Bloomberg'deki son haberinde dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi. Gurman'a göre Apple, Watch Series 8'de özel bir modeli daha piyasaya sürecek.

Dogecoin, Ethereum Kurucusu İle Ortaklaşa Hazırladığı ve ‘Herkesi Ödüllendirecek’ Yeni Sistemini Tanıttı

Kripto ekonominin en bilinen para birimlerinden Dogecoin, geçtiğimiz ay Elon Musk ve Binance CEO’su arasındaki olay yaratan diyaloglarla kendinden bahsettirmişti. Şimdi ise kurucu şirket, yeni bir ‘staking’ mekanizması üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Ethereum blok zincirinin kurucu ortaklarından Vitalik Buterin işbirliğinde geliştirilen yeni mekanizma ‘Dogecoin Trailmap’ adı altında geçtiğimiz gün tanıtılmıştı. Bu projenin planlanan şekilde ilerlemesi halinde Dogecoin’in başarısına büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Türk Takımı S2G Esports, Uluslararası PUBG Mobile Turnuvasında 4. Oldu

Espor arenası her geçen gün büyümeye devam ederken, mobil oyunlar da espordaki yerini genişletmeyi sürdürüyor. Espor alanında adından en fazla söz ettiren mobil oyunların başındaysa elbette PUBG Mobile yer alıyor. Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen PUBG MOBILE World Invitational (PMWI) 2022 Afterparty Showdown turnuvası, bugüne kadarki en büyük mobil espor turnuvalarından biri olarak tarihe geçti.

Windowsun Microsoft Yardım Dosyalarının İçinde Kötü Amaçlı Yazılım Bulundu: İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Siber suçların fazlasıyla artarak devam ettiği şu günlerde artık internet üzerinden yaptığımız her işlemde daha dikkatli davaranmamız gerekiyor. İnternet üzerinden tıkladığınız bir link tüm bilgilerinizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesine sebep olabilir. Hatta bazen bu linklere tıklamanıza bile ihtiyaçları olmayabiliyor.