Petrolden Bile Daha Değerli Olan Veri Nedir, Gelecekte Bizi Veri Savaşları mı Bekliyor?

Veri ya da İngilizce ismiyle data artık günümüzde petrol kadar değerli. Verilerin çalınması ve korunması için milyarlarca dolar harcayan şirketler ve devletler olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra kişisel verilerimizi göz göre göre satan ya da korumayı beceremeyen şirketler olduğu da hepimizin malumu. Veri nedir sorusunun yanıtı ise biraz detaylı çünkü veri dediğimiz şey, aslında doğru ellerde değilse pek de işe yarar değil.

23.02.2022 01:30:30 tarihinde yayınlandı.

Veri ya da İngilizce ismiyle data artık günümüzde petrol kadar değerli. Verilerin çalınması ve korunması için milyarlarca dolar harcayan şirketler ve devletler olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra kişisel verilerimizi göz göre göre satan ya da korumayı beceremeyen şirketler olduğu da hepimizin malumu. Veri nedir sorusunun yanıtı ise biraz detaylı çünkü veri dediğimiz şey, aslında doğru ellerde değilse pek de işe yarar değil.

Veri ile bilgi, sık sık birbirine karıştırılan iki kavramdır. Veri elde etmek, o konu hakkında bilgi sahibi olmanın yalnızca ilk adımıdır. Söz konusu veriler işlendikçe ve analiz edildikçe ortaya bilgi çıkabilir. Çıkabilir diyoruz çünkü her zaman bilgiye ulaşacak kadar veri elimizde olmayabilir. Gelin veri nedir sorusunu biraz daha yakından inceleyelim ve yarının savaşlarına neden olabilecek kadar önemli mi görelim.

Veri ya da İngilizce ismiyle data, teknik tanımıyla; bir kişi ya da nesne hakkında niteliksel ve niceliksel değişkenliklerin sayısal değeridir. Verileri ham yani işlenmemiş ve işlenmiş veri olarak ayırmak mümkün. Ham veriler, bir uzman tarafından incelenmediği sürece diğer insanlar için pek anlam ifade etmez.

İşlenmiş veriler çoğu zaman sonuca yani bilgiye ulaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Ancak çoğu zaman işlenmiş veriler bile farklı bilgilerle ya da farklı verilerle birleştirilerek analiz edilmediği takdirde sonuç yani bilgi vermez. Bu nedenle bir kişi ya da nesne hakkında ne kadar çok veriye ulaşılırsa bilgiye ulaşmak da o kadar sağlıklı bir sürece dönüşür.

Veriler aklınıza gelen gelmeyen her alanda kullanılabilirler. Bilimsel araştırmalar, finans çalışmaları, işletme yönetimi, yönetim bilimleri, organizasyon faaliyetleri ve daha nice alanda veriler bir numaralı referanslardır. Veriler ışığında analizler yapılarak bilgiye ulaşmak istenir ve bilgiye ulaştıktan sonra ise konu hakkında uygulama çalışmaları başlatılır.

Veri kullanımını açıklamak ve neyi ifade ettiğini anlamak için bir örnek üzerinden gidelim. Everest Dağı’nı hepimiz biliyoruz. Onun yüksekliği, ona ait bir veridir. Everest Dağı’nın dünyanın en yüksek dağı olduğu ise ona ait bir bilgidir. Everest Dağı’na çıkmanın zorluklarından bahsetmek ise bilginin işlenmesinin bir sonucudur. Yani veri, bir şeye ait en temel ve işlenmeye hazır değerdir.

İngilizce veri anlamına gelen data kelimesinin geçmişi yaklaşık 1640 yılına kadar dayanmaktadır. 1946 yılında ise bugün kullandığımız gibi aktarılabilir ve saklanabilir bilgisayar bilgisi tanımını kazanmıştır. Veri işleme ise verinin tanımı yapıldıktan kısa bir süre sonra 1954 yılında kullanılmıştır.

Muhtemelen insanlık var olduğu günden beri veri topluyor. Ağaca bakıyor ve onun hakkında veri toplayıp bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Bulduğu bir otun öldürücü olup olmadığını anlamaya çalıştığı için onun hakkında veri topluyor. Yani bilgiye ulaşmak için insan her zaman öncelikle merak ettiği şey hakkında veri toplamaya çalışmıştır.

Günümüzdeki anlamıyla dijital veri ise 2010 yılı ile birlikte artan bir değer kazanmıştır. Bilgisayar ve mobil cihazlarla birlikte internet kullanımının yaygınlaşması sonucu hem pek çok yeni veri açığa çıkmış hem de daha çok veri ihtiyacı doğmuştur. Pazarlama, sosyal hizmet ve bilimsel araştırmalar özellikle son on yılda kullanıcı verilerinin ne kadar önemli olduğunu anlayan alanlar arasındadır.


Kaynak webtekno.com

 

Realmenin Yeni Modeli Buds Air 3 Yakında Çıkacak: İşte Ortaya Çıkan Teknik Özellikleri

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme Buds Air serisine bir yenisini ekledi. Realme, yaklaşık bir yıl önce önce Realmw Buds Air 2 kablosuz kulaklığını piyasaya sürmüştü. Şimdi ise serinin devamı olacak Air 3’ün satışa sunulması bekleniyor. Realme’nin yeni kablosuz kulaklık modelini Buds Air 3’ün sahip olacağı bazı özellikler sızdırıldı.

Teslanın da Dahil Olduğu 3 Dev Şirket, Bitcoin Madenciliği Tesisi Kuruyor: Gücünü Güneşten Alacak

Kripto para birimlerinin hızla popülerleşmesi madencilik faaliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Bu yüzden de birçok şirket bu konulardaki yatırımlarını artırmaya çalışıyor. Şimdi de içlerinde dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın dev şirketi Tesla’nın da bulunduğu üç şirketin Bitcoin madenciliği için bir araya geleceği ortaya çıktı.

Apple, iPhone Kullanıcılarının Acilen Yüklemesi Gereken Bir Güncelleme Yayınladı

Günün ilerleyen saatlerinde bir etkinlik düzenleyip bu etkinlik kapsamında iPhone 13 ailesini duyuracak olan Apple, gece saatlerinde iPhone, Apple Watch ve Mac'ler için bir yazılım güncellemesi güncellemesi yayınladı. iOS 14.8 ve watchOS 7.6.2 kodlu bu güncellemelerin bir an önce yüklenmesi ve kullanıcıların kritik önem arz eden bir güvenlik açığına karşı kendini korumaya alması gerekiyor. 

LinkedIn Hesap Silme Nasıl Yapılır? Adım Adım Açıkladık

Günümüzde kullanabileceğiniz pek çok farklı sosyal medya platformu var. Bu platformlar üzerinden yeni insanlarla tanışabilir, eğlenceli içerikler bulabilir, kendi içeriklerinizi paylaşabilir ve hatta para kazanabilirsiniz. LinkedIn ise bu platformlar arasında ayrı bir yerde duruyor çünkü LinkedIn, iş dünyasına özel olarak geliştirilmiş olan ve aynı zaman benzersiz iş bulma fırsatlarıyla dolu bir uygulamadır.