iPhoneunuz Artık Sizin Sesinizle Konuşabilecek: İşte Gelecek Diğer Yeni Erişilebilirlik Özellikleri

Apple, bugün birçok yeni erişilebilirlik özelliğini gösterdi. Bunlar, görme, işitme ve daha birçok konu için tasarlanmış özellikleri içeriyordu. En çok dikkat çekenlerden biri ise “Kişisel Ses” ismi verilen bir özellikti.

17.05.2023 15:15:09 tarihinde yayınlandı.

Apple, bugün birçok yeni erişilebilirlik özelliğini gösterdi. Bunlar, görme, işitme ve daha birçok konu için tasarlanmış özellikleri içeriyordu. En çok dikkat çekenlerden biri ise “Kişisel Ses” ismi verilen bir özellikti.

Bu özellik, iPhone’ların veya iPad’lerin sizin sesinizle konuşmasına olanak tanıyacak. Bu şekilde de konuşma yetisini kaybetmiş veya kaybedebilecek insanlara yardımcı olunacak. Sizin sesinize benzer olan bu sesle, arkadaşlarınız veya ailenizle konuşabileceksiniz.

Apple’a göre kullanıcılar, iPhone veya iPad’ler üzerinden belirlenen bir dizi metni yüksek sesle toplam 15 dakikalık sesi okuyarak “Kişisel Ses”lerini oluşturabilecek. Ayrıca, istedikleri şeyleri yazarak oluşturulan seslere okutabilecek. Şirket, özelliğin bilgileri gizli ve güvenli tuttuğunu söylerken makine öğrenimini kullandığını ekliyor.

Teknoloji devi ayrıca, “Assistive Access”, yani “Yardımcı Erişim” adını verdiği bir özelliği de gösterdi. Bilişsel engellere sahip kişiler için oluşturulan bu özellik, temel uygulamaların daha kolaylaştırılmış sürümlerini kullanmaya olanak tanıyor. Telefon ve FaceTime’ın birleştirilmiş sürümü, Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar, Müzik gibi uygulamaların basitleştirilmiş versiyonları, büyük metinler gibi şeyler bunun örnekleri arasında.

Son olarak şirket, görme engelli veya kısmi görme kaybına sahip insanlar için de yeni özelliklerini gösterdi. Büyüteç’e gelen ve “İşaretle ve Konuş” olarak adlandırılan yeni mod, metinler ve ses yoluyla fiziksel nesnelerle etkileşimine girmesine yardımcı olacak. Örneğin kamera mikrodalganın tuşlarına doğrultulduğunda iPhone veya iPad, onun ne olduğunu sesli bir şekilde kullanıcıya okuyabilecek.   

Apple, özelliklerin bu yıl içinde kullanıcılara sunulacağını ifade etti. Bu da iOS 17’nin bir parçası olma ihtimallerini güçlendiriyor.


Kaynak webtekno.com

 

WhatsAppın Getir ve Yemeksepeti Rakibi Yeni Özelliği Ortaya Çıktı: Sipariş Verilebilecek

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp için geliştirilmekte olan yeni bir özellik açığa çıktı. WhatsApp kodlarını inceleyerek yeni özellikleri ortaya çıkaran WABetainfo'nun tespit ettiği yeni özellik, WhatsApp'ın kullanıcı deneyimini büyük ölçüde değiştirecek gibi görünüyor. Peki WhatsApp'ın yeni özelliği tam olarak ne işe yarıyor?

Yılın En Bomba Telefonlarından Samsung Galaxy S22nin Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, önümüzdeki günlerde bir "Galaxy Unpacked" etkinliği gerçekleştirecek ve bu etkinlik kapsamında da yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S22'yi tanıtacak. Şirket, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir tanıtım videosunda bu etkinliği duyurmuştu ancak tarih vermemişti. Yaşanan yeni bir gelişme, bir süredir iddialar kapsamında olan 9 Şubat'ın kesinleştiğini düşündürüyor.

Jüpiterin Uydusu Europa Hakkında Heyecan Verici Gelişme: Kuzey Kutbu İlk Defa Görüntülendi

Dünyanın artık insanlığı ve bu kadar fazla yaşam döngüsünü kaldıramadığı uzun yıllardır konuşulan konulardan birisi. Bunun farkında olan insanlık ise çeşitli uzay araştırmaları ve çalışmalarıyla dünyadan uzaklaşmanın, farklı gezegenlere göç etmenin bir yolunu arıyor. Fakat önemli çalışmalar bulunsa da ne yazık ki halen yaşama uygun bir gezegen keşfedilebilmiş değil.

NASA, Dünyadan 5 Kat Büyük Yeni Bir Gezegen Keşfetti: Okyanusla Kaplı Olabilir

Montreal Üniversitesi liderliğindeki bir ekip, NASA'nın yerleşik teleskoplarla desteklenen TESS uydusundan elde ettiği gözlemlerle, Dünya’dan daha büyük ve yaklaşık 100 ışık yılı uzaklığımızda bulunan bir gezegen keşfetti. Bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönen bu gezegenin %30’unun suyla kaplı olabileceği düşünülüyor.