Hyundai, Tüm İşlerin Robotlar Tarafından Yapıldığı Yeni Dünya Konseptini Tanıttı

Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe biz de insanlık olarak daha fazla robotik sistem konseptli bir geleceğe doğru adım adım ilerliyoruz. Robot sistemlerin yaygın olduğu bir geleceğin en öncül temsilcilerinden birisi olan Hyundai, bundan daha öncesinde hayatı daha pratik bir hale getirmeyi hedefleyen robotik konseptlerinden bazılarını tanıtmıştı. Ancak görünen o ki Güney Kore merkezli otomobil üreticisi devinin gözü, bundan bir tık daha yüksekte. 

16.02.2022 02:45:57 tarihinde yayınlandı.

Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe biz de insanlık olarak daha fazla robotik sistem konseptli bir geleceğe doğru adım adım ilerliyoruz. Robot sistemlerin yaygın olduğu bir geleceğin en öncül temsilcilerinden birisi olan Hyundai, bundan daha öncesinde hayatı daha pratik bir hale getirmeyi hedefleyen robotik konseptlerinden bazılarını tanıtmıştı. Ancak görünen o ki Güney Kore merkezli otomobil üreticisi devinin gözü, bundan bir tık daha yüksekte. 

Hyundai; ev bitkilerinden kitap raflarına, ambulanslardan otonom yolcu bölmelerine kadar bir dizi nesneye güç sağlayacağını iddia ettiği “Mobility of Things” (Nesnelerin Hareketliliği) isimli konseptini tanıttı. Yaptığı açıklamada robotlaştırılabilecek şeyler yelpazesinin “sınırsız” olduğunu belirten Hyundai Motor Group'un Robotik Laboratuvarı başkanı Dong Jin Hyun; amaçlarının, robotik sistemlerin her türlü kişisel hareketliliği mümkün kılması olduğunu kaydediyor. 

Direksiyon, elektrikli tahrik ve süspansiyon donanımını birleştiren “Plug and Drive” (Tak ve Sür/PnD) adlı modüler bir platform ve nesneleri yukarı ve aşağı kaldırabilen “Drive and Lift” (Sür ve Kaldır/DnL) olmak üzere iki farklı standart geliştirdiklerini aktaran Hyundai; bu sistemlerini geçen ay duyurduğu dört tekerlekli robot MobED ile birleştirerek, masalardan ve konteynırlardan insan taşıyıcılara kadar birçok nesneyi kendi başlarına özerk bir şekilde hareket ettirebilmeyi hedefliyor. 

Basitçe anlatmak gerekirse cansız nesneleri hareketli hale getiren PnD modüler platformu; akıllı direksiyon, frenleme, tekerlek içi elektrikli tahrik ve süspansiyon donanımını birleştiren hepsi bir arada mobilite çözümü şeklinde tanımlanıyor. LiDAR ve kamera sensörleri ile PnD özellikli bir nesnenin bağımsız olarak hareket edebilmesi planlanıyor. PnD Modülü’nün insanların ihtiyaçlarını karşılamak için adapte edilebilir olacağını kaydeden Hyun, “Çünkü gelecek dünyada eşyalarını hareket ettirmeyeceksin – onlar senin etrafında hareket edecekler” ifadelerini kullanıyor. 

Öte yandan Hyundai bu modüler platformların, "amaca uygun inşa edilmiş alanları" mümkün kılmak adına, kişilerin ihtiyaçları çerçevesinde değiştirilebilecek şekilde yapılandırılabileceğini iddia ediyor. Hyundai’nin bu geleceğe yönelik hayali kulağa her ne kadar hoş gelse de bu hayalin gerçekleştirilmesi, gerçek hayatta nasıl görüneceğine de bağlı.  

İLGİLİ HABER Elektrikli Otomobiller Gümbür Gümbür Geliyor: Hyundai, İçten Yanmalı Motor Bölümünü Tamamen Kapattı

Örnek vermek gerekirse Hyundai, yaşlılar gibi hareket kabiliyeti kısıtlı insanların hayatlarını kolaylaştırması muhtemel olan kişiselleştirilmiş ‘test tüpü’ konteynerlere sahip robot otobüslerin hayalini kuruyor. Fikir olarak oldukça ilginç dursa da, teknolojinin ne kadar hızlı bir şekilde evrimleştiğini düşündüğümüzde bu aslında o kadar da uzak bir ihtimal gibi gelmiyor. Ne olursa olsun Hyundai’nin bu tip robotik sistemlerin gelecekte kendisine sağlam bir yer edineceğine dair inancı tam gibi duruyor. 


Kaynak webtekno.com

 

O Paraya Sıfırdan Gezegen Yapardık: İşte NASA Tarihinin En Pahalı 10 Uzay Görevi

Uzun yıllar süren ABD ve Rusya arasındaki soğuk savaş dönemi, uzay yarıyışında da tüm baskısıyla hissediliyordu. Uzaya ilk insanı gönderen ülke Rusya olurken, Ay’a gitme yarışının kazananı ABD olmuştu. Neil Armstrong, Michael Collins ve Buzz Aldrin’den oluşan üç kişilik ekip, Apollo 11 görevinde 20 Temmuz 1969 saat 20.18’de Ay yüzeyine iniş yapmayı başardı.

Güncellemelerle Yavaşlayan Windows Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden biri, Microsoft tarafından geliştirilen Windows’tur. Bilgisayarınızda yüklü olan Windows işletim sistemi versiyonu, Microsoft tarafından desteklendiği sürece güncellemeler alır. Bu güncellemeler çoğu zaman küçük hataları düzelterek çok daha verimli bir performans sunsa da bazen bilgisayarınızı büyük oranda yavaşlatabilir.

iOS 17den İlk Bilgiler Geldi: "En Çok İstenen" Özelliklere Odaklanacak!

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın bir süredir yeni mobil işletim sistemi iOS 17 üzerinde çalıştığı büyük bir sır değil. Şirketin bu işletim sistemini birkaç ay içerisinde tanıtması ve ardından da tüketicilere ulaştırması bekleniyor. Deneyimli Apple analisti Mark Gurman tarafından yapılan açıklamalar ise yaklaşmakta olan işletim sisteminden neler bekleyebileceğimizi gözler önüne seriyor.

AI Dungeonın Yaratıcısından Yapay Zeka Destekli Oyun Platformu Geliyor: Artık Kullanıcılar Kendi Oyunlarını Yaratabilecek

OpenAI'nin GPT-2 ve GPT-3 metin oluşturma algoritmaları tarafından desteklenen AI Dungeon'ın ardındaki isim olan Latitude'dan, Voyage adlı yapay zeka destekli yeni bir oyun platformu geliyor. Bir üniversite hackathon projesiyle başlayan, ancak nihayetinde diğer insanların eğitimli AI modellerini kullanarak kendi oyunlarını yaratmalarına yardımcı olmayı uman şirket, bir sonraki adımının kapalı betasını duyurarak, mevcut AI Dungeon kullanıcıları için bir bekleme listesi açtı.