Hubbleın Yerini Alacak James Webb Uzay Teleskobu’nun Fırlatma Tarihi Yine Ertelendi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), galaksimizi ve evrenin derinliklerini çok daha kapsamlı bir şekilde araştırabilmek için uzunca bir süredir Hubble’ın yerini alacak bir teleskop geliştiriyordu. Geliştirilme süreci 1996 yılında başlayan James Webb Uzay Teleskobu, aslında 2007 yılında uzaya fırlatılacaktı. Fakat teleskop, defalarca büyük değişikliklere uğradığından fırlatma tarihi de sürekli ertelendi.

21.02.2022 10:15:17 tarihinde yayınlandı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), galaksimizi ve evrenin derinliklerini çok daha kapsamlı bir şekilde araştırabilmek için uzunca bir süredir Hubble’ın yerini alacak bir teleskop geliştiriyordu. Geliştirilme süreci 1996 yılında başlayan James Webb Uzay Teleskobu, aslında 2007 yılında uzaya fırlatılacaktı. Fakat teleskop, defalarca büyük değişikliklere uğradığından fırlatma tarihi de sürekli ertelendi.

NASA, fırlatması neredeyse tam 15 yıl geciken teleskop için en sonunda tarih vermişti. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada James Webb Uzay Teleskobu’nun 24 Aralık TSİ 15.20’de fırlatılacağını açıklamıştı. Teleskobun fırlatılışını merakla beklerken bugün NASA’dan yeni bir haber daha geldi. James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatış tarihi yeniden ertelendi.

Bu seferki ertelemeyse çok uzun süreli olmadı. NASA, teleskopun fırlatılacağı Guyana Uzay Merkez’nin bölgesinde yüksek irtifadaki rüzgarlar nedeniyle fırlatışı 25 Aralık Cumartesi gününe ertelediğini açıkladı. Uzay teleskobu, fırlatmayı engelleyebilecek herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı sürece fırlatışı gerçekleştirecek.

İLGİLİ HABER Görsel Şölene Hazır Olun: 2021’in En İyi Uzay Fotoğrafları Yayınlandı

Yüksek teknolojiyle donatılan James Webb Uzay Teleskobu’nun en temel amacı, evrenin oluştuğu andaki yıldızların ışıklarını yakalabilmek, yani evrenin ilk yıldızlarını keşfetmek olacak. Teleskop, bunun yanı sıra ötegezegenlerin incelenmesinde de büyük bir rol oynayacak. 


Kaynak webtekno.com

 

Instagrama Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı: Profil Sayfasındaki Paylaşımların Yeri Değiştirilebilecek

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram'ın yeni bir özellik üzerinde çalıştığı açığa çıktı. Mobil uygulamalarla ilgili yaptığı sızıntılarla bilinen bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi tarafından ortaya çıkarılan yeni özellik, kullanıcıların profil sayfalarındaki paylaşımları diledikleri gibi düzenleyebilmelerine imkan tanıyor. Peki bu özellik tam olarak nasıl çalışacak?

Vestel, Ürünleri Deneyimleyip Alışveriş Yapabileceğiniz Mağazasını Metaversede Açacağını Duyurdu

Metaverse arsa fiyatlarıyla, firmaların verdiği reklamlarla ve daha birçok konuda gündem olmaya devam ediyor. Bununla birlikte birçok şirkette metaverse’e girmek için harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde de dünyanın en büyük fast-food zincirlerinden biri olan Mc Donald’s metaverse’te sanal restoranlar açacağını duyurmuştu. Belli ki bu düşünceye sahip olan tek şirket Mc Donald’s değilmiş. 

Epic Games, 60 TL’lik Değerindeki Oyunu Ücretsiz Olarak Yayınladı

Bu hafta ortaya çıkan bilgilerden Epic Games’in bu ay 15 oyunu ücretsiz olarak yayınlayacağı öğrenilmişti. Her hafta mağazasındaki oyunlardan birini ve zaman zaman birkaçını ücretsiz yapan şirket, bu hafta da fiyatı 60 TL olan bir oyunu ücretsiz olarak yayınladı. ‘Neon Abyss’ olarak adlandırılan oyun, yarın akşam saat 19:00’a kadar Epic Games Mağazası üzerinden ücretsiz olarak sunulacak.

Sony, Popüler Kablosuz Kulaklığı WH-1000XM4ün Sınırlı Üretim "Silent White" Versiyonunu Duyurdu

Gelecek ay 75. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Sony, 75. yıl kutlamalarının bir parçası olarak popüler kablosuz kulaklık modeli WH-1000XM4 ANC'nin "Silent White" adlı sınırlı üretim bir versiyonunu piyasaya süreceğini duyurdu. Orijinal model ile büyük oranda aynı tasarıma sahip olan WH-1000XM4 ANC Silent White, bu tasarımı kar beyazı bir gövde ve altın renkli tasarım çizgileri ile ileriye taşıyor.

Samsung Siber Saldırıya Uğradı ve Bütün Gizli Veriler İnternette Paylaşıldı: Peki Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Ülkeler gibi kurumsal şirketler de siber saldırıların hedefi olmaya devam ediyor. Birçok şirket siber saldırılar nedeniyle üretimlerine ara veriyor, kullanıcı erişimlerinde sıkıntılar yaşıyor ve çalışanlarının ya da kullanıcıların bilgileri sızdırılıyor. Malesef ki bunun çok sayıda örneği mevcut ve neredeyse her gün bu haberlere bir yenisi daha ekleniyor.