Dünyadan En Uzak Mesafeye Giden Uzay Aracı Voyager’ın Emekliye Ayrılacağı Tarih Açıklandı: Güneş Sisteminin Bile Dışına Çıktı!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1977 yılında "Voyager" olarak isimlendirdiği uzay araçlarını fırlatmıştı. Voyager 1 ve Voyager 2 olarak bilinen sondalar, bugün Dünya'dan çok ama çok uzaktalar. Hatta Voyager sondaları için insanoğlunun yaptığı ve Dünya'dan en uzakta olan nesne diyebiliriz. Ancak Voyager sondaları, artık yolun sonuna gelmiş durumda.

23.06.2022 06:00:27 tarihinde yayınlandı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1977 yılında "Voyager" olarak isimlendirdiği uzay araçlarını fırlatmıştı. Voyager 1 ve Voyager 2 olarak bilinen sondalar, bugün Dünya'dan çok ama çok uzaktalar. Hatta Voyager sondaları için insanoğlunun yaptığı ve Dünya'dan en uzakta olan nesne diyebiliriz. Ancak Voyager sondaları, artık yolun sonuna gelmiş durumda.

Bir uzay aracının 45 yıl boyunca nasıl kesintisiz bir şekilde çalıştığını ve Güneş Sistemi'nin dışına kadar çıkabildiğini merak etmiş olabilirsiniz. NASA mühendisleri, bu sondalara radyoaktif plütonyumdan enerji sağladılar. Ancak artık enerji kalmadı. Yılda 4 watt enerji tüketen Voyager uzay sondaları, enerji sağlayamayacak duruma geldiler. Hal böyle olunca da NASA, sondaların enerjisini kesmeye karar verdi. Mühendisler, yapacakları enerji tasarrufu ile sondaları 2030'a kadar kullanmaya devam edecekler. Elbette her şey yolunda giderse...

1977'de fırlatılan sondaların ilk görevi, Satürn ve Jüpiter'in çevresinde uçmak ve bu gezegenlerle ilgili bilgi toplamaktı. Fırlatmadan birkaç yıl sonra bu görevi tamamlayan sondalar, daha sonraki süreçte de uzayın derinliklerine kadar gönderildiler. Voyager 1 ve Voyager 2, yıllar boyunca o kadar uzaklaştı ki Güneş Sistemi'nin bile dışına çıktı. 1998'de bir açıklama yapan NASA, Voyager 1'in uzaydaki en uzak insan yapımı nesne olduğunu duyurdu. O açıklamanın yapıldığı gün Voyager 1, Dünya'dan 10.46 milyar kilometre uzaktaydı.

İLGİLİ HABER Türk Bilim İnsanı Gökçin Çınar’ın NASA İçin Kaleme Aldığı Makaleye Uluslararası Ödül

NASA, Voyager sondaları için bir internet sitesi oluşturdu. Bu internet sitesinde yer alan bilgilere baktığımızda; Voyager 1'in Dünya'dan uzaklığının 23 milyar 327 milyon 229 bin 514 kilometre olduğunu görüyoruz. Voyager 2'nin Dünya'dan uzaklığı ise 19 milyar 413 milyon 229 bin 500 kilometre. NASA, aldığı son karar ile sondaların ulaşabileceği maksimum uzaklığı zirveye ulaştırmış olacak. 


Kaynak webtekno.com

 

Bakanlık, Sosyal Medyada Çocukları Üzerinden Para Kazanan Ebeveynleri Tespit İçin Ekip Kurdu

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşması ile sosyal medya kullanımı da iyiden iyiye arttı. Üstelik bu mecralardan artık para kazanmak da mümkün. Bu durumun farkında olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise çocuklarını içeriklere dahil ederek sosyal medyadan para kazanmaya çalışan ebeveynlere çeşitli yaptırımlar geleceğini gösteren açıklamalarda bulundu.

İnsanlık Yeniden Aya Ayak Basmadan Önce Ön Bilgi Sağlayacak Capstone Uydusu Uzaya Fırlatıldı!

İnsanlığı yeniden Ay'a götürecek olan Artemis isimli bir program kapsamında çok önemli bir gelişme yaşandı. NASA, Artemis'in bir parçası olan Capstone isimli uzay aracı için bir fırlatma gerçekleştirdi. Yeni Zelanda'da gerçekleştirilen fırlatma kapsamında uzaya mikrodalga fırın boyutunda bir uydu gönderildi. "CubeSat" kategorisindeki uydu, toplayacağı verileri NASA'ya gönderecek ve insanlığın yeniden Ay'a inişi için gerekli ön bilgileri sağlayacak.

Uzay Yolunun Efsanesi "Kaptan Kirk", Gerçekten Uzaya Gidecek

İnsanlık tarihinin yıllar boyunca hayal olarak gördüğü uzay yolculukları, günümüzün bir gerçeği haline geldi. Artık insanlar, devasa ödemeler yaparak uzay yolculukları yapabiliyor, uzayın aslında tam olarak nasıl bir yer olduğunu çıplak gözle görebiliyor, o deneyimi gerçekten de yaşayabiliyorlar. Şimdi, uzay meraklılarının yakından tanıdıkları bir isim daha, uzaya bir yolculuk yapmak için hazırlanmaya başladığını duyurdu.