Dijital Türk Lirası Projesinde Önemli Adım: Pilot Uygulamalar Başlıyor

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tasarılarının onayını imzaladığı Dijital Türk Lirasının çalışmalarının başladığının haberini sizlere vermiştik. Yaklaşık 7 ay önce, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile yapılan iş birlikleriyle Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurulmuştu. 

3.05.2022 03:00:29 tarihinde yayınlandı.

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tasarılarının onayını imzaladığı Dijital Türk Lirasının çalışmalarının başladığının haberini sizlere vermiştik. Yaklaşık 7 ay önce, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile yapılan iş birlikleriyle Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurulmuştu. 

Şimdi HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’in yaptığı ortak duyuruya göre Dijital Türk Lirası, borsalarda yerini almaya çok yakın. Gelen haberlere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve yukarıda bahsettiğimiz kuruluşların yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde pilot uygulamaya başlanacak.

Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme projesinde ana kol HAVELSAN olacak. HAVELSAN, projenin altyapısının hazırlanmasında ve entegrasyonunda görevli. HAVELSAN ayrıca pilot uygulama sürecini, sistem performansı testini ve kullanıcı deneyimlerinin raporlanmasını da üstleniyor olacak.

HAVELSAN ayrıca projenin güvenlik testlerini de yürütecek. Olası bir saldırı durumunda ne yapılması gerektiği konusundan önemli bir ilerleme olacak.  Dijital Türk Lirası projesinin pilot uygulamasının birinci fazı kapsamında ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ tesis edilecek ve testler bu ağdaki unsurlar tarafından gerçekleştirilecek.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası İçin İlk Somut Adımı Attı

Dijital Türk Lirası alım satım işlemleri yapıldıktan sonra, kurumlar, kullanıcı raporlarını ve sistem performanslarını değerlendirecekler. Ardından da yapılan değerlendirmeler ve geliştirmeler sonrası Dijital Türk Lirası, genel kullanıma sunulacak. Siz Dijital Türk Lirası hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.


Kaynak webtekno.com

 

İşte Şimdi Hapı Yutamadın: TikTok Kullanıcısı Ağrı Kesici İçmek İsterken AirPod Kulaklığını Yuttu

2021 bitmeden ‘yılın en tuhaf haberleri’ listesine güçlü bir aday daha geldi. Bazen gün içinde bir anlık dalgınlıkla ne yaptığımızın pek de farkında olmayabiliyoruz. Popüler TikTok kullanıcısı Carli B. (@iamcarliiib) de bunun en uç örneklerinden birini yaşadı. Kendisinin çektiği TiKTok videosunda söylediklerine göre ‘Ibuprofen’ adlı ağrı kesiciyi içmek isterken yanlışlıkla diğer elinde tuttuğu AirPod kulaklığı yuttu.

Video İzleme Keyfinizi Kaçıran YouTube Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? İşte Tüm Yöntemler

Yemeğinizi hazırladınız ve YouTube’da güzel bir video izleyerek yemek istiyorsunuz. Mobil uygulama ekranı bir türlü gelmiyor, mobil internet tarayıcısı bir türlü yüklenmiyor, bilgisayara bakayım dediniz aynı, YouTube açılmıyor. YouTube açılmıyor sorununa neden olabilecek pek çok farklı neden vardır. Bu nedenler cihazdan cihaza değişiklik gösterir ama çoğu zaman bu sorun tamamen kullanıcı kaynaklıdır.