Bugün 13 Yaşına Giren Bitcoin Hakkında Okuyunca İyi Ki Öğrenmişim Diyeceğiniz 10 Bilgi

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçlarından bir tanesi, hiç şüphesiz kripto para birimleri. Üzerinden yıllar geçmiş olmasa da kim olduğu hala tam olarak bilinmeyen Satoshi Nakamoto'nun 31 Ekim 2008'de yayınladığı Bitcoin Whitepaper'ı ile başlayan süreç, bugün 2 trilyon doların üzerinde hacme sahip olan dev bir sektöre dönüştü. 3 Ocak ise kripto para dünyası için çok özel bir gün.

22.02.2022 20:30:30 tarihinde yayınlandı.

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçlarından bir tanesi, hiç şüphesiz kripto para birimleri. Üzerinden yıllar geçmiş olmasa da kim olduğu hala tam olarak bilinmeyen Satoshi Nakamoto'nun 31 Ekim 2008'de yayınladığı Bitcoin Whitepaper'ı ile başlayan süreç, bugün 2 trilyon doların üzerinde hacme sahip olan dev bir sektöre dönüştü. 3 Ocak ise kripto para dünyası için çok özel bir gün.

Satoshi Nakamoto, tam 13 yıl önce; 3 Ocak 2009'da ilk Bitcoin blokunu oluşturmuştu. O günlerde madencilik ödülü, tam 50 Bitcoin'di. Yani bugünkü değeri ile 31 milyon 60 bin 565 TL'ye denk geliyordu. Öyle ki muhtemelen Satoshi Nakamoto bile işlerin bu noktaya ulaşacağını düşünmemiş, kesenin ağzını açmıştı. Peki bu 13 yıllık süreçte neler yaşandı? Şimdi sizlere, Bitcoin ile ilgili daha önce duymamış olmanız muhtemel 10 çarpıcı gerçekten bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Bitcoin, piyasaya ilk sürüldüğünde yalnızca 0,003 dolar karşılığında satın alınabiliyordu. Şimdiki koşullarda bu paranın emaresi bile okunmaz. Hemen basit bir hesap yapalım; eğer 2009 yılında yalnızca 1 dolarlık Bitcoin satın alsaydınız, bugün 15,8 milyon dolar paranız olacaktı. Bu arada; 2009 yılındaki dolar/TL paritesinin 1,5 civarında olduğunu hatırlatalım. Yani bu yatırımın size maliyeti, o yıllarda yalnızca 1,5 lira olurdu...

Not: Bitcoin'in aslında nihai bir ilk fiyatı yok. Kimilerine göre Bitcoin'in ilk fiyatı, borsalara girdiği tarihlere göre olmalı. Kimileriyse Bitcoin'in ilk fiyatını ilk kez kullanıldığını güne göre baz alıyor. Bazı kaynaklara göre ise Bitcoin'in tarihteki ilk değeri, 0,0001 dolar olmalıydı. 1 Bitcoin, 2011 yılında ise tarihinde ilk kez 1 dolar seviyesinden işlem görmüştü.

Satoshi Nakamoto, toplamda 21 milyon adet Bitcoin'in üretilebilmesini sağladı. Şu ana kadar dolaşıma girmiş olan Bitcoin miktarı ise 18,8 milyon adet civarında. Ancak bu Bitcoin'lerin yaklaşık yüzde 20'si, daha şimdiden kaybolmuş durumda. Yanlış duymuyorsunuz, yaklaşık 3,76 milyon adet Bitcoin, bir daha ulaşılamayacak şekilde kayboldu. Bitcoin cüzdan şifrelerini unutan ya da bu şifreleri kimseyle paylaşmadan vefat eden insanlar, zaten sınırlı sayıda üretilebilen Bitcoin'lerin bir bölümünü yok ettiler. Kaybolan Bitcoin'lerin bugünkü değeri 180 milyar dolar civarında...

Bitcoin, kazım zorluğu gittikçe zorlaşan bir kripto para birimi. Yani Bitcoin madenciliği yapmak, her gün biraz daha zorlaşıyor. Şu ana kadar 18,8 milyon adet Bitcoin'in piyasaya sürülmüş olması, bundan sonraki süreçte 2,2 milyon adet daha Bitcoin'in şifresinin çözülebileceği anlamına geliyor. Ancak bu küçük miktarın dolaşıma dahil olması, tam 118 yıl sürecek. Son Bitcoin, 2140 yılında kazılacak ve sonrasında neler olacağını, muhtemelen hiçbirimiz bilemeyeceğiz...

Dünyada Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülkenin El Salvador olduğu bilinir. Ancak bu bilgi, pek de doğru değil. Öyle ki Avrupa'nın göbeğinde Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etmiş bir ülke daha var. Bu ülke, Özgür Liberland Cumhuriyeti. Hırvatistan ile Sırbistan arasında yer alan ancak pek çok ülkenin resmen tanımadığı Özgür Liberland Cumhuriyeti, Bitcoin'i yıllardır kullanıyor. Yalnızca 7 kilometrekarelik alanda kurulu olan ülke, tartışmalı yapısı nedeniyle pek kimse tarafından da bilinmiyor.


Kaynak webtekno.com

 

Meğerse Alev Emojisinin Bir Anlamı Daha Varmış: Emojilerin Kırk Yıl Düşünsek Aklımıza Gelmeyecek İkinci Anlamları

Emoji kullanmak bir sanattır. İyi bir emoji ilişki başlatır, kötü bir emoji kavga çıkarır. Mesajlaşma uygulamalarının ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza giren emojiler sanki yıllardır aradığımız ama bir türlü bulamadığımız yeni bir iletişim şekli oluşturdu. Hatta pek çok kullanıcı, yakın arkadaşlarıyla tek bir sözcük bile kullanmadan yalnzıca emojiler üzerinden anlaşır hale geldi.

Instagramdan Facebookta Paylaşılan Fotoğraflar İçin Kullanıcıları Memnun Edecek Gizlilik Özelliği

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram için yeni bir özellik üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı. Mobil uygulamalarla ilgili yaptığı sızıntılarla bilinen Alessandro Paluzzi tarafından servis edilen yeni özellik, Instagram'daki gönderilerini Facebook'ta da paylaşan kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Samsung Galaxy M53 5G, "Türkiyede Peynir Ekmek Gibi Satar" Dedirten Özellikleriyle Tanıtıldı

Ülkemizde özellikle giriş ve orta segment akıllı telefon pazarında büyük bir paya sahip olan Samsung, bugün Türkiye’ye gelmesi durumunda fazlasıyla ilgi çekmesi muhtemel yeni telefonunu tanıttı. Şirketin yeni telefonu, alt seviyelerde yer alan Galaxy M serisine ait olsa da özellikleriyle amiral gemilerine göz kırpıyor. Samsung’un yeni telefonu Galaxy M53 5G oldu.

Realmeden Yarış Arabası Gibi Telefon: İşte Realme GT Neo 3, Narzo 50A Prime ve Buds Air3nin Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Çin’in teknoloji devi şirketlerinden Realme, bugün yapılan lansmanıyla büyük ses getirdi. Markaların son teknolojiyle çıkardığı pek çok telefon malesef ki fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor. Geçtiğimiz günlerde ‘makul’ sayılabilecek fiyatıyla yeni Realme 9 Pro’yu duyuran Realme’den yine fiyatı konusunda bizleri çok da üzmeyecek bir telefon daha geldi.