Bu İşte Çok Para Var Dediler Geldik: Intel de Bitcoin Madenciliği İşine Girdi

Bitcoin ve kripto madenciliği, gün geçtikçe büyüyen ve piyasadaki ekran kartlarını âdeta sömüren bir sistem olarak teknoloji dünyasında yer etmiş durumda. Pek çok teknoloji devi şirket de bu piyasada bir yer alabilmek için projeler geliştiriyor.

16.02.2022 02:43:22 tarihinde yayınlandı.

Bitcoin ve kripto madenciliği, gün geçtikçe büyüyen ve piyasadaki ekran kartlarını âdeta sömüren bir sistem olarak teknoloji dünyasında yer etmiş durumda. Pek çok teknoloji devi şirket de bu piyasada bir yer alabilmek için projeler geliştiriyor.

Yayınladığı yeni bir blog gönderisinde teknoloji devi Intel, blok zinciri teknolojisini daha da güçlendirecek yeni işlemcilerinin yıl sonunda geleceğini duyurdu. Yani tabiri caizse artık Intel de Bitcoin madenciliği işine girdi. Bildiğiniz gibi Bitcoin madenciliği muazzam bilgi işlem gücü gerektiriyor ve bu sebeple çok fazla enerji tüketen bir işlemdir. Bu nedenle Intel, Bitcoin madenciliği yapanların daha az enerji tüketmesine yarayacak olan bilgi işlem teknolojileri geliştirmek istiyor.

Intel, yeni blok zinciri donanımını tasarlamak ve inşa etmek için Raja Koduri'nin Hızlandırılmış Bilgi İşlem Sistemleri ve Grafikleri (AXG) İş Birimi altında çalışacak yeni bir Özel Bilgi İşlem Grubu oluşturdu. Aslında çip devinin yeni Bitcoin madenciliği donanımı hakkında zaten oldukça fazla şey biliniyor. Hatta Intel, BMZ2 olarak bilinen ikinci nesil Bonanza Mine yongasına çoktan geçti bile.

Bu yeni çip, ultra düşük voltajda Bitcoin madenciliği yapmak adına SHA-256 işlemeyi hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış özel bir mimariye sahip. Intel, bu enerji tasarruflu yongaların SHA-256 tabanlı madencilik yapmak için ana akım GPU'lardan watt başına 1000 kattan fazla daha iyi performans sağlayacağını iddia ediyor.

İLGİLİ HABER Microsofttan Kripto Para Yatırımcılarını Heyecanlandıran Paylaşım: Shiba Inu ile Ortaklık mı Geliyor?

Intel'in kripto madenciliğini kökten değiştirebilecek Bonanza Mine yongalarını ne zaman göreceğimiz ise henüz belli değil.


Kaynak webtekno.com

 

Grev Yapan Sağlık Çalışanları, Tıp Bayramında Sosyal Medyanın Gündeminde: İşte Gelen Tepkiler

Bir süredir meslekleri sebebiyle maruz kaldıkları fiziksel ve psikolojik şiddete dikkat çekmek isteyen doktor ve diğer sağlık çalışanlarının, seslerini duyurmak adına grev yapması son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye başladı. Sağlık çalışanları kısa bir süre önce bu grevlere bir yenisinin daha ekleneceğini; Türk Tabipleri Birliği ve sağlık emek-meslek örgütlerinin çağrısıyla 14 ve 15 Mart tarihleri süresince grevde olacaklarını ifade etmişti. 

LinkedIn Hesap Silme Nasıl Yapılır? Adım Adım Açıkladık

Günümüzde kullanabileceğiniz pek çok farklı sosyal medya platformu var. Bu platformlar üzerinden yeni insanlarla tanışabilir, eğlenceli içerikler bulabilir, kendi içeriklerinizi paylaşabilir ve hatta para kazanabilirsiniz. LinkedIn ise bu platformlar arasında ayrı bir yerde duruyor çünkü LinkedIn, iş dünyasına özel olarak geliştirilmiş olan ve aynı zaman benzersiz iş bulma fırsatlarıyla dolu bir uygulamadır.

Kozmik Canavar Olarak Adlandırılan Nötron Yıldızı Patladı: Güneşin 100 Bin Yılda Üreteceği Enerji Bir Anda Uzaya Saçıldı

Dünya'dan yaklaşık 13 milyon ışık yılı uzakta bulunan Heykeltıraş Galaksisi'nde önemli bir olay gerçekleşti. İspanya Valencia Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yapay zeka ile tespit edilen bu olayda, bir nötron yıldızında şiddetli bir patlamanın meydana geldiği tespit edildi. Saniyenin onda biri sürede gerçekleşen bu patlamada, Güneş'in 100 bin yılda oluşturabileceği enerji uzaya püskürdü.

Yeni Bir Yıldız Patlaması Türü Keşfedildi: Mikronova (Kozmik Saman Alevi...)

Uzay ile ilgili araştırmalar, her geçen gün insanoğlunu biraz daha şaşırtıyor. Gezegenlerden uydulara, galaksilerden göktaşlarına kadar sayısız maddeye ev sahipliği yapan devasa boşluk, garip olaylarıyla da büyülüyor. Nitekim yıldız patlamaları, bu garip olaylar verilebilecek en iyi örneklerden. Gökbilimciler, bu sıradışı olayları takip ederken keşfedilenlere bir yenisini daha ekledi.

Twitter, Ukraynadan Savaş Görüntüleri Paylaşan Hesapları Önce Banladı, Sonra Özür Diledi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın patlak verdiği sıralarda dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter'dan dikkat çeken bir hamle geldi. Twitter, Ukrayna'dan görüntü paylaşan hesapları aniden engellemeye başladı. Bu durum hem Ukraynalılar hem de gündemi takip etmeye çalışan Twitter kullanıcılarının tepkisiyle karşılaştı. Zira engellenen hesaplar, halka açık kaynaklardan veri toplayarak paylaşım yapan OSINT analistlerinin hesaplarıydı.