Birileri Demiş Öldü: Windows 98, 20 Yıl Sonra Aldığı Güncellemeyle Geri Döndü

Windows XP kadar efsane olmayan ancak Windows işletim sistemi için bir devrim niteliğinde olan Windows 98, 20 yıldan uzun bir süredir güncelleme almıyordu çünkü neden alsın? Hiçbir yerde kullanılmıyordu. Değil mi?

28.06.2022 01:00:24 tarihinde yayınlandı.

Windows XP kadar efsane olmayan ancak Windows işletim sistemi için bir devrim niteliğinde olan Windows 98, 20 yıldan uzun bir süredir güncelleme almıyordu çünkü neden alsın? Hiçbir yerde kullanılmıyordu. Değil mi?

Değil. Windows 98, uzay görevlerinde kullanılan ve yıllar önce gönderilmiş araçlarda hâlâ kullanılıyor. Hatta Avrupa Uzay Ajansı’nın 19 yıl önce Mars’ta su aramak için gönderilen robotu, 19 yıldan sonra Windows 98 işletim sistemi için yeni bir güncelleme aldı.

Avrupa Uzay Ajansı, gelen Windows 98 güncellemesinin uzay aracının Mars'ı ve uydusu Phobos'u daha ayrıntılı seviyelerde incelemesini sağlayacağını söyledi. Mars Express görevi kapsamında Mars’a giden Mars Gelişmiş Yeraltı ve İyonosferik Sondaj (MARSIS) cihazı, 40 metre uzunluğundaki antenini kullanarak gezegene düşük frekanslı radyo dalgaları gönderiyor.

Bu dalgaların çoğu gezegenin yüzeyinden yansıyor, ancak önemli miktarları kabuktan geçiyor ve buz, toprak, kaya ve su dahil olmak üzere yüzeyin altındaki farklı madde katmanları arasındaki sınırlarda yansıtılıyor.

İLGİLİ HABER Dünyadan En Uzak Mesafeye Giden Uzay Aracı Voyager’ın Emekliye Ayrılacağı Tarih Açıklandı: Güneş Sisteminin Bile Dışına Çıktı!

Bilim insanları yansıyan sinyalleri inceleyerek Mars yüzeyinin altındaki yapıyı birkaç kilometre derinliğe kadar haritalayabilir ve kutuplardaki buzulların kalınlığı ve bileşimi ile volkanik ve tortul kaya katmanlarının özellikleri gibi özellikleri inceleyebilir.

Uzay ajansı, güncellemeyi alan donanımın özellikleriyle ilgili çok fazla ayrıntıya girmedi, ancak cihazda muhtemelen Pentium 90 işlemci bulunuyor, yani potansiyel olarak o uzay aracında Doom gibi klasik oyunları çalıştırabilirsiniz. Mars’ın sırlarını keşfetmenin yanı sıra tabii. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.


Kaynak webtekno.com

 

Ortaokul Öğrencisi, Pandemide Arkadaşlarıyla Oynayamadığı Oyunlardan Mobil Uygulama Yaptı

Pandemi nedeniyle başlayan çevrimiçi eğitim dönemi verimli olup olmadığı hâlâ tartışılsa da, bazı alanlara ilgisi olan çocukların okula gitmezken bu alanlarda yaratıcılıklarını ve yeteneklerini artırma şansı bulduğu kesin. Eğlenceli ve öğretici kimi aktiviteden uzak kalmak zorunda kalan çocuklar, bu sorunu kendi yöntemleriyle aşmaya çalıştı. Şimdi bahsedeceğimiz kişinin yöntemi ise büyüklerini şaşırtacak nitelikteydi.

Binance, 3 Kripto Para İçin Alım Satımı Sınırlandırıyor: Peki Yatırımcılar Ne Yapacak?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, 3 kripto para birimi ile ilgili yeni bir karar aldığını duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda; Bonfida (FIDA), Firo (FIRO) ve Quantstamp (QSP) isimli kripto para birimlerinin 17 Şubat itibarıyla bazı dönüştürme şekillerinde kullanılamayacağı belirtildi. Bu durum, söz konusu kripto paralarla işlem yapan yatırımcılar için önemli. Platform, geçtiğimiz haftalarda da benzer kararlar aldığını açıklamıştı.

App Storeda Uygulamaların Fişini Bir Bir Çeken Appledan, Geliştiricileri Daha Çok Kızdıracak Açıklama: Zaten Kimse İndirmiyordu

Geçtiğimiz hafta sizlere Apple’ın güncelleme almayan ‘terk edilmiş’ uygulamaları App Store’dan kaldırmaya başladığını ve geliştiricilerin uygulamalarını güncellemek için 30 gün gibi bir süreleri olduğundan bahsetmiştik. Gerçekten de bu hafta uygulama sahipleri, uygulamalarının kaldırıldığına dair şikayetler oluşturmaya başladılar.

Galaksimiz Hakkında Çığır Açacak Bir Duyurunun Yapılacağı Gizemli Etkinliğe Günler Kaldı: İşte Etkinlik Hakkında Tüm Bilinenler

28 Nisan Perşembe günü yapılan bir duyuruda Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve Event Horizon Telescope projesinden gökbilimciler, Samanyolu galaksisine dair çığır açıcı yeni bir olayı açıklayacaklarını söylemişlerdi. Açıklayacakları tarih geldi çattı zira ESO, o çok önemli bilgiyi açıklayacağı etkinliğin iki gün sonra, 12 Mayıs Perşembe günü gerçekleşeceğini duyurdu.