2022nin Son Gününde Nadir Gerçekleşen Bir Gök Olayı Yaşanacak: Yedi Gezegen Aynı Anda Gözlemlenebilecek

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) Başuzman olarak görev yapan Dr. Tuncay Özışık, 2022 yılında yaşanacak olan en önemli gök olayının, 31 Aralık gecesi yani yılbaşında gerçekleşeceğini açıkladı. 20-30 yılda bir gerçekleşecek olan gök olayında 2’si teleskop, 5’i çıplak gözle olmak üzere Güneş Sistemi'nde Dünya dışında yer alan 7 gezegen de aynı anda gözlemlenebilecek. 

20.02.2022 22:00:32 tarihinde yayınlandı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) Başuzman olarak görev yapan Dr. Tuncay Özışık, 2022 yılında yaşanacak olan en önemli gök olayının, 31 Aralık gecesi yani yılbaşında gerçekleşeceğini açıkladı. 20-30 yılda bir gerçekleşecek olan gök olayında 2’si teleskop, 5’i çıplak gözle olmak üzere Güneş Sistemi'nde Dünya dışında yer alan 7 gezegen de aynı anda gözlemlenebilecek. 

Bu ilginç gök olayında çıplak göz ve teleskopla görülebilecek gezegenlere, gezegenimizin uydusu Ay da eşlik edecek. Olayın bir benzerinin 23 Haziran'da da yaşanacağını belirten Özışık, bu tarihte gerçekleşecek olan olayın erken saatlerde olması sebebiyle herkes tarafından gözlemlenmesinin daha zor olacağını aktardı.

Yaptığı açıklamada Özışık, “Bütün gezegenleri bir arada görebilme, hatta görüntüleyebilme imkanı olacak. 31 Aralık akşamı hava iyi olduğu takdirde gün batımından sonra batı ufkuna baktığınızda 5 gezegeni çıplak gözle görme imkanı var. Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars gezegenleri. Teleskopu olanlar için aynı bölgede iki gezegen daha görülebilecek. Uranüs ve Neptün'ü de teleskopu olan meraklılar görebilir. 31 Aralık akşamı bu gezegenlerle birlikte Ay da gökyüzünde olacak" ifadelerini kullandı. 

5 gezegenin 23 Haziran tarihinde de gözlemlenebileceğini kaydeden Özışık, "Tabii ki birbirleri arasındaki uzaklık çok farklı. 23 Haziran'da da 5 gezegeni çıplak gözle izleyebileceğiz ama bu gün doğumunda gerçekleşeceği için herkes tarafından izlenemeyebilir. Ama 31 Aralık yılın son günü ve gün batımında herkes tarafından rahatlıkla gözlenebilir" şeklinde konuştu. 

Buna ek olarak TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 2022 yılı Gök Olayları Yıllığı'nda bu gök olayının haricinde, aylara göre gökyüzünde rahatlıkla çıplak gözle gözlemlenebilecek gezegenler de bulunuyor. 

İLGİLİ HABER James Webb Uzay Teleskobunu Görebildiğimiz Son Anların Videosu Paylaşıldı


Kaynak webtekno.com

 

PPT ve PPTX Dosya Uzantısı Nedir, Nasıl Açılır ve PDFe Dönüştürülür?

Son yıllarda dünya sunumlar hatrına dönüyor desek yanlış olmaz. Okula yeni başlayan da, profesör de, CEO da, acemi bir çalışan da mutlaka bir sunum hazırlıyor ve genel olarak sunum için Microsoft PowerPoint programı kullanılıyor. Microsoft PowerPoint ile hazırlanan sunumların dosya formatı PPT ya da PPTX’tir. Peki, PPT ya da PPTX formatındaki dosyaları farklı bir programla açmak mümkün mü?

Amazon, Yapay Zekâya Sahip Yeni Paketleme Sistemleriyle Ürün Hasarlarını %24 Azalttı

Dünyanın en büyük perakende satış şirketi olan Amazon, kendisine milyon dolarlar tasarruf ettirecek yapay zekâ destekli yeni bir paketleme sistemi kullanmaya başladı. Bu yeni paketleme sistemi, otomatik olarak belirli ürünlere, ürünlerin lojistik özelliklerine göre özel paketleme teknikleri atayabiliyor. Bu sayede Amazon, ürünlerde taşıma sırasında ortaya çıkan hasarları %24 oranında düşürebilmeyi başarıyor. Amazon'un sistemlerinin kaynağını kullanıcılara açması durumunda paketleme sonucu meydana gelen hasarlardan şikâyetçi olan binlerce perakende şirketinin bu özellikten faydalanabileceği belirtiliyor.

Instagram, Ücretli Abonelik Sistemini Türkiyede Kullanıma Sundu

Fotoğraf ve video paylaşma platformu Instagram, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısıyla en popüler sosyal medya mecraları arasında bulunuyor. Çatı şirketi Meta altında faaliyet gösteren dev platform, bu kadar fazla kullanıcıya sahip olması nedeniyle hız kesmeden yeni özelliklerini kullanıma sunmaya devam ediyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde NFT özelliğinin platforma ekleneceğini sizlerle paylaşmıştık.