Yaptığı Paylaşıma Ürün Tanıtımı Yazmayan Sosyal Medya Fenomenini Rekabet Kurulu Affetmedi: 114 Bin Lira Ceza Ödeyecek

Yoğun bir günün ardından eve gelip ayaklarınızı uzatıyorsunuz ve Instagram’da bir iki hikaye açıyorsunuz sonra bir bakmışsınız ki onun yukarı kaydırı bunun tavsiye ettiği ürün derken gün içerisinde kazandığınız paranın büyük bir kısmını harcamışsınız. Çoğumuz tanıdığımız veya tanımadığımız en az bir fenomeni takip ediyoruz. Çevremizde de artık neredeyse herkes ya influencer ya da influencer olmak istiyor.

20.02.2022 08:45:22 tarihinde yayınlandı.

Yoğun bir günün ardından eve gelip ayaklarınızı uzatıyorsunuz ve Instagram’da bir iki hikaye açıyorsunuz sonra bir bakmışsınız ki onun yukarı kaydırı bunun tavsiye ettiği ürün derken gün içerisinde kazandığınız paranın büyük bir kısmını harcamışsınız. Çoğumuz tanıdığımız veya tanımadığımız en az bir fenomeni takip ediyoruz. Çevremizde de artık neredeyse herkes ya influencer ya da influencer olmak istiyor.

Kolay bir iş gibi görünse de aslında influencerlık beraberinde büyük bir sorumluluk getiriyor. İnsanlara beğendiğiniz bir ürünü gösterirken ya da onlara bir ürünü tavsiye ederken uymanız gereken kurallar ve ödemeniz gereken vergiler var. Bazı influencerlar ya da diğer bir deyişle fenomenler bir anlık dikkatsizlikle yaptıkları paylaşımlar için yüklü miktarda cezalar ödüyor.

Yeni düzenlemeyle influencerların elde ettikleri gelirleri bir banka hesabı aracılığıyla almaları ve vergilerinin de bu banka hesaplarından otomatik olarak kesilmesi gerekiyor. Ayrıca influencerlar bir ürünü tanıtırken paylaşımlarına ‘Ürün tanıtımı’ ibaresini koymak zorundalar. Ayrıca sosyal medya fenomenleri bir ürünün tanıtımını yaparken kullanıcıların reklamı algılamasını sağlamalı. Bir sosyal medya fenomeninin yaptığı paylaşımda Rekabet Kurulu tarafından örtülü reklam içerdiği tespit edildi. Fenomen 114 bin lira para cezası ödeyecek.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğanın COVID-19a Yakalanması Hakkında Yapılan Paylaşımlara Yönelik Soruşturma Başlatıldı: Bir Kişi Gözaltına Alındı

Sosyal medya üzerinden de olsa bir ürünü insanlara göstermek ve yorumda bulunmak o ürünün reklamını yapmak anlamına geliyor. Tüketicilerin de bu reklamları anlayabilmesi için paylaşımlarda tanıtım etiketi konulması gerekiyor. Belki de bir anlık dikkatsizlikle yapılan paylaşımlar fenomenler için binlerce lira ceza anlamına geliyor. Verilen bu ceza da, sosyal medyada yaygınlaşan tanıtımlarda insanların daha dikkatli olmasını sağlayıp bu gibi durumlarda emsal olabilecek.


Kaynak webtekno.com

 

Binance ile Ortaklığı Olan Kripto Para Borsası FTX Exchange Türkiyeye Geliyor

Kripto para sektörünün yükselişi ve devlet tarafından tanınırlığı artmaya devam ederken, regülasyonlarla da birlikte kripto paraya olan güvende büyük bir artış yaşandı. Dünya çapında şirketlerin de artık içinde bulunduğu bu sektör, her geçen gün on binlerce yatırımcıyı çekmeye devam ederken Türkiye’de de kripto paraya olan ilgi, özellikle son 1 yıl içinde büyük seviyede artış gösterdi.

Hala Oynayanlar İçin Sizi Bir Profesyonel Yapacak 6 Agar.io Taktiği

Agar.io’nun popülerliğinden sonra io oyunları altında birçok farklı türde oyun piyasada türemeye başladı. Bu oyunların hepsi birbirinden tamamen farklı tarzda ve türlerde çıkmış olsa da hepsinin ortak olarak gözüken noktası aynı basitliğe sahip olmasıydı. Günümüzde io oyunları özelliklede Agar.io eski popülerliğine sahip olmasa da hala oynayanları mevcut.

Uberden Kripto Para ile Ödeme Açıklaması: Bir Gün Olacak Ama...

Uber CEO'su Dara Khosrowshahi, Las Vegas'ta gerçekleştirilen ShopTalk etkinliği kapsamında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bloomberg'den Emily Chang'a özel bir röportaj veren CEO Khosrowshahi, Uber'in bir gün kripto paralar ile ödeme alabileceğini söyledi. Aslında bu daha önceki dönemlerde de dile getirilmişti. Ancak böylesi bir durumun gerçekleşmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Rusyanın Başarısız Fırlatmadan Sonra Kontrolden Çıkan Roketi, Dünyaya Düştü

Rusya, 27 Aralık 2021 tarihinde ülkenin yeni ağır yük fırlatıcılarından birisi olan Angara A5 isimli roketini test uçuşu amacıyla fırlatmıştı. Rusya’nın kuzeybatısında yer alan Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan roket, beraberinde bir de maket uyduya yer veriyordu. Roket fırlatıldıktan kısa bir süre sonra roketin motoru arızalandı.

Uzayda İsyan: Yeni Bir Araştırmaya Göre Mars’ta Kurulan Koloniler Bağımsız Hareket Edebilir

Uzay yarışının hiç olmadığı kadar hız kazandığı bu dönemde yeni bir araştırma Mars’ta kurulacak koloniler hakkında ilgi çekici bir iddiada bulunuyor. Rusya’da yapılan ve ‘Project Sirius’ olarak adlandırılan araştırmada yer alan ekibin 120 gün boyunca ‘koloni’ şartları altındaki davranışları ve karar verme yöntemleri incelendi. ‘İniş operasyonları’ ve ekibin yaşam alanı olacak ‘basınçlı odalar’ gibi Mars görevinin parçaları da testte yer aldı. Fakat asıl araştırılan konu; görev ekibinin görev kontrol merkezi ile olan iletişimiydi.