Yandex, AMD Sürücülerinin Google Chrome’un Lehine Çalıştığını İddia Etti

Rusya’nın gündelik teknolojide en başarılı pazarladığı ürünü olan Yandex Tarayıcı ve Yandex Arama Motoru, bir donanım üreticisi olan AMD’yi haksız rekabet ortamı oluşturmak sebebiyle suçluyor.

18.03.2023 20:30:22 tarihinde yayınlandı.

Rusya’nın gündelik teknolojide en başarılı pazarladığı ürünü olan Yandex Tarayıcı ve Yandex Arama Motoru, bir donanım üreticisi olan AMD’yi haksız rekabet ortamı oluşturmak sebebiyle suçluyor.

Yandex’in iddiasına göre AMD’nin Windows sürücüleri, Google Chrome ve Microsoft Edge’de, Yandex Tarayıcısına göre daha verimli şekilde çalışıyor. Gelin iddiaların aslı astarına beraber göz atalım.

Yandex, yeni bulgularını açıkladığı bir blog yazısında AMD sürücülerinin "chrome.exe" dosyasını algıladığında beş kattan daha az hata verdiğini ve ortalama %8 daha az bellek tükettiğini iddia ediyor.

Yukarıda gördüğünüz tabloda ise AMD sürücülerinin çökme modeli yer alıyor. Kırmızı çizgi, ‘chrome.exe’ dosyası kullanılırken yaşanan sürücü çökmelerinin sayısını temsil ediyor. Gördüğünüz gibi bir hayli az. Performans sonuçlarının browser.exe dosyasının chrome.exe'ye çevrilmesiyle ortaya çıktığını da belirtelim.

İLGİLİ HABER Yandexin Taksi Çağırma Uygulaması Hacklendi: Onlarca Taksi Ayrı Yere Çağrıldı

Yandex’teki geliştiriciler, kendi tarayıcılarını başlatıp teste tabi tuttuklarında siyah çizgideki bulguyu elde etmişler. Ancak kendi tarayıcılarının ismini ‘chrome.exe’ olarak değiştirip çalıştırınca bu sorunun çözüldüğünü, tarayıcının hata verme oranının düştüğünü gözlemlemişler.

Tabii bu iddia Yandex’in kendi iddiası. Testleri de bağımsız bir kuruluş tarafından değil kendileri tarafından yapılmış. Dolayısıyla AMD veya Google konuya yanıt verirse daha net bir sonuç elde edebiliriz.


Kaynak webtekno.com

 

Samsung, Rusya-Ukrayna Savaşı Nedeniyle Bazı Akıllı Telefonlarının İsmini Değiştirdi

Bir aydır tüm dünyanın gözü kulağı Ukrayna'da. Zira Rusya'nın bir ay önce Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal girişimi, tüm dengeleri bozdu. Rusya, Ukrayna'ya topla tüfekle saldırı düzenlerken tüm dünyadan ülkeler, bireyler ve şirketler de Rusya'ya kendi yaptırımlarını uyguluyorlar. Şimdiyse Güney Koreli teknoloji devi Samsung'dan dikkat çeken bir hamle geldi.

Astronotlar Uzayda Ameliyat Olabilecek! İşte "Nasıl?" Sorusunun Devrimsel Yanıtı...

Uzay ortamında insan yaşamının nasıl sürdürülebileceği konusunda ufuk açıcı pek çok araştırmanın gerçekleştiği Uluslararası Uzay İstasyonu, yakında devrim niteliğinde operasyonlara da yer verecek. Nebraska Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen ‘MIRA’ isimli otonom robot, astronotların uzayda cerrahi operasyonlara girebilmesini sağlayacak.

Facebookun Tartışma Yaratan WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Ülkemizde Açtığı Dava Sonuçlandı

WhatsApp’ın kullanıcı verilerinin Facebook (Meta) ile paylaşılmasını içeren ve sene başında epey konuşulan açıklama sonrasında Rekabet Kurumu, 11 Ocak 2021’de bahsi geçen sosyal medya platformları için geçici tedbir kararı almıştı. Bunu takiben güncellemeye dair yeterince araştırma yapılmadan tedbir kararı alındığını iddia eden Facebook ve WhatsApp ise kararın durdurulmasını talep ederek dava açmıştı. 

25 Yıl Önce Hayatını Kaybeden Şarkıcı, Yapay Zeka ile Yeniden Canlandırılacak

Hayatımızın hemen her yerine egemen olmaya başlayan yapay zeka, Güney Kore'de hizmet veren özel bir televizyon kanalının yeni bir projesine hayat verecek. Kanal ekibi, “Yüzyılın Yarışması” olarak isimlendirdiği bir program ile hayatını kaybetmiş olan sanatçılara sahne aldıracak. Önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak programın ilk konuğu, 25 yıl önce ölen Kwang-Seok olacak.