Yandex, AMD Sürücülerinin Google Chrome’un Lehine Çalıştığını İddia Etti

Rusya’nın gündelik teknolojide en başarılı pazarladığı ürünü olan Yandex Tarayıcı ve Yandex Arama Motoru, bir donanım üreticisi olan AMD’yi haksız rekabet ortamı oluşturmak sebebiyle suçluyor.

18.03.2023 20:30:22 tarihinde yayınlandı.

Rusya’nın gündelik teknolojide en başarılı pazarladığı ürünü olan Yandex Tarayıcı ve Yandex Arama Motoru, bir donanım üreticisi olan AMD’yi haksız rekabet ortamı oluşturmak sebebiyle suçluyor.

Yandex’in iddiasına göre AMD’nin Windows sürücüleri, Google Chrome ve Microsoft Edge’de, Yandex Tarayıcısına göre daha verimli şekilde çalışıyor. Gelin iddiaların aslı astarına beraber göz atalım.

Yandex, yeni bulgularını açıkladığı bir blog yazısında AMD sürücülerinin "chrome.exe" dosyasını algıladığında beş kattan daha az hata verdiğini ve ortalama %8 daha az bellek tükettiğini iddia ediyor.

Yukarıda gördüğünüz tabloda ise AMD sürücülerinin çökme modeli yer alıyor. Kırmızı çizgi, ‘chrome.exe’ dosyası kullanılırken yaşanan sürücü çökmelerinin sayısını temsil ediyor. Gördüğünüz gibi bir hayli az. Performans sonuçlarının browser.exe dosyasının chrome.exe'ye çevrilmesiyle ortaya çıktığını da belirtelim.

İLGİLİ HABER Yandexin Taksi Çağırma Uygulaması Hacklendi: Onlarca Taksi Ayrı Yere Çağrıldı

Yandex’teki geliştiriciler, kendi tarayıcılarını başlatıp teste tabi tuttuklarında siyah çizgideki bulguyu elde etmişler. Ancak kendi tarayıcılarının ismini ‘chrome.exe’ olarak değiştirip çalıştırınca bu sorunun çözüldüğünü, tarayıcının hata verme oranının düştüğünü gözlemlemişler.

Tabii bu iddia Yandex’in kendi iddiası. Testleri de bağımsız bir kuruluş tarafından değil kendileri tarafından yapılmış. Dolayısıyla AMD veya Google konuya yanıt verirse daha net bir sonuç elde edebiliriz.


Kaynak webtekno.com

 

Twitter’ın Eski Güvenlik Şefi Şirketin İçerisinde “Ajan” Olduğunu Söyledi: Kâr Etmek Güvenlikten Önemli(!)

En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, son zamanlarda Elon Musk’ın platformu satın alma girişimi nedeniyle gündemden düşmüyordu. Musk, önce şirketi astronomik bir fiyata satın alacağını açıkladı, sonrasında ise bot hesaplar gibi nedenlerden dolayı kararından vazgeçtiğini duyurdu. Bunun ardından da iki taraf da birbirine dava açtı.

Huawei, Fiyatıyla MacBook Proya Rakip Olan Katlanabilir Ekranlı Telefonu Mate X3ü Duyurdu!

ABD'nin uyguladığı ambargolardan sonra akıllı telefon sektöründeki yerini kaybeden Çinli teknoloji şirketi Huawei, bugün gerçekleştirdiği bir etkinlikte "Mate X3" olarak isimlendirdiği katlanabilir ekranlı telefonunu duyurdu. Çin dışına çıkması pek de beklenmeyen akıllı telefon, dikkat çekici özelliklere sahip. Gelin hep birlikte Huawei Mate X3'ün teknik özelliklerine yakından bakalım.

Yıl Olmuş 2022, Samsung Galaxy A50 Bugün Hala Alınır mı?

Samsung A serisi, ilk tanıtıldığı günden itibaren büyük bir dikkat çekmeyi başarıyor. Samsung, yalnızca Note ve S serisi ile yoluna devam etmek yerine daha çok fiyat performansı odaklayan A ve J gibi serileri de sürdürdü. Tıpkı A70 modeli gibi, 2019 yılında tanıtılan Samsung Galaxy A50 hala alınır mı sorusunu sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Samsung’un bundan 3 yıl önce ürettiği modeli günümüzde kullanılabilecek mi ve popüler sosyal medya uygulamalarında nasıl bir performans gösterecek? Bu tarz merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayacağız.