WhatsAppın En Büyük Rakiplerinden Signale de Hikâyeler Özelliği Geldi: Ne Kadar Güvenli?

İlk olarak Snapchat ile karşımıza çıkan ‘Hikâyeler’ özelliği, kısa sürede tüm sosyal medya platformlarına yayıldı. Günümüzde milyarlarca insanın kullandığı Instagram, Facebook, YouTube gibi önde gelen uygulamalarda bu özelliğin yer aldığını görüyoruz.

8.11.2022 03:00:17 tarihinde yayınlandı.

İlk olarak Snapchat ile karşımıza çıkan ‘Hikâyeler’ özelliği, kısa sürede tüm sosyal medya platformlarına yayıldı. Günümüzde milyarlarca insanın kullandığı Instagram, Facebook, YouTube gibi önde gelen uygulamalarda bu özelliğin yer aldığını görüyoruz.

Hatta bunun sadece bu tarz platformlar değil, mesajlaşma gibi farklı uygulamalarda da ‘hikâyeler’ karşımıza çıkıyor. Örneğin dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ‘Durumlar’ olarak adlandırılan bu tarz bir özelliğe sahip. Şimdi gelen bilgiler, bir mesajlaşma uygulamasının daha buna dahil olduğunu gösteriyor.

WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri olan Signal de uygulamasına hikâyeler özelliğini getirdiğini açıkladı. İlk kez geçtiğimiz ay duyurulan yeni özellik, şimdi tüm dünyadaki Signal kullanıcılarına açıldı. Artık, kullanıcıların 24 saat sonra kaybolacak video, görsel ve metinleri paylaşabileceği ifade edildi.

Hem Android hem de iOS kullanıcıları için son güncellemeyle birlikte kullanıma sunulan yeni özelliğin yakın zamanda masaüstü için de geleceği aktarıldı. Kullanıcıların, ‘Ayarlar’ kısmındaki ‘Hikâyeler’ bölümünden bu hikâyeleri kimlerin görebileceğini ayarlayabileceği de görüldü. Ayrıca, hikâyelerin aile üyeleri veya iş arkadaşları gibi belli gruplarla sınırlandırılabileceği de açıklamalar arasında yer aldı.

Bilindiği üzere Signal, gizlilik ve güvenliğe büyük önem vermesiyle tanınıyor. Uçtan uca şifreleme protokolüne sahip olan platform, tüm mesajları, görüşmeleri ve multimedyayı korumasının yanı sıra meta verileri de korumasıyla da biliniyor. Bu kadar güvenlik konusunda öne çıkan bir platformun normal olarak hikâye özelliğini getirmesi kullanıcılarda soru işareti yaratıyor.

Açıklamalara göre Signal’de tüm özelliklerde olduğu gibi hikâyelerde de uçtan uca şifreleme var. Bu da Signal’in kendisi de dahil olmak üzere hikâyelere hiç kimsenin erişemeyeceği anlamına geliyor. Zaten hikâyeler 24 saat sonra otomatik olarak kaybolacak. İsterseniz manuel olarak da onları istediğiniz zaman silebileceksiniz. Ayrıca şirket, hikâyeleri görmek veya hikâye paylaşmak istemeyenler için ayarlar kısmından yapılabilen özelliği devre dışı bırakma imkanını da sunuyor. Signal bunu yaptığınızda kişilerinizi de bilgilendirmiyor.

Şirket de bu durumla ilgili açıklamalarda bulunarak ‘hikâyeler’ özelliğine tüm dünyadaki kullanıcılardan büyük talep olduğunu; bu yüzden de güvenli bir şekilde sunmanın yolunu sunduklarını söyledi. Signal’den Nina Berman da insanların bunu istediğini ve çok sık kullandığını, bu yüzden de reklam olmadan onlara uygun bir şekilde özelliği getirdiklerini aktarıyor.

İLGİLİ HABER WhatsApp, Telegram ve Signal Karşılaştırması: Hangisini Kullanmalısınız?


Kaynak webtekno.com

 

WhatsApptan Dedikodu Gruplarını Tedirgin Edecek Özellik: Görüşmelere Sonradan Katılmak Artık Mümkün

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcı deneyimini iyileştirecek yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu özellik, kullanıcıların bir gruptaki görüntülü ya da sesli görüşmelere sonradan dahil olabilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar şimdiye kadar, kaçırdıkları bir görüşme davetine sonradan katılamıyorlardı.

Büyük Bir Etkinlikle Tanıtılacak: Twitterın Uygulama içi Alışveriş Özelliği Kullanıma Sunuluyor

Birkaç ay kadar önce sosyal medya platformu Twitter’ın, yeni bir özellikle birlikte uygulama içi alışverişi mümkün kılacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Bu yeni özellik kapsamında şirketler, profillerine sattıkları ürünleri ekleyebilecek; ürünü almak isteyen kullanıcılar da ürünün sitesine yönlendirildikten sonra satın alma işlemini gerçekleştirebilecek.