Varı Yoğu Oyuna Harcamışız: Geçtiğimiz Yıl Oyun Endüstrisinde Yaşanan Devasa Büyüme Oranı Açıklandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin ve artan donanım fiyatlarının, bilgisayar oyun donanım ve aksesuar endüstrisi üzerindeki etkisini ortaya koyan yeni bir rapor yayımlandı. Yeni rapora göre COVID-19 salgını sebebiyle günlerce ve hatta haftalarca evinden çıkamayan ve oynamak, çalışmak ve sosyalleşmek adına alternatif yöntemlere yönelmek zorunda kalan insanlar, çareyi kendilerini bilgisayar oyunlarına kaptırmakta buldu. 

21.02.2022 00:30:26 tarihinde yayınlandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin ve artan donanım fiyatlarının, bilgisayar oyun donanım ve aksesuar endüstrisi üzerindeki etkisini ortaya koyan yeni bir rapor yayımlandı. Yeni rapora göre COVID-19 salgını sebebiyle günlerce ve hatta haftalarca evinden çıkamayan ve oynamak, çalışmak ve sosyalleşmek adına alternatif yöntemlere yönelmek zorunda kalan insanlar, çareyi kendilerini bilgisayar oyunlarına kaptırmakta buldu. 

NYD Group tarafından hazırlanan pazar analiz raporuna göre geçtiğimiz yıl bilgisayar oyun donanım ve aksesuar endüstrisinde yüzde 25’lik bir gelir artışı yaşandı. Raporda, COVID-19 salgınının etkisinin oldukça fazla olduğu bu artış sebebiyle dijital içerik tüketimi ve kişilerin bilgisayar oyunlarına harcadıkları sürede de genel bir artış olduğuna dikkat çekildi. 

Oyun donanımı ve aksesuarlarına yönelik tüketici harcamalarındaki artışın vurgulandığı rapora göre 2021 yılında bu pazarda 5,74 milyar dolardan fazla bir artış görüldü. Yüzde 25’lik bir artışa denk gelen bu rakam, 2020’de yayımlanan 2019 yılı rakamlarındaki 4,5 milyar dolara denk gelen yüzde 62’lik devasa artışın ardından ikinci sıraya yerleşti.  

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve mikrofonlara karşı genel olarak artan talebin sebep olduğu çeşitli ürün kategorilerindeki büyümeyi özetleyen raporda; bilgisayar mikrofon ve monitörleri, 2020’de yayımlanan rapora benzer bir şekilde hacim artışında zirveye yerleşti. 

Öte yandan NPD, geçtiğimiz yıl boyunca dijital içerik tüketiminde yüzde 5’lik bir artış olduğunu belirterek 2021 toplamının 7,9 milyar dolar olduğunu kaydetti. Dijital içerikteki bu artışın bilgisayar oyun süresinde genel bir artışa yol açtığının altının çizildiği raporda, bu rakamların 2020'nin ortalamasına göre 1 saat artarak haftada ortalama 7,7 saate çıktığı aktarıldı. 

İLGİLİ HABER Epic Games, 2022’de Getireceği Yenilikleri Açıkladı: Birçok Dev Oyun Geliyor

Ancak NPD, bu endüstride görülen muazzam büyümenin 2022 yılı için geçerli olmayacağı görüşünde. 2022 yılı tahminlerine göre oyun ve donanım endüstrisinde bir düşüş yaşanacağı öngörülüyor. Buna göre mevcut piyasa doygunluğu ve umuyoruz ki COVID-19 kaynaklı kişisel ve toplumsa-global kısıtlamalara artık gerek kalmamasına bağlı olarak, insanların eski hayatlarına yavaş yavaş geri dönmesiyle, bilgisayar donanım ve aksesuarlarına olan genel ilgi ve talebin de düşmesi bekleniyor. 


Kaynak webtekno.com

 

Tesla Araçlarda Uzaktan Kontrol Sağlanabilen Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi: Bilimkurgu Filmleri Gerçek Mi Oluyor?

Tesla’nın başı dertten kurtulmuyor. Bugüne kadar güvenlik sistemlerinde rutin olarak zayıf noktalar arayan şirket, bilgisayar korsanlarının dünyanın en önemli şirketlerinden bazılarına ve onların en iyi korunan sistemlerine sızma girişiminde bulunmalarına olanak tanıyan Pwn2Own gibi etkinliklere bile katılmıştı. Ancak görünen o ki bunlar yetmemiş.

İçlerinden Biri İnsanlığın Gelecekteki Evi Olabilir: Dünya Benzeri Yaşam Koşullarına Sahip Olduğu Düşünülen 10 Ötegezegen

Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde tıpkı dünya gibi bir gezegenin dolaştığının keşfedildiği 1995 yılından bu yana 4.000’den fazla ötegezegen keşfedildi. Bu keşiflerin yarısından fazlası ise Samanyolu Galaksisi'nde Dünya benzeri yaşam şartlarına sahip başka bir gezegen olup olmadığını belirlemek amacıyla 2009 yılında çalışmaya başlayan Kepler Uzay Teleskobu sayesinde yapıldı. 

Apex Legendsta Öğrenince Tam Bir Profesyonele Dönüşeceğiniz En İyi Loot Noktaları ve Taktikler

Battle royale oyunları arasında başı çeken yapımlardan biri olan Apex Legends, FPS ve hayatta kalma öğelerini tek bir oyunda harmanlayarak milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başardı. Sıra dışı mekanikleri ve hiç bitmeyen aksiyonuyla oyuncuların gözüne girmeyi başaran Respawn Entertainment imzalı yapım, Steam'in de en çok oynanan oyunları arasında yer alıyor.

Android Cihazınızdaki Sorunları Çözmek İçin Kullanabileceğiniz Recovery Mode Ne İşe Yarar? Recovery Menüsündeki Seçenekler ve Anlamları

Android işletim sistemi, sorun çıkarmaya en müsait sistemlerden biri olmasına rağmen yine bu tür sorunları çözmek için en geniş çözüm yöntemlerini sunan sistemdir. Sistem kapsamında uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerinin yanı sıra Android cihazlarda bir de Recovery Mode adı verilen kurtarma modu vardır. Android Recovery Mode sayesinde pek çok farklı sorunu hızla ortadan kaldıracak çözümler bulabilirsiniz.