Varı Yoğu Oyuna Harcamışız: Geçtiğimiz Yıl Oyun Endüstrisinde Yaşanan Devasa Büyüme Oranı Açıklandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin ve artan donanım fiyatlarının, bilgisayar oyun donanım ve aksesuar endüstrisi üzerindeki etkisini ortaya koyan yeni bir rapor yayımlandı. Yeni rapora göre COVID-19 salgını sebebiyle günlerce ve hatta haftalarca evinden çıkamayan ve oynamak, çalışmak ve sosyalleşmek adına alternatif yöntemlere yönelmek zorunda kalan insanlar, çareyi kendilerini bilgisayar oyunlarına kaptırmakta buldu. 

21.02.2022 00:30:26 tarihinde yayınlandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin ve artan donanım fiyatlarının, bilgisayar oyun donanım ve aksesuar endüstrisi üzerindeki etkisini ortaya koyan yeni bir rapor yayımlandı. Yeni rapora göre COVID-19 salgını sebebiyle günlerce ve hatta haftalarca evinden çıkamayan ve oynamak, çalışmak ve sosyalleşmek adına alternatif yöntemlere yönelmek zorunda kalan insanlar, çareyi kendilerini bilgisayar oyunlarına kaptırmakta buldu. 

NYD Group tarafından hazırlanan pazar analiz raporuna göre geçtiğimiz yıl bilgisayar oyun donanım ve aksesuar endüstrisinde yüzde 25’lik bir gelir artışı yaşandı. Raporda, COVID-19 salgınının etkisinin oldukça fazla olduğu bu artış sebebiyle dijital içerik tüketimi ve kişilerin bilgisayar oyunlarına harcadıkları sürede de genel bir artış olduğuna dikkat çekildi. 

Oyun donanımı ve aksesuarlarına yönelik tüketici harcamalarındaki artışın vurgulandığı rapora göre 2021 yılında bu pazarda 5,74 milyar dolardan fazla bir artış görüldü. Yüzde 25’lik bir artışa denk gelen bu rakam, 2020’de yayımlanan 2019 yılı rakamlarındaki 4,5 milyar dolara denk gelen yüzde 62’lik devasa artışın ardından ikinci sıraya yerleşti.  

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve mikrofonlara karşı genel olarak artan talebin sebep olduğu çeşitli ürün kategorilerindeki büyümeyi özetleyen raporda; bilgisayar mikrofon ve monitörleri, 2020’de yayımlanan rapora benzer bir şekilde hacim artışında zirveye yerleşti. 

Öte yandan NPD, geçtiğimiz yıl boyunca dijital içerik tüketiminde yüzde 5’lik bir artış olduğunu belirterek 2021 toplamının 7,9 milyar dolar olduğunu kaydetti. Dijital içerikteki bu artışın bilgisayar oyun süresinde genel bir artışa yol açtığının altının çizildiği raporda, bu rakamların 2020'nin ortalamasına göre 1 saat artarak haftada ortalama 7,7 saate çıktığı aktarıldı. 

İLGİLİ HABER Epic Games, 2022’de Getireceği Yenilikleri Açıkladı: Birçok Dev Oyun Geliyor

Ancak NPD, bu endüstride görülen muazzam büyümenin 2022 yılı için geçerli olmayacağı görüşünde. 2022 yılı tahminlerine göre oyun ve donanım endüstrisinde bir düşüş yaşanacağı öngörülüyor. Buna göre mevcut piyasa doygunluğu ve umuyoruz ki COVID-19 kaynaklı kişisel ve toplumsa-global kısıtlamalara artık gerek kalmamasına bağlı olarak, insanların eski hayatlarına yavaş yavaş geri dönmesiyle, bilgisayar donanım ve aksesuarlarına olan genel ilgi ve talebin de düşmesi bekleniyor. 


Kaynak webtekno.com

 

Aktif Gürültü Önleme Özelliğine Sahip Premium Hissettiren Kablosuz Kulaküstü Kulaklık: SuperEQ S1

İster öğrenci isterse de iş hayatına atılmış olalım günlük hayatta kullandığımız giyilebilir teknolojiler arasında belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz ürün kulaklıklardır. Telefonla konuşma, müzik dinleme, oyun oynama gibi eylemlerde yanımızda olan kulaklıkları seçerken dikkat etmemiz gereken pek çok etken var. İyi bir müzik deneyimi sunmasının yanında kaliteli ses aktaran mikrofonlar, sizi dünyanın sesinden uzaklaştıracak aktif gürültü önleme gibi teknolojiler, kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. 

Neden Bütün Gezegenler Yuvarlak Olur?

Gezegen, etrafındaki yıldız kalabalığını kendi içinde toplamış olan astronomik cisimlere verilen addır. İçinde bulunduğumuz Güneş Sistemi’nde, Dünyamız ile birlikte 8 gezegen bulunmaktadır. Evet, Plüton hala bir cüce gezegen. Güneş Sistemimizde olsun olmasın, bütün bu gezegenlere baktığımız zaman ilk dikkat çeken bunların şekilleridir. Tüm gezegenler biçimli yuvarlak bir şekle sahiptir.

Apple’ın iPhone 14’ü Tanıtacağı Etkinliğin Tarihi Belli Oldu: Çok Beklemeyeceğiz

Teknoloji dünyasının devlerinden olan Apple, her yıl tanıttığı akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve diğer ürünlerle yıl boyunca adından söz ettirmeyi başarıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13 serisi, kamera tasarımı, performansı ve köşeli yapısıyla adından sıkça söz ettirmişti. Ancak telefonun çıkışından haftalar sonra tüm gözler yeni çıkacak iPhone 14 ailesine çevrilmişti.

Kozmik Canavar Olarak Adlandırılan Nötron Yıldızı Patladı: Güneşin 100 Bin Yılda Üreteceği Enerji Bir Anda Uzaya Saçıldı

Dünya'dan yaklaşık 13 milyon ışık yılı uzakta bulunan Heykeltıraş Galaksisi'nde önemli bir olay gerçekleşti. İspanya Valencia Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yapay zeka ile tespit edilen bu olayda, bir nötron yıldızında şiddetli bir patlamanın meydana geldiği tespit edildi. Saniyenin onda biri sürede gerçekleşen bu patlamada, Güneş'in 100 bin yılda oluşturabileceği enerji uzaya püskürdü.

Web Kamerada Görüntünüzü Ortadan Kaldırabileceğiniz Araç: Disappearing People

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, hayatımızın içerisine çok sayıda yenilik girdi. Bu yeniliklerden bir tanesi de hiç şüphesiz, internet üzerinden gerçekleştirilen görüntülü aramalar. Bugün milyonlarca tüketici, farklı uygulamalar aracılığıyla binlerce kilometre uzaklıktaki sevdikleriyle görüntülü olarak konuşabiliyorlar.