Uzmanlar: Otonom Ölümcül Robotlarda Silahlanma Artıyor

Çoğu Hollywood filminde ya da bilim kurgu distopyasında ölümcül robotlar veya otonom sistemler görüyoruz. Öte yandan bu teknolojiler aslında öyle uzak gelecekte karşımıza çıkacak hayali şeyler değil. Belki bir terminatör görmeyeceğiz ama başka otonom silahlar mevcut.

21.02.2022 12:45:22 tarihinde yayınlandı.

Çoğu Hollywood filminde ya da bilim kurgu distopyasında ölümcül robotlar veya otonom sistemler görüyoruz. Öte yandan bu teknolojiler aslında öyle uzak gelecekte karşımıza çıkacak hayali şeyler değil. Belki bir terminatör görmeyeceğiz ama başka otonom silahlar mevcut.

Uzmanlara göre bu tür ekipmanlarla silahlanma son birkaç yılda dramatik şekilde arttı. Dünyanın askeri kuvvetleri otonom silahlanma yarışına girdi ve bu mücadele her geçen gün daha da dururulamaz hale geliyor.

Hampshire Koleji’nden Barış ve Dünya Güvenliği Çalışmaları profesörü Michael Klare, Digital Trends’e yaptığı açıklamada Pentagon’un savaş alanlarında otonom ölümcül robotlar kullanmak için attığı adımları yıllardır izlediğini açıkladı. Profesör, açıklamalarında Savunma Bakanı Mark Esper’in yakın zamanda donanmayı silah taşıma kapasitesine sahip insansız gemiler ve denizaltılar ile donatmaktan bahsettiğine dikkat çekti. Ayrıca Hava Kuvvetleri’nin de otonom savaş droneları geliştirmekte olduğunu, ordunun ise otonom tanklara yöneldiğini söyledi.

İLGİLİ HABER Türk Droneları, Dünya Basınında da Kendine Yer Buldu

Klare, şu anda savaş oyunlarında prototiplerin test edildiğini ancak seri üretime geçilmediğini ifade etti. Uzmana göre beş yıl içerisinde savaşa hazır modeller üretilmeye başlanacak. Firmaların da gelecekteki büyük sipariş potansiyelini gördüklerini söyleyen uzman, bu alanda ciddi bir rekabet olduğunu da sözlerine ekledi. Pentagon kendisine en uygun prototipleri seçtikten sonra ciddi meblağlar ödeyecek. 

Dünya üzerindeki hiçbir silah güvenli değildir, hepsi kötü amaçlarla kullanılabilme potansiyeli taşımaktadır. Klare ise esas olarak bu teknolojinin kolayca kontrolden çıkabileceğine ve ciddi zararlar verebileceğine işaret ediyor. Bir robotun bozulması, hatalı işlem yapması ya da hacklenmesi çok ciddi zararlar doğurabilir. 

Klare, Rusya’ya ya da Çin ana karasında füze atabilme kabiliyetine sahip otonom gemilerin söz konusu olduğunu söyleyerek, “Böyle bir geminin kendi kafasına göre Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatmaya karar vermeyeceğinden emin olmak istersiniz.” diyor. Bu araçların ne kadar kontrole sahip olacağı ve tamamen güvenilir olup olmayacağına dair bilgi istiyor.

Otonom askeri ekipman hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


Kaynak webtekno.com

 

DJI, Drone Seven Herkesin Hayallerini Kuracağı Yeni Mavic 3ü Duyurdu: İşte Çektiği Görüntüler

Drone sektörünün önde gelen isimlerinden DJI, profesyoneller için tasarladığı "Mavic 3" isimli yeni modelini duyurdu. 2018 yılında piyasaya sürülen Mavic 2'ye kıyasla önemli iyileştirmelerle gelen yeni model, sahip olduğu özellikler ile profesyonel çekimlere boyut atlatacak gibi görünüyor. Peki DJI'ın yeni drone'u, tüketicilere neler vadediyor?

Samsung, Hakkında Hiçbir Şey Bilinmeyen ‘Neon’ Teknolojisini CES 2020’de Tanıtacak

Ödüllü yönetmen Shekhar Kapur'un bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre Samsung, kullanıcıların 'en iyi arkadaşı' olacak yeni bir yapay zekâ teknolojisi için hazırlıklarını sürdürüyor ve bunu CES 2020’de karşımıza çıkaracak. ‘Neon’ adı verilen proje, elektronik üreticisinin Samsung STAR Labs ekibi tarafından geliştiriliyor.

Salvador Dalinin Baktıkça Hayran Kalacağınız Eseler, NFT Olarak Satışa Sunuldu: Fiyatlarını Görünce Çok Şaşıracaksınız

Sanat dünyasının önemli sembollerinden birisi haline dönüşen, sürrealizmin temsilcilerinden birisi olan İspanyol ressam ve heykeltıraş Salvador Dalí’nin eserleri NFT dünyasına giriş yaptı. Dalí’nin en büyük özel sanat koleksiyonlarından birini barındıran Dalí Universe ve sanat koleksiyonu platformu Artscapy, Dalí’nin tarihe geçen heykellerini NFT’ye dönüştürerek satışa sundu.

Numara Taşıma Sürecinde Yeni Dönem Başladı: Vatandaşa Kısa Mesaj Gönderilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yürürlüğe giren düzenleme, numara taşıyacak vatandaşlar için önem arz ediyor. Düzenleme ile vatandaşın hat değişiklik süreci ile ilgili bilgi alma süreci iyileştirilmiş olacak.

PlayStation’ın Birçok Oyunda ve Üründe Kampanya Düzenlediği Days of Play Etkinliği Başladı

Sony, geçtiğimiz ay PlayStation Plus hizmetini yenileyeceğini ve Premium/Deluxe paketlerini satın alan oyuncuların tıpkı Xbox Game Pass’teki gibi onlarca oyuna kavuşacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta ise bu paketlerde sunulacak oyunların bir listesini paylaşan Sony yetkilileri, oyuncuların gönlünü almak için sürekli olarak yeni kampanyalar duyuruyor.