Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: "İnternet Hızımız Âdeta Uçuyor"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda düzenlenen 5G mobil haberleşme altyapısının geliştirme törenine katıldı. Törende Bakan Uraloğlu hem 4,5G sistemlerine hem de 5G ve ötesi teknolojilere yönelik çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. 

21.11.2023 16:30:11 tarihinde yayınlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda düzenlenen 5G mobil haberleşme altyapısının geliştirme törenine katıldı. Törende Bakan Uraloğlu hem 4,5G sistemlerine hem de 5G ve ötesi teknolojilere yönelik çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. 

Bakan Uraloğlu, açıklamasına "Teknoloji dünyasında bir çığır açacak olan 5G ağlarının, ekonomik değerde trilyonlarca dolar ve milyonlarca iş fırsatı yaratacağı aşikar. 5G altyapısında ihtiyaç duyulan, anteninden çekirdek şebekesine kadar tüm ürünlerin, yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesine çalışıyoruz. 5G ile meydana gelecek olan dönüşümün, sunduğu fırsatların farkında olarak bakanlığımızca çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elektronik haberleşme sektöründe yerli ve milli bir üretim ekosisteminin geliştirilmesine yönelik bakanlığımız ve BTK koordinasyonunda OSTİM bünyesinde 2017 yılında Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’ni (HTK) kurduk. HTK üyesi firmalar tarafından, 5G'ye giden yolda donanım ve yazılım ihtiyaçlarına yerli ve milli imkanlar ile cevap verebilmek amacıyla ‘Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ (UUYM5G) geliştirildi. Projemizle; elektronik haberleşme altyapısında dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak istiyoruz"  şeklinde devam etti. 

İstanbul Havalimanı'nda vatandaşların ve uluslararası yolcuların 5G'yi deneyimleyebileceği bir altyapı kurduklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, "5G’ye hazırlık çalışmaları kapsamında mobil şebeke işletmecilerimize ve yerli üreticilerimize deneme izinleri vererek, teknolojik olarak 5G’ye hazırlanmalarını sağlıyoruz. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne ve Kocaeli’nin de bulunduğu 25 farklı lokasyonda 5G şebekesi, verilen izinler çerçevesinde denenmektedir. İstanbul Havalimanı'nda 5G hizmetinin sunulması için BTK tarafından 3 mobil işletmeciye izin verildi. İşletmecilerden aldığımız raporlara göre; abonelerin ortalama veri indirme hızları saniyede 1 gigabit ve gönderme hızları ise saniyede 90 megabit. Yani internet hızımız adeta uçuyor. 5G ile ülkemize, dünyayla rekabet edecek hızı sunmak ve yüksek oranda yerli ve milli ürünleri kullanarak geçişi sağlamak öncelikli hedefimiz. Ülkemiz, dijitalleşme konusunda attığı adımlarla geleceğin lider ekonomilerinden biri olmaya doğru emin adımlarla ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak daha yüksek bant genişliği, yüksek hız, daha düşük gecikme süresi, yüksek yoğunluklu kapsama alanı, yüksek kullanılabilirlik, düşük enerji tüketimi sağlayan mobil haberleşme altyapısı için gerekli yazılım ve donanımların geliştirilmesini istediklerini söyleyen Uraloğlu, bu kapsamda 5G destek çağrı başlıkları belirlediklerini ifade etti. Uraloğlu sözlerini, "Yaptığımız çalışmalar sonucunda 5 Ocak 2023 tarihinde ‘5’inci Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Desteklenmesi Amacıyla Çağrı Programı’ adı altında 5G çağrısı yaptık. Bu çağrımızla, AR-GE desteği verilecek projeler ile yerli ve milli üretimin teşvik edilmesi, ileri teknoloji ürünlerde dışa bağlılığın azaltılması ve haberleşme alanındaki AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesini amaçladık. Çağrı programı ile toplam 200 milyon TL’lik destek verilmesini planladık. Farklı çağrı alt başlıklarında birden fazla başlığa başvuruda bulunan her firma başına üst sınır 20 milyon TL olarak belirledik. Tam 14 firma ile AR-GE desteği çağrımıza ilişkin tüm süreçleri tamamladık ve projelerimize 1 Ekim 2023 tarihinde başladık. Yerli ve milli ürün tedariki hususlarında tüm ilgili paydaşları bir araya getiren bu süreçte BTK, HGM ve mobil operatörler Vodafone, Turkcell, Türk Telekom ile proje izleme ve değerlendirme hususlarında iş birliği yapıyoruz. Bugün de burada olmamıza vesile olan UDHAM, BTK, HGM ve GSM operatörleri ile proje izleme iş birliği protokolü imza törenini gerçekleştireceğiz. İş birliğimizin ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" şeklinde tamamladı.


Kaynak webtekno.com

 

Forza Horizon Oyunları, 10. Yıl Dönümüne Özel İndirime Girdi

İlk kez 2012 yılında Xbox 360 için tanışma imkanı yakaladığımız popüler yarış oyunu Forza Horizon serisi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Oyunun 10. yıl dönümü için özel bir kampanya başlatıldı. Bu kampanya ile serideki tüm oyunlara ve genişletme paketlerine indirim yapıldı.

Pokémon Gonun Geliştiricisinden Büyülü Yaratıklarla Dolu Yepyeni Bir AR Oyun Geliyor: Yine Sokaklara Döküleceğiz!

Bir dönem herkesin ellerinde telefonlarla Pokemon aramasına neden olan efsane oyun Pokémon Go’nun ardındaki geliştirici Niantic’ten yine birbirinden sevimli yaratıklarla dolu yeni bir artırılmış gerçeklik oyunu geliyor. Konuya dair yapılan açıklamada Peridot isimli oyunun büyülü yaratıkların bakımlarını üstlenmek ve onları yetiştirmekle ilgili olduğu belirtildi. 

Red Dead: Redemption 2deki Kampımızın Köpeği Caini Canlandıran Einstein Hayatını Kaybetti

Rockstar Games’in birçok oyun gurmesine göre başyapıtı olan Red Dead: Redemption 2, bundan yaklaşık 5 yıl önce hayatımıza girdi ve oyun dünyasında çıtayı neredeyse aşılamaz bir noktaya getirdi. Gerek hikâyesiyle gerek grafikleriyle gerek gerçekçiliğiyle veya gerekse küçük detayları RDR 2 hala insanların oynarken yeni şeyler bulduğu bir yapım.

İstanbulun 1900lü Yıllardaki Görüntüsü Yapay Zekâ ile Yeniden Oluşturuldu: Her Karesi Film Sahnesi Gibi

DALL-E ve Midjourney gibi yapay zekâlar son birkaç ayda o kadar gelişti ki pek çok konuda ağızları açık bırakan görseller ortaya çıkmaya başladı. Efsaneleşmiş film ve dizi karakterlerinin çocuklukları, keşke gerçek olsa dedirten mimari yapılar ve hatta Webtekno ekibinin gördüğü rüyaların bile sanat eserlerine dönüştüğünü sizlere aktarmıştık.