Türkiyede 2025 Yılına Kadar 50 Bin Yapay Zeka Uzmanı İstihdamı Hedefleniyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Bilişim Vadisi’nde tanıtılan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi ile birlikte Türkiye’de yapay zekanın gelişimi ve dönüşümü için belirlenen önemli hedefler geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılmıştı. 

20.02.2022 01:45:21 tarihinde yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Bilişim Vadisi’nde tanıtılan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi ile birlikte Türkiye’de yapay zekanın gelişimi ve dönüşümü için belirlenen önemli hedefler geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılmıştı. 

Gerçekleştirilen tanıtımda “müreffeh bir Türkiye için çevik ve sürdürülebilir yapay zeka ekosistemiyle küresel ölçekte değer üretmek” vizyonuyla stratejilerin belirlendiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yaptığı yeni açıklamada istihdam müjdesi verdi. Koç, günümüzde en önemli yenilikçi teknolojinin yapay zeka olduğunu belirterek, 2025 yılında 50 bin yapay zeka uzmanı istihdamı hedeflendiğini söyledi.

Türkiye’nin her yerinde yenilikçi teknolojilerin yaygınlaşmasını hedeflediklerini söyleyen Koç, "Günümüzdeki en önemli yenilikçi teknoloji, yapay zeka. Dünyadaki en değerli 10 şirkete baktığımız zaman, hepsinin yenilikçi teknolojileri kullandığını ve yapay zekayı yoğun biçimde kullandığını görüyoruz. Bizim için Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi'ni yazmak bir varoluş sebebi" şeklinde konuştu.

Koç, stratejiyi beceri, altyapı ve teknik veri olmak üzere üç odakta belirlediklerini vurgulayarak, yapay zeka ile ilgili ortam hazırlamak için algoritmaları yazabilecek iş gücüne, problemi çözmek için veriye ve tüm bunları harmanlayacak bir işlem gücüne sahip olunması gerektiğini belirtti.

Kamu olarak bir işlemci ekosistemi oluşturulacağını ve Türkiye Açık Veri Platformu’nun start-up girişimlerinin kullanımına sunulacağını söyleyen Koç, genç nüfusun dijital teknolojilere olan ilgisinin büyük bir fırsat olduğunu kaydetti.


Kaynak webtekno.com

 

Zamanı Gelmişti: WhatsApp’ın Kaybolan Mesajlar Özelliğine İki Yeni Seçenek Geliyor

WhatsApp, geçen sene mesajların belli bir süre sonra silinmesini sağlayan seçilebilir bir özelliği kullanıma sunmuştu. Ancak bu özellikte zaman için bir seçenek bulunmuyordu. Ancak yakın zamanda yayınlanan sızıntı bir rapor, bu özelliği daha seçenekli bir hale getirecek bir güncellemeyi müjdelemişti. Daha da yakın zamanda ise WhatsApp, bu yeniliği bizzat duyurdu.

Sosyal Medyada En Çok Kullanılan 8 Dolandırıcılık Yöntemi Açıklandı: "Ben Yer miyim Bu Numaraları" Demeyin!

Bugüne kadar internette pek çok platformda birbirinden farklı dolandırıcılık yöntemleriyle karşılaştık. Sahte bir vakıf üzerinden kişisel bilgilerin çalınması, video beğen-para kazan vaadiyle para toplanması ve özellikle kripto para dolandırıcılıkları, bunların yalnızca en güncel örnekleri oldu. Dolandırıcıların yöntemlerini ‘yedirmek’ için kullandıkları en büyük mecraysa elbette sosyal medya. İşte bugün, bu tür dolandırıcılıklara karşı daha az insanın kurban olması için önemli bir paylaşım yapıldı.

Dünya Bu Kadar Hızlı Dönmesine Rağmen Koca Koca Binalar Nasıl Oluyor da Yıkılmıyor?

Çok eski dönemlerden günümüze kadar gelen düz Dünya iddiaları, günümüzde kanıt olarak(!) sunulan farklı videolarla ya da görsellerle ayakta tutuluyor. Başta astronomi olmak üzere birçok bilim dalı bu fikrin yanlış olduğunu kanıtlamıştı. Hatta düz Dünya'yı kanıtlamak isteyenlerin yanlışlıkla Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtladığını da gördük.