Tarihte İlk Kez Bir Uzay Aracı Güneş’in Dış Atmosferine Girdi: Evrenin Geri Kalanı Hakkında Bildiklerimizi Değiştirebilir

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) resmi internet sitesinde yer alan bir habere göre bundan 3 yıl önce fırlatılan Parker Solar Probe isimli uzay aracı, Güneş’in korona olarak da bilinen dış atmosferi olan taç küreden uçarak tarihte şimdiye kadar Güneş'e en çok yaklaşmayı başaran ilk uzay aracı oldu. 

21.02.2022 16:45:21 tarihinde yayınlandı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) resmi internet sitesinde yer alan bir habere göre bundan 3 yıl önce fırlatılan Parker Solar Probe isimli uzay aracı, Güneş’in korona olarak da bilinen dış atmosferi olan taç küreden uçarak tarihte şimdiye kadar Güneş'e en çok yaklaşmayı başaran ilk uzay aracı oldu. 

NASA tarafından bugüne kadar gerçekleştirilmiş en önemli uzay görevlerinden birisi olan Parker Solar Probe; Güneş'i daha önce herhangi bir insan yapımı uzay aracının incelediğinden daha da yakından inceleyerek dev yıldızın atmosferinde yer alan parçacık ve manyetik alanlarının örneklerini çıkardı. Bilim insanlarına, güneş sistemi adına önemli bilgilerin elde edilmesi ve keşfedilmesi adına yardımcı olması beklenen bu adım, Güneş bilimi için bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor. 

Washington'da bulunan NASA Genel Merkezi'nde Bilim Misyonu Müdürlüğü’nde görevli Thomas Zurbuchen; Parker Solar Probe'un 'Güneş'e dokunması'nın güneş bilimi için arz ettiği öneme dair olarak, "Bu kilometre taşı bize sadece Güneş'imizin evrimi ve güneş sistemimiz üzerindeki etkileri hakkında daha derin bilgiler sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yıldızımız hakkında öğrendiğimiz her şey bize evrenin geri kalanındaki yıldızlar hakkında daha fazla şey öğretiyor." ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABER Güneşin Şimdiye Kadarki En Net Fotoğraflarından Biri Paylaşıldı: Baktıkça İçinde Kaybolacaksınız

Parker Solar Probe uzay arasının görevleri arasında; Güneş’ten dışarıya doğru devamlı olarak madde akışının olmasının, güneş rüzgarının hızlanmasının ve taç kürenin çok yüksek derecedeki sıcaklığının ardındaki gizemi çözmek bulunuyor. Buna ek olarak uzay aracının, Güneş’in aktif parçacıklarının hızlanmasının sebebi olan mekanizmanın anlaşılmasında da büyük katkısının olması bekleniyor. Güneş’a bakan kısmının 1370 derece sıcaklığa maruz kaldığı Parker Solar Probe’un, 7 yıl boyunca Güneş’in etrafından 24 defa tur atması hedefleniyor. 


Kaynak webtekno.com

 

Yeni Tomb Raider Oyunu Geliyor: Unreal Engine 5 ile Geliştirilecek Oyun Resmen Duyuruldu

Bugün oyun ve teknoloji dünyası için oldukça hareketli ve güzel haberlerle dolu bir gün. Epic Games tarafından düzenlenen ve Unreal Engine 5'in resmen yayınlandığı State of Unreal etkinliği gündeme damga vururken bir yandan da Windows 11'e gelen yeni güncellemeler ve Apple'ın WWDC etkinliğinin tarihinin açıklanması gibi gelişmeler yaşadık.

Rusyanın Başarısız Fırlatmadan Sonra Kontrolden Çıkan Roketi, Dünyaya Düştü

Rusya, 27 Aralık 2021 tarihinde ülkenin yeni ağır yük fırlatıcılarından birisi olan Angara A5 isimli roketini test uçuşu amacıyla fırlatmıştı. Rusya’nın kuzeybatısında yer alan Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan roket, beraberinde bir de maket uyduya yer veriyordu. Roket fırlatıldıktan kısa bir süre sonra roketin motoru arızalandı.

Lolipop, YouTube Trendlerde Zirveyi Zorlamaya Devam Ediyor! Gülşen’in Yeni ve Olaylı Parçasını İnceledik!

Sahnesi, kıyafetleri, duruşu, paylaşımları… Gülşen, son dönemde adından en çok bahsettiren pop sanatçılarının başında geliyor. Her yaptığı olay kabul edilen, tek bir hareketiyle bile günlerce hatta haftalarca konuşulabilen Gülşen’in yeni parçası ‘‘Lolipop’’ ünlü şarkıcının adını daha uzunca bir süre duyacağımızın sinyallerini veriyor!

Kiğılının Çalışanlarına Gönderdiği Ayrımcı E-Posta Tepki Çekti: Mavi Yaka Çalışanlar Var, Etek Boyuna Dikkat Edin [Kiğılıdan Açıklama]

Türkiye’nin köklü giyim markalarından Kiğılı, çalışanlara gönderilen bir şirket içi e-posta nedeniyle gündeme geldi. Kiğılı tarafından bazı çalışanlara gönderilen e-postada artan hava sıcaklıkları gerekçe gösterilerek kılık-kıyafet prosedürü hakkında bir hatırlatma yapıldı.