Super Marionun Yediği Mantarların Gizemini Öğrenince Oyuna Olan Bakış Açınız Tamamen Değişecek

Aslen, Nintendo için yaratılan ve pek çoğumuzun ilk önce atarilerde tanıştığı, daha sonra çeşitli platformlarda eğlenceli vakitler geçirdiğimiz Super Mario Bros oyunlarını hepimiz biliriz. Bölüm sonunda ulaşılan bayrak, kulede patlayan fişekler ve hatta oyunun sonundaki prenses bizi en çok mutlu eden detaylardan birkaçıdır.

9.05.2022 05:45:14 tarihinde yayınlandı.

Aslen, Nintendo için yaratılan ve pek çoğumuzun ilk önce atarilerde tanıştığı, daha sonra çeşitli platformlarda eğlenceli vakitler geçirdiğimiz Super Mario Bros oyunlarını hepimiz biliriz. Bölüm sonunda ulaşılan bayrak, kulede patlayan fişekler ve hatta oyunun sonundaki prenses bizi en çok mutlu eden detaylardan birkaçıdır.

Peki ya oyunun içinde hareket eden ve çok önemli bir yere sahip olan mantarların ardında nasıl bir hikâye var? Mario mantarlara kavuşunca neden büyüyor, gelişiyor ya da ölüyor? Eğer hazırsanız, kiremitleri kırmaya başlayın; Mario dosyasını sizler için açıyoruz.

Hepimizin tesisatçı olarak tanıştığı Mario; ilk kez, 1981 yılında piyasaya sürülen Donkey Kong adlı oyunda Mr. Video (daha sonra Wario) karakteri ve marangoz mesleği ile karşımıza çıkmıştı.

Donkey Kong ile yoğun ilgi gören Mario, daha sonra 1985 yılında tesisatçı ve Super Mario olarak karşımıza çıktı ve o günden beridir de hafızalarımızdaki yerini koruyor.

Mario, hepimizin yakından tanıdığı Super Mario Bros oyununda çeşitli mantarları topluyor ve bu mantarlar ile besleniyordu. Geçmiş dönemlerde pek çok kez bu mantarların aslında bir tür uyuşturucu olduğu ve Mario’nun uyuşturucu bağımlısı olduğu gibi iddialar dile getirilmişti. Neyse ki Mario’nun fikir babası ve yaratıcısı Shigeru Miyamoto, bu konuda bizleri aydınlatan açıklamalarda bulunmayı ihmal etmiyor.

Mario’nun yaratıcısı Miyamoto, “Mario’ya tıpkı Alice (Alis) Harikalar Diyarı gibi bir evren yarattık” açıklamasını yaparak aslında bize bu konuda pek çok ipucu veriyor. Alice’in, halüsinasyon tabanlı bir hikâye olduğunu da düşünerek şimdi parçaları birleştirelim.

Super Mario Bros oyununda, Mario’nın bazı mantarlara temas edince canının yanması; bazı mantarları yediği zaman ise büyümesi, gelişmesi ve çeşitli özellikler kazanması tamamen mantarlara ait özelliklerdir.

Super Mario Bros oyununda karşımıza çıkan mantarlar, genellikle sinek ya da gelin mantarı olarak da bilinen amanita muscaria türü bir mantardır. Bu mantarı yiyen kişilerde sık sık halüsinasyon ve hayal görme, kas spazmı, görme bozukluğu, yorgunluk gibi çeşitli tepkimeler gözlemlenebilir. Kahramanımız Mario da sinek mantarı yiyerek büyüyüp küçüldüğünü ya da çeşitli özelliklere sahip olduğunu düşünmektedir.


Kaynak webtekno.com

 

Googleda Üst Sıralarda Çıkmanızı Sağlayan Search Engine Optimization (SEO) Nedir? Adım Adım Eksiksiz Kılavuz

SEO sözcüğünün Türkçe karşılığı ‘arama motoru optimizasyonu’ anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, SEO nedir sorusu bir SEO ajansı tarafından yürütülen ve işletmenizin ürün veya hizmetlerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için yapılan iyileştirme süreci şeklinde cevaplanabilir. Çünkü sitenizin sayfaları arama sonuçlarında ne kadar çok görünürse, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.

Kadın-Erkek Eşitliğine Dikkat Çeken Oyunların Geliştirileceği Lets Wow Hackathon 12 Martta Başlıyor!

Kadınların oyun sektöründeki istihdamını artırmayı, kadınların oyun ve espor sektörüne girmesine ayak olmayı ve en önemlisi, cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve ayrımcılığı sonlandırmayı hedefleyen Women in Games, Türkiye’de ‘Eşitlik Oyunda Let’s WoW’ hackathonunu düzenleyecek. Etkinlik, yalnızca oyun dünyası için değil, her alanda kadın – erkek eşitliğine dikkat çekmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlayacak.

DeepMindın Yapay Zekâ Araştırmacıları, Oyuncuların Zaafları Üzerine Çalışıyor

Gerçek hayattaki problemlerin çözümüne yönelik olarak geliştirmek istenen algoritmalar söz konusu olduğunda, bilgisayar oyunları gerçek hayata uyarlanıp algoritmaların geliştirilmesinde bilim insanlarına elverişli bir zemin sağlayabilir. Bunun sayesinde, yapay genel zekâ (AGI) için zemin hazırlanmış olabilir. AGI, yalnızca veri girişi gibi sıradan ve tekrarlanan görevleri değil, kendi çevresi hakkında da akıl yürütebilen bir karar verici yapay zekâ sistemine işaret ediyor.

Oyun Keyfini Bambaşka Bir Boyuta Taşıyacak PlayStation VR 2 Resmen Duyuruldu (İlk PSVR 2 Oyunu da Gösterildi)

Dünyanın en büyük elektronik fuarı CES 2022 resmen başladı. Dün akşam itibarıyla da çok sayıda şirket, CES 2022'de yeni teknolojilerini tanıttı. Bu bağlamda sahne alan şirketlerden bir tanesi de Japonya merkezli teknoloji devi Sony'ydi. Düzenlediği etkinlikte yepyeni televizyonlarını duyuran şirket, PlayStation 5 için hazırladığı VR oyun ekipmanları ile ilgili de açıklamalarda bulundu.