Samsung ve Google, Sağlık ve Fitness Verilerinizi Tek Bir Çatı Altında Toplayan Health Connect Uygulamasını Duyurdu

Samsung ve Google, fitness ve sağlık uygulamaları arasında birlikte çalışabilirliği basitleştirmek amaçlı gerçekleştirdikleri yeni iş birliklerini duyurdu. 'Health Connect' isimli yeni birleşik platform ve API sayesinde geliştiricilerin; daha zengin uygulama deneyimleri yaratmak için farklı fitness uygulamalarından, cihazlardan ve giyilebilir cihazlardan gelen verilere güvenli bir şekilde erişim sağlamasının mümkün olacağı ifade edildi. 

14.05.2022 02:45:13 tarihinde yayınlandı.

Samsung ve Google, fitness ve sağlık uygulamaları arasında birlikte çalışabilirliği basitleştirmek amaçlı gerçekleştirdikleri yeni iş birliklerini duyurdu. 'Health Connect' isimli yeni birleşik platform ve API sayesinde geliştiricilerin; daha zengin uygulama deneyimleri yaratmak için farklı fitness uygulamalarından, cihazlardan ve giyilebilir cihazlardan gelen verilere güvenli bir şekilde erişim sağlamasının mümkün olacağı ifade edildi. 

Söz konusu uygulama sayesinde uygulama geliştiricilerinin, bir kullanıcının sağlık ve fitness verilerini okuması ve yazması tek bir arayüz üzerinden gerçekleşebilecek. Öte yandan kullanıcılar, diledikleri halde istedikleri zaman erişimi kapatma veya verileri silme özelliği ile hangi uygulamaların verilerini toplayabileceğini ve paylaşabileceğini kontrol edebilecek. 

Health Connect, aktivite, uyku takibi, vücut ölçümleri, hayati değerler, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi çeşitli genel sağlık ve fitness veri kategorilerini destekliyor. Bununla birlikte Google'ın bildirdiği üzere tüm verileriniz, cihazınızda yerel olarak şifrelenecek ce saklanacak.

Aynı verileri sağlayan birden fazla fitness uygulamasının olduğu durumlarda, kullanıcılar hangi kaynağa öncelik vermek istediklerine karar verebilirler. Söz konusu tüketiciler olduğunda ise bu, sağlık verilerinizi Fitbit uygulamasına kaydetmeniz halinde, teorik olarak Samsung Health uygulamanızdan da tüm bu verilere erişebileceğiniz anlamına geliyor. 

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Google Ürün Müdürü Chris Wilk, “Geliştiriciler, kullanıcı izniyle, standartlaştırılmış şema ve API davranışını kullanarak Health Connect’ten güvenli bir şekilde veri okuyabilir ve buraya veri yazabilir. Kullanıcılar, herhangi bir zamanda hangi uygulamaların verilere erişim istediğini görmek için ayrıntılı kontrollerle gizlilik ayarları üzerinde tam kontrole sahip olacak. Health Connect’teki verilerin tamamı cihazda ve şifrelidir, “ şeklinde kaydediyor. 

Bu yeni API'ler artık Android Jetpack aracılığıyla tüm uygulama geliştiricilerin kullanımına sunulmuşken; Health Connect’i benimseyen ilk Android uygulamalar arasında ise Samsung Health, Fitbit, Google Fit, MyFitnessPal, Leap Fitness ve Withings’in yer aldığı belirtiliyor. Ayrıca Health Connect uygulaması şu anda Google Play Store’da erken erişime açılmış bulunuyor; ancak ortak uygulamaların henüz Health Connect’i destekleyecek şekilde güncellenmediğini belirtmekte de fayda var. 


Kaynak webtekno.com

 

Verdiğiniz Kararlara Göre İlerleyen Popüler Açık Dünya ve RPG Oyunu Tavsiyeleri

Oyun dünyası, son yıllarda hiç olmadığı kadar hızlı bir gelişim gösterdi. Ancak bazı oyunlar ve bazı oyun türleri, kelimenin tam anlamıyla zamansızdır ve ne zaman isteseniz aynı keyifle tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Açık dünya ve RPG oyunları, bu türlerin başında geliyor. Sevdiğiniz bir karakteri sonu gelmez bir evrende yöneterek pek çok macera yaşar ve her seferinde yepyeni oyun içi hikayeler keşfedebilirsiniz.

Kısa Sürede Dünyanın En Popüler Oyunlarından Biri Haline Gelen Wordle Nasıl Oynanır?

Oyun sektörü, son yıllarda hiç olmadığı kadar hızlı bir gelişme gösterdi. Her yıl astronomik ücretler harcanarak göz alıcı grafiklere ve hayran bırakan hikayelere sahip pek çok oyun piyasaya sunuluyor. Ancak bazen hiç de bunlara benzemeyen bir oyun popüler hale gelebiliyor. Bunun son örneği olan Wordle, henüz çeyreğini bile tamamlamadığımız 2022 yılının en popüler oyunu olacak gibi görünüyor.

HTCnin Henüz Duyurmadığı Sanal Gerçeklik Gözlüğü, Tasarım Ödülü Kazandı

Tayvan merkezli teknoloji şirketi HTC, bir süredir özellikle de akıllı telefon sektöründen pek uzak. Sektöre tutunamayan şirket, çalışmalarını bir süredir farklı dallara yoğunlaştırdı ve bu çalışmalar, bir süredir meyvesini vermeye devam ediyor. HTC'nin sanal ve artırılmış gerçeklik ekipmanları bugüne kadar sektörde en çok satanlar arasında yer almaya devam ederken şirketin "Vive Air" isimli sanal gerçeklik gözlüğü, sporcuların vazgeçilmezleri arasına girecek gibi görünüyor.