Samsung, 3nm Çip Üretimine Başladı: Peki Yeni Çipler, Kullandığımız Ürünleri Nasıl Değiştirecek?

Teknolojik cihazların en temel yapıtaşı olan çiplerin içinde bulunan milyonlarca transistörün birbirine olan uzaklığı ve bu transistörlerin sayısı, çipin performansını doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla teknoloji dünyası da çipteki transistörler arasındaki mesafeyi azaltmaya ve transistörlerin sayısını artırmaya devam ediyor.

2.07.2022 21:30:21 tarihinde yayınlandı.

Teknolojik cihazların en temel yapıtaşı olan çiplerin içinde bulunan milyonlarca transistörün birbirine olan uzaklığı ve bu transistörlerin sayısı, çipin performansını doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla teknoloji dünyası da çipteki transistörler arasındaki mesafeyi azaltmaya ve transistörlerin sayısını artırmaya devam ediyor.

Günümüzde transistörler arasındaki mesafe artık yalnızca 3 nanometreye (nm) kadar düşmeye başlamışken bugün Samsung’dan önemli bir açıklama geldi. Samsung’un yarı iletken üretim departmanı Foundry, yeni duyurusunda Güney Kore’deki Hwaseong fabrikasında 3 nm yarı iletken çiplerin üretilmeye başladığını açıkladı.

Samsung, yeni 3 nm çiplerinde önemli bir değişikliğe de imza attı. Daha önce transistör mimarisi olarak FinFET’i kullanan şirket, artık GAA (Gate All Around) mimarisini benimseyeceğini paylaştı. Şirket, mimarideki bu değişimle güç verimliliğinin de artacağını bildirdi.

Samsung’un açıklamasında göre yeni 3 nm çipler, bir önceki nesil olan 5 nm çiplere göre %23 daha iyi performans ve %45 daha az güç tüketimi sunacak. Bununla birlikte şirket, ikinci nesil 3 nm çiplerinde de %50 güç verimliliği ve %30 daha iyi performans sunacağını paylaştı. Samsung, yeni üretim sürecini Siemens ve Cadence gibi tüm müşterilerine sunacak.

Samsung, 3 nm üretim sürecini hayata geçiren ilk çip üreticisi oldu.

Bu arada akıllı telefondan beyaz eşyaya tüm Samsung ürünlerini incelemek ya da satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİLİ HABER Telefonla Cam Gibi Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak Sensör Tanıtıldı: iPhone Kamerasından Neredeyse 2 Kat Daha Büyük


Kaynak webtekno.com

 

Ethereum (ETH) Rekor Kırdı: Tüm Zamanların En Yüksek Değeri Aşıldı

Kripto para piyasası, Elon Musk’un cumartesi günü yaptığı anketle büyük bir bekleyiş içine girmişti. Musk’ın kârını realize ederek vergi ödememek için Tesla hisselerini satma fikri, kripto para piyasasıyla birlikte borsalar açılır açılmaz tüm piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Borsanın açılışıyla Tesla hisselerinde %7’yi aşkın değer kaybı yaşanırken kripto para piyasası yükselişe geçti.

Spotifydan Önce O Vardı! Bir Neslin En Popüler Müzik Uygulaması Olan Winampın Orijinal Tasarımı NFT Oluyor

Bilgisayar ve internet teknolojilerinin bugünkü kadar gelişmiş olmadığı günlerde, tüm kullanıcılar için vazgeçilmez olan yazılımlar vardı. Bunlardan bir tanesi de Winamp'tı. Bugünkü Spotify, Apple Music ve Deezer gibi uygulamaların kendi müzik kütüphanesi olmayan bir benzeri olan Winamp, bilgisayara indirilen müziklerin dinleyebilmemize imkan tanırdı. Şimdiyse ilk kez 1997 yılında tanıştığımız bu uygulama ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Dünyanın En Popüler Podcast Programı Aşı Karşıtlığı Yüzünden Spotifyın Başına Bela Oldu

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik platformu Spotify, ünlü podcast sunucusu Joe Rogan yüzünden karmaşık bir sürecin içerisine girdi. Son dönemlerde yaptığı podcast yayınlarında aşı karşıtlığı yapan Rogan, gelen tepkiler üzerine harekete geçmek zorunda kaldı. Şirket, COVID-19 ile ilgili yayınlarda kullanıcıları gerçek verilerin yer aldığı bir bilgi merkezine yönlendirmeye çalışacak.

OPPO A97 5G, Fiyat/Performans Canavarı Özellikleriyle Duyuruldu

Çinli teknoloji şirketi OPPO, gerçekleştirdiği bir etkinlikte yeni akıllı telefonu A97 5G'yi tanıttı. Orta segmentteki en yeni cihazlardan bir tanesi olarak kayıtlara geçen telefon, tüketicileri etkilemeyi başaracak gibi görünüyor. Peki OPPO'nun yeni akıllı telefonu tüketiciye neler sunuyor? Gelin hep birlikte bu telefonun özelliklerine bakalım.

2021 Steam Ödüllerinin Kazananları Açıklandı: Yılın Oyunu Belli Oldu

2021 yılı oyun dünyası için görece durgun diyebileceğimiz bir yıl oldu. Her ne kadar pek çok önemli oyun oyun severler ile buluşsa da büyük yankı uyandıran oyun sayısının hre şeye rağmen düşük olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır. Ancak tüm bu durağanlığa rağmen oyun severlerin takdirini toplayan oyunlar da oldu.