Saatlerin Üzerinde Yazan ve Çoğu Kişinin Marka Adı Zannettiği Quartz Aslında Nedir?

Kelimenin Türkçesi "kuvars"tır. İlk kuvars saat 1927'de Warren Marrison ve J.W. Horton tarafından icat edilmiştir. Kuvars saat aslında pilli saattir, sanayi devriminden sonra hayatımıza girmiştir.

13.04.2022 23:15:15 tarihinde yayınlandı.

Kelimenin Türkçesi "kuvars"tır. İlk kuvars saat 1927'de Warren Marrison ve J.W. Horton tarafından icat edilmiştir. Kuvars saat aslında pilli saattir, sanayi devriminden sonra hayatımıza girmiştir.

1980'lerden itibaren katı haldeki dijital elektroniklerin gelişmesi, saatlerin kompakt ve ucuz yapılmasına olanak tanımış olup kuvars zaman işleyicileri dünyanın en çok kullanılan zaman ölçme teknolojisi haline gelmiştir.

Kimyasal ismi silikon diyoksit (SiO2) olan kuvars, dünyada pek çok kaya ve kum çeşidinde bolca bulunan bir bileşiktir. Bu kristal osilatör çok hassas frekanslı bir sinyal oluşturur ve böylece kuvars saatler, zamanı mekanik saatlerden en az bir derece daha doğru ölçer.

Kuvars kristali her saniye 32.768 kez ileri geri hareket eder. Bazı dijital mantık türleri bu sinyalin döngülerini sayar ve genellikle saat, dakika ve saniye birimleri ile sayısal bir zaman görüntüsü sağlar.

Kuvars kristali elektrik enerjisine maruz kaldığında açığa çıkan titreşim kinetik enerjiye ardından da elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu enerji sayesinde önceden sayma süresi hesaplanmış çip elektrik enerjisini düzenleyip adım motoruna gönderir ve dönme hareketi sağlanır.

Kuvars özellikli saatlerin ibre ivmeleri yüksektir. Anolog saatlerin ibreleri tik tak şeklinde ilerlerken kuvars saatlerin ibreleri akıcıdır. Kuvars saatler 7 yıl içerisinde özelliğini yitirir ve artık geri kalmaya ya da durmaya başlar.

- Pil - Elektrik adımlı motor - Mikroçip - Diğer tüm parçaları ve mikroçipi bağlayan devre - Kuvars kristal osilatörü - Saat ayarlama vidası - Saniye, dakika ve saat dişlileri - Orta şaft

İLGİLİ HABER Ortaokul Öğrencilerine Sorulan Beyin Yakan Mantık Sorusu: Görseldeki Saat Kaçı Gösteriyor?


Kaynak webtekno.com

 

Tarihte Bir İlk: Kara Deliklerin Yıldızlar Üzerindeki Etkisi Gerçekçi Bir Simülasyonla Kaydedildi

Almanya’da yer alan Max Planck Astrofizik Enstitüsü’nde Taeho Ryu liderliğinde çalışmalarını yürüten bir araştırma ekibi, sekiz farklı yıldızın bir kara deliğin yakınından geçtiğinde nasıl bir değişime uğradığını gösteren simülasyonlar oluşturdular. Modelleri oluşturulan bu yıldızların her biri farklı kütlelere ve yoğunluklara sahip. Simülasyonda yer alan kara delik ise Güneş’imizden bir milyon kat daha fazla kütleye sahip.

Merkez Bankasından Doların 1 Günde 2 TL Artması Hakkında Aşırı Oynak Piyasa Açıklaması: İşte Gelen Tepkiler

Son günlerde en büyük gündem maddelerimizden biri kurdaki artış ve TL'nin değer kaybedişi. Bugün 11,35 ile açılış yapan dolar/TL paritesi, gün içerisinde 13 TL seviyesini de geçerek bir rekor daha kırdı. Ardından tekrar 13 TL seviyesinin altına inen dolardaki sıçrama sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan açıklama geldi.

Elon Musk, Evinde Süper Eğlenceli Bir Yapay Zeka Hackathonu Düzenleyecek

Otonom ve elektrikli otomobiller konusunda sektörün önde gelen markalarından biri olan Tesla, büyük zihinleri kendi etrafında toplamak için çalışıyor. ABD’li şirketin CEO’su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan genç bilim insanı Lex Fridman’a, Tesla’nın yapay zeka bölümüne katılması yönünde çağrı yaptı.

LC Waikiki, 2. El Kıyafet Satmaya Başlaması Sosyal Medyada Tepki Çekti: "Bugünün 2. El Fiyatı, Geçen Yılın Sıfırına Denk"

Türkiye’nin en büyük mağaza zincirlerinden biri olan ve ülkemizde 79 ilde 400’den fazla mağazasıyla hizmet veren LC Waikiki, bugün sosyal medyada fazlaca tartışılmaya başlayan ve dikkat çeken bir uygulamayla gündeme geldi. Ülkemizde en uygun fiyatlı giyim ürünleri satan mağazalar arasında yer alan LC Waikiki, internet sitesinde ikinci el ürünler satmaya başladı.