"Abi Apple ya!" Diyebilmek İçin Kaç Para Harcamanız Gerektiğini Hesapladık: İşte Türkiyede Apple Hayranı Olmanın Maliyeti!

Artan döviz kuru ile ülkemizdeki vergi sistemi, teknolojik ürünlere ulaşmayı zorlaştırdı. Özellikle de dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin piyasaya sürdüğü popüler ürünler, artık ciddi anlamda cep yakıyor. Şimdi sizlerle, Apple özelinde dikkat çeken bir hesaplama yapacağız.

18.03.2022 04:15:17 tarihinde yayınlandı.

Artan döviz kuru ile ülkemizdeki vergi sistemi, teknolojik ürünlere ulaşmayı zorlaştırdı. Özellikle de dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin piyasaya sürdüğü popüler ürünler, artık ciddi anlamda cep yakıyor. Şimdi sizlerle, Apple özelinde dikkat çeken bir hesaplama yapacağız.

Teknoloji dünyasında ekosistemler oldukça önemli. Örneğin Apple'ın piyasaya sürdüğü ürünlerin uyumluluğu, farklı markalara ait ürünleri birlikte kullanmaktan çok daha iyi durumda. Diyelim ki Apple'a hayran bir tüketicisiniz ve kendinize yalnızca Apple'ın ürünlerini satın alacağınız bir ekosistem kurmak istiyorsunuz. Peki bu durumda cebinizden çıkacak para ortalama ne kadar olur?

Apple'ın Türkiye'de oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Şirket akıllı telefonlardan kılıflara, tabletlerden akıllı kalemlere kadar her ürünü satıyor. Ancak bizim yapacağımız hesaplamadaki amacımız, Apple'ın tüm ürünlerini satın almak değil. Yalnızca en temel ürünleri satın alarak, kendimize yalnızca Apple ürünlerinin bulunduğu bir ekosistem inşa edebilmek. Peki bu durumda, hangi ürünlere sahip olmak durumundayız? 

Bir ekosistemin en temel yapı taşı, akıllı telefondur. Bu yüzden bir adet iPhone'umuz kesinlikle olacak. Elbette bu akıllı telefon için bir de şarj aleti satın almak durumundayız. Ayrıca bir MacBook Air, bir Apple Watch ve bir de AirPods satın alacağız. Tüm bu ürünleri ucuz yollu tercih edecek, bu sayede cebimize uygun bir çalışma yapmış olacağız. Üst limit içinse diyebileceğimiz hiçbir şey yok. Dileyen tüketicilerin 36 bin TL'ye yalnızca bir iPhone satın alabileceklerini de unutmamak gerek. 

Apple'ın ekosistemini oluştururken tercih ettiğimiz akıllı telefon, iPhone 13 oldu. Aslında iPhone SE3 de tercih edilebilirdi ancak iPhone 13, tasarım ve diğer donanım özellikleriyle geçtiğimiz günlerde duyurulan iPhone SE3'ten çok daha iyi bir model. İster uzun vade ister kısa vade düşünün; iPhone 13 sizleri rahatlıkla idare edecektir.

Apple, bir süre önce aldığı bir karar ile iPhone kutusundan şarj cihazını çıkardı. Bu yüzden iPhone 13 ile birlikte standart özelliklere sahip bir de şarj aleti almak durumunda kalıyoruz. Aslında MacBook Air aracılığıyla iPhone 13'ü şarj edebilirsiniz ancak sürekli bir dizüstü bilgisayarla dolaşamayacağınızı düşündüğümüzde, şarj cihazı satın almak şart.

Mobilitenin artışı ile kablosuz kulaklıklar da hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu bağlamda Apple'ın en tercih edilebilir kablosuz kulaklığı hala 2. nesil AirPods. Kutuyla birlikte 24 saate kadar, sadece kulaklık olarak da 5 saate kadar kesintisiz kullanım imkanı sunan kablosuz kulaklık, Apple ekosistemi için oldukça yeterli bir ürün.

Apple Watch SE, şirketin en çok tercih edilen ve oldukça güncel özelliklere sahip olan akıllı saatlerinden bir tanesi. Acil SOS, düşme algılama, düzensiz kalp ritmi bildirimi gibi özelliklere ek olarak onlarca spor aktivitesi için takip desteği sunan akıllı saat, yıllar boyunca sevilerek kullanılabilecek bir Apple ürünü.


Kaynak webtekno.com

 

Türkiye, En Çok Metaverse Arsası Satın Alan Ülke Oldu: İyi de Neden?

Metaverse kavramının son zamanların en popüler konusu olduğunu söyleyebiliriz. ‘İnternet’in bir sonraki aşaması olarak görülen metaverse, gelecek olarak nitelendiriliyor ve birçok dev şirketten yatırım alıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ülkemiz de bu çılgınlığa dahil olmuş durumda ve yatırımlara da şimdiden başlandı.

Çok Şaşırdık, Evet: Facebookun WhatsApp Mesajlarını Okuyabildiği Ortaya Çıktı

Kullanıcı gizliliği ile ilgili skandal üzerine skandala karışan sosyal medya devi Facebook'un WhatsApp'taki mesajları okuyabildiği açığa çıktı. Kar amacı gütmeyen ProPublica isimli bir kuruluşun yaptığı araştırma, Facebook'un WhatsApp'taki mesajları okumak için 1.000 adet çalışanın olduğunu ortaya koyuyor. İddialar çarpıcı olsa da bu konuda hali hazırda ciddi şüphelerin zaten bulunduğunu belirtelim.

Samsunda Saldırı Düzenlenen Atatürk Anıtı Sosyal Medyanın Gündeminde: Anıtın Etrafında Yüzlerce Kişi Nöbet Tutuyor

Geçtiğimiz gün, Samsun'da bulunan ve artık kentin simgelerinden biri haline gelen Atatürk anıtına çirkin bir saldırı düzenlendi. Kimliği belirlenemeyen saldırganlar, Atatürk'ün at üstünde olduğu anıtı akşam saatlerinde atın arka bacaklarına halat bağlayıp çekerek yıkmayı denedi. Ardından ipleri olduğu yerde bırakıp kaçan saldırganların, anıtın bulunduğu parka bir araçla girdikleri tespit edildi.

Dünyada Değil de Diğer Gezegenlerde Yaşasaydık Vücudumuz İşte Böyle Görünecekti!

Dünya’nın üzerimize uyguladığı çekim gücü ve basınç gibi birçok faktör, vücut şeklimizin ve ağırlığımızın şekillenmesinde rol oynuyor. Bu da farklı karakteristiklere sahip olan ortamlarda, yani farklı gezegenlerde, burada olduğumuzdan farklı ağırlıkta hatta ‘zorla’ farklı şekillerde olabileceğimiz anlamına geliyor. Elbette bu şekil değişikliğinden sonra yaşar mıyız orası ayrı.