NVIDIAnın Ardından Samsung da Hacklendiğini Açıkladı! Yüzlerce GB Veri Sızdırıldı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir iddiayla gündeme gelmişti. İddiaya göre geçtiğimiz hafta NVIDIA’yı hackleyen ve 1 TB boyutunda veri sızdıran hacker grubu Lapsus$, Samsung’u da hedef almıştı. Grup, ele geçirdiği yaklaşık 200 GB’lık verinin bir bölümünü ekran görüntüsüyle paylaşmıştı.

9.03.2022 07:00:20 tarihinde yayınlandı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir iddiayla gündeme gelmişti. İddiaya göre geçtiğimiz hafta NVIDIA’yı hackleyen ve 1 TB boyutunda veri sızdıran hacker grubu Lapsus$, Samsung’u da hedef almıştı. Grup, ele geçirdiği yaklaşık 200 GB’lık verinin bir bölümünü ekran görüntüsüyle paylaşmıştı.

Paylaşılan ekran görüntülerinde çalınan veriler arasında Samsung’un şifreleme ve biyometrik kilit için kullandığı kaynak kodları da yer alıyordu. Samsung’un güvenlik bölümünün çoğunluğunu ortaya çıkaran bu saldırı, bugün Samsung tarafından doğrulandı. Şirket, saldırı hakkında bir açıklama paylaştı.

“Belirli şirket içi verilerle ilgili bir güvenlik ihlali oldu. İlk analizimize göre ihlal, Galaxy cihazlarının çalışmasıyla ilgili bazı kaynak kodlarını içeriyor, ancak tüketicilerimizin veya çalışanlarımızın kişisel bilgilerini içermiyor. Şu anda, işimiz veya müşterilerimiz üzerinde herhangi bir etki beklemiyoruz. Bu tür olayları önlemek için önlemler aldık ve müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğiz.”

Samsung, hackerların ortaya çıkardığı belgeleri üstünkörü bir şekilde ‘Galaxy cihazlarının çalışmasıyla ilgili bazı kaynak kodları’ olarak betimlerken, hacker grubuna dair de herhangi bir bilgi paylaşmadı. Fakat hacker tarafından ele geçirildiği söylenen verilerin tam listesi şu şekildeydi:

Paylaşılan ekran görüntülerinden birisi.

İLGİLİ HABER NVIDIA Hacklendiğini Açıkladı! Taleplerini Açıklayan Hackerlar, 14 GTA V Büyüklüğünde Dosyayı İfşa Etmekle Tehdit Ediyor


Kaynak webtekno.com

 

James Webb Uzay Teleskobu’nun Yolculuğunu Canlı Olarak Takip Edebileceğiniz Site: ‘Where Is Webb?’

Dünyaca ünlü teorik fizikçi Michio Kaku’nun “dünya dışı yaşamı tespit edebileceğini” ifade ettiği James Webb Uzay Teleskobu’nun yıllardır beklenen fırlatılışı, dün Türkiye saatiyle 15.20’de gerçekleşti. Geliştirilmesinde 14 ülke ve 300’den fazla üniversitenin katkıda bulunduğu teleskop, şu anda yolculuğunun başında sayılır.

Uzmanlar: Otonom Ölümcül Robotlarda Silahlanma Artıyor

Çoğu Hollywood filminde ya da bilim kurgu distopyasında ölümcül robotlar veya otonom sistemler görüyoruz. Öte yandan bu teknolojiler aslında öyle uzak gelecekte karşımıza çıkacak hayali şeyler değil. Belki bir terminatör görmeyeceğiz ama başka otonom silahlar mevcut.

Sherlock Holmes Taktiği Kullanmışlar: Bilim İnsanları Samanyolu Galaksisinin Dışında Yeni Bir Kara Delik Keşfetti

Evrenin derinlikleri insanlık için gizem dolu bir yer olmayı sürdürüyor. Keşfedilen yıldızlar, galaksiler, gezegenler ve daha nicesi belki de keşfedilmeyi bekleyenlerin çok azını kapsıyordur. Bu gizemin tamamiyle gün yüzüne çıkarılması çok zor fakat aynı heyecanla çeşitli keşifler yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda Samanyolu galaksisinde Dünya’dan 80 bin ışık yılı uzaklıkta 100’den fazla kara delik keşfedilmiş ve bu kara deliklerin içinde yaşadıkları yıldız kümelerini bir milyar yıl içinde zaptedecekleri belirtilmişti.

DAT Dosyası Nedir, Nasıl Açılır ve Dönüştürülür?

Bilgisayarınıza kurmak istediğiniz yeni bir yazılım, temel bir uygulama, farklı bir program ya da oynamak istediğiniz bir oyun; içinde pek çok farklı dosyanın olduğu geniş bir yükleme klasörüne sahiptir. Kullanıcı yalnızca bir yükleme dosyasına tıkladığını zannetse de aslında o yazılımın çalışması için gerekli pek çok bilgi vardır. Bu bilgilerin büyük bir bölümü ise .dat uzantılı DAT dosyalarında saklanır.