NASA Kararını Verdi: Eşcinsel Karşıtı Politikaları Sebebiyle Eleştirilen James Webbin İsmi Yeni Teleskoba Verilecek

NASA, yakın zamanda önemli bir göreve imza atacak ve uzaydaki yeni gözümüz olacak teleskobunu görev yerine fırlatacak. Ancak 18 Aralık'ta fırlatılacak olan yeni teleskop, bir süredir yetkinlikleri ve görevleri dışında bambaşka bir tartışma konusu ile gündemdeydi. 

28.02.2022 21:00:27 tarihinde yayınlandı.

NASA, yakın zamanda önemli bir göreve imza atacak ve uzaydaki yeni gözümüz olacak teleskobunu görev yerine fırlatacak. Ancak 18 Aralık'ta fırlatılacak olan yeni teleskop, bir süredir yetkinlikleri ve görevleri dışında bambaşka bir tartışma konusu ile gündemdeydi. 

Hubble Uzay Teleskobu'nun yerine gelecek olan bu yeni teleskobun ismi 'James Webb Uzay Teleskobu' olarak belirlenmişti. James Webb, NASA'da uzun yıllar görev alan bir yönetici ve döneminde büyük başarılara imza atılmış. Ancak Webb aynı zamanda yönetici olduğu dönemde işlenen nefret suçlarıyla da anılıyor. Bunlardan en çok öne çıkanı ise LGBTİ bireylerin bir nevi fişlenerek 'eşcinsel' oldukları gerekçesiyle işlerine son verilmesi.

NASA'nın teleskobuna James Webb'in ismini vermesi, bu sebeple istenmemiş, bilim insanları yayınladıkları ortak bir makale ile konuya dikkat çekerek ismin değiştirilmesi gerektiğini savunmuştu. NASA'nın herhangi bir nefret söylemine konu olan tüm isimleri değiştirmeye başlayacağını açıklaması sonrası yeniden gündeme gelen James Webb konusunda karara varıldı.

NASA, yaptığı oldukça kısa açıklamayla teleskobun isminin aynı kalacağını açıkladı. ''Şu anda James Webb Uzay Teleskobu'nun adının değiştirilmesini garantileyen hiçbir kanıt bulamadık" şeklinde bir açıklama yapan NASA, yürütülen araştırmalardan elde edilen sonuçlara ya da araştırmanın detaylarına yönelik herhangi bir bilgi paylaşmadı.

İLGİLİ HABER Hubble “Elmas Gibi Parlayan” Galaksinin Fotoğrafını Çekti

NASA'nın kararı sonrası kimi bilim insanları 'hayal kırıklığına uğradıklarını' ifade ederken konu hakkında tartışmalar da devam ediyor. Bir kesim, görev süresi boyunca ilk Ay görevleri gibi önemli görevleri yöneten James Webb'in isminin söz konusu iddialar doğru olsa bile teleskoba verilebileceğini düşünüyor.


Kaynak webtekno.com

 

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak İsteyenler İçin Online Uygulama Tavsiyeleri

İnternet ve gerçek dünya artık iç içe. Öyle ki pek çok kişi internet üzerinden para kazanıyor. Mesela YouTuberlar, influencerlar ve sosyal medya uzmanları; internetin sosyal medya kısmına odaklanmış ve içerik üreterek para kazanan insanlardır. Elbette, para kazanmak için takipçi sayısı son derece önemli. Diğer kullanıcıların dikkatini çekerek takipçi sayınızı arttırmanın en kolay yolu ise bir sosyal medya çekilişi yapmaktır.

iOS 16 ile iPhonelara Gelmesini Beklediğimiz En Önemli 5 Yeni Özellik

ABD merkezli teknoloji devi Apple için hareketli süreç başlamak üzere. Öyle ki şirket, 6 Haziran 2022'de Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliklerini resmen başlatacak. Bu etkinlikte diğer her şeyden önce iPhone'larda kullanılacak yeni işletim sistemi iOS 16 ile tanışma imkanı yakalayacağız. 

Vivo Türkiye, Resmi Online Alışveriş Mağazasını Açtı

Piyasaya sürdüğü akıllı telefon modelleri ile tüketicileri etkilemeyi başaran Vivo, Türkiye'deki hayranları için önemli bir adım attı. Şirket, resmi online alışveriş sitesini kullanıma sundu. Vivo'nun Türkiye'deki internet sitesi, açılışına özel kampanyalar ve indirim kuponları da sunuyor olması ile dikkate değer fırsatlar sunuyor.