NASA Kararını Verdi: Eşcinsel Karşıtı Politikaları Sebebiyle Eleştirilen James Webbin İsmi Yeni Teleskoba Verilecek

NASA, yakın zamanda önemli bir göreve imza atacak ve uzaydaki yeni gözümüz olacak teleskobunu görev yerine fırlatacak. Ancak 18 Aralık'ta fırlatılacak olan yeni teleskop, bir süredir yetkinlikleri ve görevleri dışında bambaşka bir tartışma konusu ile gündemdeydi. 

28.02.2022 21:00:27 tarihinde yayınlandı.

NASA, yakın zamanda önemli bir göreve imza atacak ve uzaydaki yeni gözümüz olacak teleskobunu görev yerine fırlatacak. Ancak 18 Aralık'ta fırlatılacak olan yeni teleskop, bir süredir yetkinlikleri ve görevleri dışında bambaşka bir tartışma konusu ile gündemdeydi. 

Hubble Uzay Teleskobu'nun yerine gelecek olan bu yeni teleskobun ismi 'James Webb Uzay Teleskobu' olarak belirlenmişti. James Webb, NASA'da uzun yıllar görev alan bir yönetici ve döneminde büyük başarılara imza atılmış. Ancak Webb aynı zamanda yönetici olduğu dönemde işlenen nefret suçlarıyla da anılıyor. Bunlardan en çok öne çıkanı ise LGBTİ bireylerin bir nevi fişlenerek 'eşcinsel' oldukları gerekçesiyle işlerine son verilmesi.

NASA'nın teleskobuna James Webb'in ismini vermesi, bu sebeple istenmemiş, bilim insanları yayınladıkları ortak bir makale ile konuya dikkat çekerek ismin değiştirilmesi gerektiğini savunmuştu. NASA'nın herhangi bir nefret söylemine konu olan tüm isimleri değiştirmeye başlayacağını açıklaması sonrası yeniden gündeme gelen James Webb konusunda karara varıldı.

NASA, yaptığı oldukça kısa açıklamayla teleskobun isminin aynı kalacağını açıkladı. ''Şu anda James Webb Uzay Teleskobu'nun adının değiştirilmesini garantileyen hiçbir kanıt bulamadık" şeklinde bir açıklama yapan NASA, yürütülen araştırmalardan elde edilen sonuçlara ya da araştırmanın detaylarına yönelik herhangi bir bilgi paylaşmadı.

İLGİLİ HABER Hubble “Elmas Gibi Parlayan” Galaksinin Fotoğrafını Çekti

NASA'nın kararı sonrası kimi bilim insanları 'hayal kırıklığına uğradıklarını' ifade ederken konu hakkında tartışmalar da devam ediyor. Bir kesim, görev süresi boyunca ilk Ay görevleri gibi önemli görevleri yöneten James Webb'in isminin söz konusu iddialar doğru olsa bile teleskoba verilebileceğini düşünüyor.


Kaynak webtekno.com

 

Dünyaca Ünlü Yönetmen Tarantino, Pulp Fiction Filminin NFT Koleksiyonu Yüzünden Davalık Oldu

Sinema tarihinin en kült filmlerinden olan Pulp Fiction’ın, daha önce hiçbir yerde görülmemiş yedi sahnesi ve orijinal el yazılı senaryosunun NFT olarak satışa çıkarılacağını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Ancak filmin yapım şirketi olan Miramax, Pulp Fiction NFT koleksiyonu sebebiyle filmin efsane yönetmeni Quentin Tarantino'ya dava açtı. 

Instagram, TikTok Olmaya Bir Adım Daha Yaklaştı: Gönderi Sabitleme Özelliği Geliyor!

Instagram uzun yıllardır sevilen bir uygulama olsa da TikTok’un popülerleşmesiyle birlikte birtakım çekişmeler de baş gösterdi. Son dönemlerde de çok sayıda kullanıcının çektikleri TikTok videolarını Instagram da paylaştığını görüyorduk. Instagram da geçtiğimiz günlerde bünyesindeki TikTok videolarını azaltmak için çalışmalara başladı. 

Elon Musk, Twitter’dan Para Kazanmak İçin Her Yolu Deniyor: Mavi Tik İçin Kimlik Doğrulaması Kalkıyor

Twitter’la aylarca “oynadıktan” sonra platformu satın alan Elon Musk, yönetim kurulunu dağıtıp Suudi Arabistan Prensini platforma ortak ettikten sonra pek çok reklam veren platformun güvenli olmadığı iddia ederek platformdan çekilmişti. Musk her ne kadar platformu “bireylerin kendini özgür ifade edebileceği bir yer” olarak tanımlasa da pek çok kullanıcı platformdaki nefret söylemlerinin arttığını belirtmişti.