NASA, Aya Nükleer Enerji Santrali Kurmayı Planlıyor: İlk Santral Konseptleri Bile Seçildi!

İnsanlık artık uzun süreli ve uzun mesafeli uzay görevlerine hazırlanma aşamasına gelmişken ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), önemli bir gelişmeye imza attı. Ajans, ABD Enerji Bakanlığı ile birlikte uzayda nükleer enerji çalışmalarında ilk adımı atacak üç konsept tasarımı seçti.

23.06.2022 06:00:27 tarihinde yayınlandı.

İnsanlık artık uzun süreli ve uzun mesafeli uzay görevlerine hazırlanma aşamasına gelmişken ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), önemli bir gelişmeye imza attı. Ajans, ABD Enerji Bakanlığı ile birlikte uzayda nükleer enerji çalışmalarında ilk adımı atacak üç konsept tasarımı seçti.

Üç tasarım, ABD’nin 2030 yılı sonuna kadar Ay’da ‘fisyon yüzey enerjisi sistemi' kurması planları kapsamında seçildi. Bu kapsamda Artemis ile Ay’a ulaşmayı planlayan NASA, proje ile birlikte Ay yüzeyinde enerji sağlamak için planlama yapmaya başladı. Seçilen her üç tasarıma tasarım konseptinin ilk kez geliştirilmesinde aracı olunmasını sağlayacak 5 milyon dolarlık bütçe sağlanacak.

Söz konusu fisyon sistemleri, diğer enerji sistemlerine nazaran daha küçük ve hafif oluyor ve merkezinin konumu, ne kadar Güneş ışığı aldığı ve çevresel şartları fark etmeksizin enerji üretebiliyor. Bu da uzun süreli Ay ve Mars görevlerinde enerjinin sağlanması için yol hazırlıyor. NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün ortak yöneticisi Jim Reuter da teknolojiyi şu şekilde tanımlıyor:

“Yeni teknoloji, Ay, Mars ve ötesini keşfetmemizi sağlıyor. Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacaktır.”

NASA, proje kapsamında seçtiği tasarımları geliştirenleri ve ortaklarını şu şekilde açıkladı:

Fisyon yüzey enerjisi teknolojileri, NASA'nın güç üretmek için reaktörlere dayanan nükleer tahrik sistemlerinin olgunlaşmasına yardımcı olacak.

İLGİLİ HABER Dünyadan En Uzak Mesafeye Giden Uzay Aracı Voyager’ın Emekliye Ayrılacağı Tarih Açıklandı: Güneş Sisteminin Bile Dışına Çıktı!


Kaynak webtekno.com

 

Dünyanın En Büyük Bankası, Bitcoinin Adil Değerini Açıkladı

Büyük bir düşüşün ardından son günlerde yeniden değerlenen ve değeri 44 bin doları aşan Bitcoin, dev isimlerin de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bugün, bankacılık devi JPMorgan, kripto para piyasasının baba ismi Bitcoin’le ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Banka, daha önce Bitcoin için açıkladığı ‘adil değeri’ yükseltti.

Bir Uygulama Yüklerken Karşımıza Çıkan EXE Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

Bilgisayar dünyasında kullandığımız her dosyanın kendine özel bir formatı vardır ve bu sayede çalışır. Bazıları epey karmaşık olan bu format türlerinden bazıları ise oldukça tanıdıktır. Mesela .exe uzantılı EXE dosyasını görmeyen yoktur. Çünkü .exe uzantılı EXE dosyaları, bilgisayarınıza yeni bir uygulama yüklemek istediğiniz zaman kullanmak zorunda olduğunuz yükleme dosyalarının formatıdır.