Microsofttan ChatGPTyi Kullanıp Kendi Yapay Zeka Araçlarını Eğiten Rakiplerine Tehdit

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft'un arama motoru Bing, oldum olası Google'ın gölgesinde kalmıştı. Ancak Open AI'a milyarlarca dolar yatırım yapan teknoloji devi, duyurulur duyurulmaz milyonlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT'yi Bing'e dahil ederek adeta uçuşa geçmiş, kullanıcı sayısı yüz milyonlara ulaşmıştı.

27.03.2023 00:00:24 tarihinde yayınlandı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft'un arama motoru Bing, oldum olası Google'ın gölgesinde kalmıştı. Ancak Open AI'a milyarlarca dolar yatırım yapan teknoloji devi, duyurulur duyurulmaz milyonlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT'yi Bing'e dahil ederek adeta uçuşa geçmiş, kullanıcı sayısı yüz milyonlara ulaşmıştı.

Anlaşılan o ki Microsoft, yapay zekanın bu maharetlerinin Bing'in dışına çıkmasını istemiyor ve hatta bu konuda ciddi şekilde endişe duyuyor. Zira son paylaşılan haberlere göre Microsoft, Bing verilerini kullanan alternatif arama motorlarına Bing'in yapay zeka araçlarını kullanmamaları için açık açık tehdit etmiş durumda.

İLGİLİ HABER ChatGPTyi Eleştiren Onaylı Bir Makaleyi Bizzat ChatGPTnin Yazdığı Ortaya Çıktı!

DuckDuckGo, Yahoo gibi arama motorları, herhangi bir şey arattığınızda kendi verilerine ek olarak Bing'den de veri alır. Yani bir anlamda siz Yahoo kullandığınızı düşünseniz de bazı arama sonuçları Bing'den alınarak karşınıza çıkarılır. Elbetteki bu arama motorları, Bing arama sonuçlarını gösterebilmek için Microsoft'tan lisans alıyorlar. Peki ya yapay zeka araçları için?

Bloomberg'de yer alan habere göre Microsoft, bu konuda alternatif arama motorlarına bir sınır çiziyor ve şirketleri, yapay zeka araçlarını kullanma devam etmeleri halinde Microsoft'un arama verilerine ulaşmalarını tamamen engelleyeceği yönünde uyarıyor. İddiaya göre Microsoft, bu uyarıyı iki arama motoru için yapmış durumda.

Bu arama motorlarının hangileri olduğu açıklanmadı. Ancak DuckDuckGo, You.com, Neeva gibi arama motorlarının kendi yapay zeka araçlarını tanıttığını biliyoruz. Aslında Google'ın çekindiği nokta da tam olarak bu. Teknoloji devi, bu arama motorlarının Bing'in yapay zeka araçlarını kullanarak kendi yapay zeka araçlarını eğitmesini istemiyor.

Konuyla ilgili olarak Bloomberg'e konuşan bir Microsoft sözcüsü, alternatif arama motorlarıyla ilgili olarak veri paylaşım politikalarını sürdüreceklerini, olası bir politika ihlaline karşı iş ortaklarıyla iletişim halinde olduklarını belirtti. Sözcü, herhangi bir ortaklığın kesip atılmayacağını ifade ederken geleceğe dönüp yeni çalışma yolları bulmak için iletişimi sürdüreceklerini ifade etti.

İLGİLİ HABER ChatGPT, Artık İnternete Tam Anlamıyla Erişebiliyor: Sipariş Verebilecek, İstediğiniz Her Bilgiyi Alabileceksiniz!


Kaynak webtekno.com

 

NVIDIA, Nisan Ayındaki Etkinliğinde CEOnun Kendisini Değil, Sanal Kopyasını Konuşturmuş

Kripto para madenciliği ortaya çıktığından beri ekran kartı piyasasında kart bulmak bir hayli zor hâle geldi. Her ne kadar ulaşması zor olsa da grafik işleme birimlerinin kapasitesi ve gücü arttıkça gerçeğe oldukça yakın görüntüler yaratma imkânı ortaya çıkıyor. Bunun en yakın örneği, NVIDA’nın nisan ayında yayınladığı GTC konferansında görülmüş ancak birçok kişi tarafından fark edilmemiş.

Rusyanın Başıboş Uydu Enkazı, Uluslararası Uzay İstasyonunda Zor Anlar Yaşattı: İstasyon Yönünü Değiştirmek Zorunda Kaldı

İnsanlığın uzay araştırmalarının hız kesmeden devam ettiğini; her gün bu konuda ciddi gelişmeler yaşandığını biliyoruz. Ancak bu konuda bazı talihsizlikler de yaşanmıyor değil. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen ilk turistlerin istasyonda mahsur kaldığını, olumsuz hava koşulları nedeniyle Dünya’ya dönemediğini sizlerle paylaşmıştık.