Metaverse Çılgınlığı Devam Ediyor: ABDli Bir Çift Sanal Bir Düğünle Evlendi

Son zamanlarda Metaverse kavramı oldukça popüler olmuş durumda. ‘İnternetin geleceği’ olarak nitelendirilen bu kavram, sanal alanların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir dijital evren anlamına geliyor. Birçok teknoloji devi de gelecekte oldukça yaygın olması planlanan Metaverse’e milyarlarca dolar yatırım yapıyor ve bu konu hakkındaki hamlelerini artırıyor.

24.02.2022 23:00:31 tarihinde yayınlandı.

Son zamanlarda Metaverse kavramı oldukça popüler olmuş durumda. ‘İnternetin geleceği’ olarak nitelendirilen bu kavram, sanal alanların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir dijital evren anlamına geliyor. Birçok teknoloji devi de gelecekte oldukça yaygın olması planlanan Metaverse’e milyarlarca dolar yatırım yapıyor ve bu konu hakkındaki hamlelerini artırıyor.

Facebook’un uğruna adını değiştirdiği Metaverse’ün yalnızca şirketler tarafından ilgi gördüğünü söylemek yanlış olur. Sizin, bizim gibi birçok insan da hızla artan Metaverse çılgınlığında yerini almaya başladı bile. Geçtiğimiz haftalarda paylaştığımız bir haberde bir kişinin ‘sanal bir yat’a 650.000 dolar gibi bir uçuk bir ücret ödediğini paylaşmıştık. Şimdi ise daha ilginç bir olayla karşı karşıyayız. ABD’de bulunan bir çift, Metaverse üzerinden düğün yaparak evlendi.

eXp Reality isimli şirkette çalışan 52 yaşındaki Traci Gagnon ve 60 yaşındaki Dave Gagnon, sanal bir düğün düzenleyerek tarihe geçti. Öncelikle bu çiftin ilk tanışmasından bahsedelim. Çift bundan 6 yıl önce, çalıştıkları şirket tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte tanıştı. Virbela isimli sanal etkinlik düzenleyen bir platform yardımıyla tanışan Gagnon çifti, 2019 yılında da nişanlandı. Daha sonra ise COVID-19 salgını devreye girdi ve çiftin düğün planları zarar gördü.

Bunun ardından Virbela’nın sahibi olan eXp Reality’nin Başkanı Jason Gesing,  ikilinin aklına Virbela üzerinden sanal bir düğün gerçekleştirme fikrini soktu. Zaten COVID-19 salgını sebebiyle düğün benzeri aktivitelerin Zoom gibi platformlardan yapıldığını görüyorduk; ancak sanal bir alan üzerinden düğün yapan ile daha önce karşılaşmamıştık.

Çift, 4 Eylül 2021 tarihinde birer avatar oluşturdu ve düğünlerini Virbela tarafından oluşturulan bir sanal alan üzerinden gerçekleştirdi. Düğüne katılan davetliler de Virbela programını bilgisayarına indirerek kendi avatarlarını oluşturdu ve etkinliğe katıldı. Buna ek olarak The New York Times, sanal düğünün gerçek düğünle aynı anda gerçekleştiğini, bu sayede de COVID-19 sebebiyle etkinliğe fiziksel olarak katılamayanların sanal düğüne katılabildiğini aktardı.

Gerçekleştirdikleri ‘hibrit’ düğün için oldukça mutlu olduğunu belirten Traci Gagnon, herkesin düğüne katılabilmesinin harika bir olay olduğunu ifade etti ve bir de şaka yaptı: “Metaverse gelini olmanın birçok avantajı var. Bunlardan biri de avatarınızın saçının hiç bozulmaması.”

İLGİLİ HABER Sony’den Metaverse Adımı: 4K Sanal Gerçeklik Gözlüğü Geliyor

Uzmanlara göre bu tarz talepler gelecekte daha da artacak. Dijital düğünler için planlama yapan şirketin kurucusu Sandy Hammer da bu durumla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Eğer gerçekten farklı bir şey yapmak istiyorsanız, Metaverse bu istekleriniz için uygun olabilir. Hatta bu sanal alanlar sayesinde bir gün uzayda bile düğünlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.”


Kaynak webtekno.com

 

eSIM Destekli Apple Watch, Türkiyede Satışa Sunuldu (iPhone 11den Daha Pahalı)

Tüm dünyada elektronik SIM (eSIM) teknolojisi giderek yaygınlaşmaya devam ederken, bu da artık her cihazın bir akıllı telefona dönüşmesine aracı oluyor. Bu teknolojiden faydalanan şirketlerden birisi olan Apple, yeni Apple Watch Series 7 ve SE modellerinde eSIM destekli modellere yer vermişti. Fakat bu modellerin ülkemizdeki satışına bugüne kadar başlanmamıştı.

Samsungun Peynir Ekmek Gibi Satan Fiyat/Performans Canavarı Galaxy A Serisinin Yeni Üyelerinin Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı

Samsung, Galaxy S22 serisinin tanıtımı için planlarını hemen hemen tamamladı. Şirketin büyük hitleri zaten şu anda piyasada olduğundan, odağını orta seviye cihazlara kaydırıyor. Samsung, Galaxy A serisi ve M serisi fiyat/performans canavarı olan orta sınıf akıllı telefonlar sayesinde son birkaç yılda özellikle ülkemizde de sayısız hayran kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğana NFT Olarak "İstanbulun Dijital Anahtarı" Hediye Edildi

Türkiye'de kripto paralara ilgi duyulduğu ve bu teknolojilerin yakından takip edildiği aşikar. Üstelik bu durum yalnızca biz sıradan vatandaşlar için değil, siyasiler için de geçerli. Örneğin bundan bir süre önce sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milyarder iş insanı Elon Musk'a bir NFT hediye ettiğinden bahsetmiştik. Şimdi yine böyle bir durum gerçekleşti. Ancak bu kez, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir NFT hediye edildi.

Biz Neler İzlemişiz: YouTube, Türkiyede 2021in "En İyi Videolarını" Açıkladı

2021 yılının sonuna gelmemizle birlikte bazı platformlar, yılın "en"lerini açıklamaya başladılar. Bu bağlamda; kısa bir süre önce sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde Spotify'ın "2021 Özetin"i yayınladığından bahsetmiştik. Ayrıca hem Spotify hem de Apple Music, yılın en çok dinlenen müzikleri ile sanatçılarını da paylaştı. Şimdi benzer bir hamle, dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu YouTube'dan geldi.