Metadan (Facebook) Türkiyeye Tehdit Gibi Uyarı: Baskı Olursa Temsilciyi Geri Çekeriz

Türkiye Büyük Millet Meclisi, artık sosyal medya platformlarının temsilcilerine de ev sahipliği yapmaya başladı. Son olarak TikTok temsilcilerinin sunumuna ev sahipliği yapan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, bugünse Meta’dan gelen bir açıklayıcı ve rest çekici ifadelerle karşılaştı. Instagram, Facebook ve WhatsApp’ı çatısı altında barındıran Meta, komisyona bir rapor gönderdi.

21.02.2022 04:00:27 tarihinde yayınlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, artık sosyal medya platformlarının temsilcilerine de ev sahipliği yapmaya başladı. Son olarak TikTok temsilcilerinin sunumuna ev sahipliği yapan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, bugünse Meta’dan gelen bir açıklayıcı ve rest çekici ifadelerle karşılaştı. Instagram, Facebook ve WhatsApp’ı çatısı altında barındıran Meta, komisyona bir rapor gönderdi.

Meta temsilcileri, komisyona gönderdikleri raporda “sosyal medya yasası” olarak bilinen düzenleme ile Türkiye’ye temsilci atandığını belirtirken, “Bu karar, Facebook’un Topluluk Standartlarını veya hükümet taleplerinin değerlendirilmesine yönelik küresel süreci değiştirmemektedir ve bunların herhangi birine yönelik baskıyla karşılaşmamız halinde temsilciyi geri çekeceğiz.” ifadelerine yer verdi. Meta temsilcilerinin açıklamalarının devamı şu şekildeydi:

“Baskıyla karşılaşmamız halinde temsilciyi geri çekeceğiz. Global Network Initiative üyesi olarak taahhütlerimiz ve Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeleri de dahil olmak üzere politikalarımıza uygun olarak hükümet taleplerini incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Kısıtladığımız içeriğe dair detayları mevcut şeffaflık süreçlerimiz doğrultusunda raporlamaya devam edeceğiz. Türk toplumuna ve Türkiye'de ifade özgürlüğü ve diğer insan haklarını korumaya dair bağlılığımızı sürdürüyoruz.”

Bu açıklamanın yanı sıra temsilciler, Facebook veya Instagram’da yerel mevzuatın ihlali yönünde bir bildirim yapılması sonrası işletilen süreç hakkında da bilgi verdi. Buna göre,

Sosyal medya platformlarının tartışılan yönlerinden birisi olan algoritma hakkında da detaylar paylaşan temsilciler, kullanıcı etkileşiminin haber kaynağında gönderileri sıralamak için kullanıldığı konusunda şeffaf davrandıklarını açıkladı. Ayrıca kullanıcıların, gördükleri reklamları belirlemek için verilerinin nasıl kullanıldığına ilişkin bilgi alabileceklerini ve reklam tercihleri gibi reklam kontrollerinden faydalanabileceklerini belirtti.

Bunu yapmak isteyen kullanıcıların Facebook’un masaüstü sürümünden Ayarlar ve Gizlilik bölümlerine girerek ‘Gizlilik Merkezi’ bölümüne ulaşabildikleri kaydedildi.

Temsilciler, kâr etmek için bilinçli olarak insanları kızdıracak içeriklerin öne çıkarıldığı iddialarını ‘mantığa uygun olmadığı’ gerekçesiyle yalanladı. Açıklama şu şekildeydi:

“Reklamlardan gelir elde etmekteyiz ve reklam verenler bize sürekli olarak reklamlarını zararlı veya kızgın içeriklerin yanında görmek istemediklerini belirtiyorlar. Ahlaki, işletmesel ve ürüne ilişkin motivasyonlarının tamamı bunun tam tersi yönü işaret ediyor... Kötü içeriği desteklediğimiz ve buna karşı bir şey yapmadığımız iddiası doğru değildir.”


Kaynak webtekno.com

 

Çabuk Crysis 4 Gelmeden: Crysis Serisinde Keşfedilen En İyi 16 Sürpriz Yumurta

İlk olarak 2007 yılında piyasaya çıkan ve çıktığı dönem oyun dünyasına damgasını vuran Crysis serisi, çıkışının üzerinden 14 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ orta segment sistemlerin bazılarını zorlayabilen bir oyun. Crytek isimli Türk firmasının yapımcılığını üstlendiği Crysis, CryEngine isimli, yapımcı şirketin kendi oyun motoruyla geliştirilmiş ve bir dönemin sistem gereksinimleri ile PC test oyunu olmuştu.

Yüzlerce Ücretsiz Oyun Veren Amazon Prime Gaming Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amazon, geçtiğimiz senelerde gün yüzüne çıkardığı abonelik sistemi Amazon Prime ile birlikte dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Türkiye’de bugüne kadar direkt olarak erişim sağlanamayan Prime üyeliği, Eylül 2020 itibariyle artık Türk kullanıcılar için de kullanılabilir hale geldi. Bununla birlikte ücretsiz oyunlara ve Twitch aboneliğine sahip olabileceğiniz Amazon Prime Gaming de aktif hale geldi.