Meta, Metinden Müzik Üretebilen "MusicGen" Yapay Zekâ Modelini Duyurdu

Birçok teknoloji devi yapay zekâ alanında hamleler yapmaya devam ediyor. Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta da bunlardan biri. Mark Zuckerberg yönetimindeki şirket, birkaç hafta önce yapay zekâ için kendi özel çipini geliştirdiğini duyurmuştu.

15.06.2023 17:45:10 tarihinde yayınlandı.

Birçok teknoloji devi yapay zekâ alanında hamleler yapmaya devam ediyor. Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta da bunlardan biri. Mark Zuckerberg yönetimindeki şirket, birkaç hafta önce yapay zekâ için kendi özel çipini geliştirdiğini duyurmuştu.

Meta’dan şimdi ise bir başka yapay zekâ adımı geldi. Meta’nın Audiocraft araştırma ekibi, MusicGen isimli bir açık kaynaklı dil modelini duyurdu.

ChatGPT’nin sesli versiyonu diyebileceğimiz MusicGen modeli, metin komutlarıyla yeni müzikler üretebiliyor. Kullanıcılar, istediği müzik tarzını tanımlayarak modeli kullanabiliyor. Eğer isterlerse mevcut bir melodiyi de ekleyebiliyorlar.

Meta’da yapay zekâ araştırmacısı Felix Kreuk tarafından paylaşılan bir video MusicGen’in nasıl yeteneklere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Videoda hâlihazırda bir müziğin eklendiği, sonrasında ise  bir komut girerek bu müziğin değiştirilebildiği görülüyor. Bir diğer videoda ise herhangi bir hazır ses kullanılmadan “akılda kalıcı melodiler, tropikal vurmalı çalgılar ve hareketli ritimler içeren plaj için uygun pop dans şarkısı” komutu yazılarak bir ses oluşturulabildiği görülüyor.

Araştırma ekibi, 12 saniye civarında ses üretebilen modelin eğitimi için dahili bir veri kümesinden 10.000 yüksek kaliteli müziğin yanı sıra Shutterstock ve Pond5 parçaları dahil 20.000 saatlik lisanslı müzik kullandı. MusicGen’in Hugging Face AI üzerinden bir demosuna ulaşmak mümkün.

İLGİLİ HABER Google, Yazdıklarınızı ve Hatta Mırıldanmalarınızı Müziğe Dönüştüren Uygulamasını Duyurdu: MusicLM

Müzik üretiminde yapay zekâ kullanımı hızla artıyor. Bundan birkaç ay önce de Google, metinleri müziğe dönüştüren MusicLM isimli yeni yapay zekâ modelini duyurmuştu.


Kaynak webtekno.com

 

ABDnin Uluslararası Kripto Para Eylem Planı Açıklandı: Bitcoin Önce Düştü, Sonra Çıktı

Dün akşam saatlerinde, tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiren bir olay yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı ile ABD Hazine Bakanlığı'nın kripto paralarla ilgili "uluslararası eylem planı" açıklayacağı ifade edildi. Bu açıklamadan hemen sonra ise piyasalarda bir karmaşa oldu. Duyurudan önce 21 bin doların üzerinde olan Bitcoin (BTC), haberlerin yayılmaya başlaması ise 20 bin 550 dolar seviyelerine geriledi. Bu ani düşüş, altcoinlerde de fiyat kaybı yaşanmasına yol açtı.

Fatih Terim Belgeseli Yayınlandı, Sosyal Medya Yıkıldı: İşte İzleyenlerin İlk Tepkileri...

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, bugün özellikle de ülkemizdeki futbol tutkunlarını ilgilendiren bir gelişmeye imza attı. On yıllardır Türk futbolunun içerisinde olan teknik direktör Fatih Terim'in hayatının anlatıldığı belgesel, bugün Netflix'teki yerini aldı. Fatih Terim'in Türk futbolundaki ve özellikler Galatasaray tarihindeki yeri malum; dolayısı ile belgesel yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyanın gündemi de bu belgesel oldu.

Arkadaşlarınızla Maceradan Maceraya Atılacağınız 11 MMORPG Oyunu

MMORPG, kelime olarak Massive Multiplayer Online Role Playing Game anlamına geliyor. Yani büyük haritalara sahip çok oyunculu, çevrimiçi oynanabilen rol yapma oyunlarına MMORPG adı veriliyor. Her ne kadar günümüzde en popüler oyun türü MMORPG olmasa da, türün hayranları yadsınamayacak kadar çok.

Dünyanın İlk Yapay Zeka Destekli Video Botu Tanıtıldı

Dünyanın ilk yapay zeka destekli sistemi olan EVA, Radisys Corporation tarafından müşterilerine tanıtıldı. Müşteriler ile görsel olarak etkileşim kurmak isteyen firmalar EVA'yı kullanabilecekler. Bunun için yapmaları gereken tek şey ise müşteri destek numarasını aramak. LTE özellikli 4G/LTE veya 5G akıllı telefon kullanan herkes EVA’dan faydalanabiliyor. EVA, web sitesi üzerinden kullanılabilen, indirme gerektirmeyen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yapay zeka destekli EVA, mobil uygulamalarla da entegre edilebiliyor.