Mark Zuckerberg, Bu ‘Dandik’ Selfie’ İçin 10 Milyar Dolar Harcadı

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, son yıllarda iyiden iyiye metaverse teknolojisine odaklanmış durumda. Ünlü iş insanı, bu işe o kadar takık ki şirketinin ismini bile Facebook'tan Meta olarak değiştirdi. Sanal bir dünya kurmak istediğini sık sık dile getiren Zuckerberg, bu teknolojinin gelişimi içinse 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Peki harcadı da ne oldu?

18.08.2022 16:30:25 tarihinde yayınlandı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, son yıllarda iyiden iyiye metaverse teknolojisine odaklanmış durumda. Ünlü iş insanı, bu işe o kadar takık ki şirketinin ismini bile Facebook'tan Meta olarak değiştirdi. Sanal bir dünya kurmak istediğini sık sık dile getiren Zuckerberg, bu teknolojinin gelişimi içinse 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Peki harcadı da ne oldu?

Meta, 2022'nin başında yaptığı bir açıklama ile Horizon Worlds ismini verdiği metaverse ekosistemini kullanıma sundu. Zuckerberg'in iddiasına göre kullanıcılar, bu sanal dünyada kendi avatarlarını oluşturup, diledikleri her şeyi yapabilecekti. Şimdiyse Mark Zuckerberg'den dikkat çeken bir hamle geldi. Horizon Worlds'ten bir ekran görüntüsü paylaşan Zuckerberg, "İnsanların sürükleyici dünyaları keşfetmesini ve inşa etmesini dört gözle bekliyorum." dedi. Ancak yapılan paylaşım, açıkçası pek de tatmin edici değildi. Zira Horizon Worlds'ten gelen görüntü, oldukça basit ve anlamsızdı.

Zuckerberg'in paylaştığı görüntüde, Eyfel Kulesi'nin bir tasvirini ve bir de katedral görüyoruz. Zuckerberg'in oluşturduğu avatar ise bu objelerin önünde ve selfie çekiyor. Ancak ortaya çıkan görüntü öylesine kalite ve detaydan yoksun ki 10 milyar doların tam olarak nereye harcandığını anlamak mümkün değil. Roblox ve Minecraft gibi oyunlar bile zaten bu deneyimi daha iyi haliyle yaşatabiliyor. 

İLGİLİ HABER Türk Teknoloji Şirketi Tarafından Geliştirilen Askeri Metaverse Uygulaması 'MiliVerse' Tanıtıldı!

Meta'nın metaverse ekosistemi Horizon Worlds'ün tamamlandığında neler sunacağı henüz net değil. Zuckerberg'e göre kullanıcılar, Horizon Worlds aracılığı ile isterlerse iş toplantıları gerçekleştirecek isterlerse de parti yapacaklar. Ancak mevcut pozisyon, Zuckerberg'in milyarlarca dolarlık platformunun bu imkanlar için pek de istenen düzeyde olmadığını gözler önüne seriyor.


Kaynak webtekno.com

 

Elon Musktan Teslayı Dışlayan ABD Başkanı Bidena Kapak Gibi Cevap

ABD Başkanı Joe Biden ve Tesla CEO’su Elon Musk, son haftalarda birbirleri arasındaki yüksek tansiyonu sosyal medyada yansıtmaya başladı. Başkan Biden, daha önce ülkedeki elektrikli otomobil sektörüne dair yaptığı açıklamalarda Tesla’nın adını ağzına almamış, bunun sonucunda da Elon Musk’ın tepkisini çekmişti. 

Bitcoinin Mucidi Satoshi Nakamotonun Kim Olduğunu Ortaya Çıkaracak Dava Sonuçlandı

Bundan bir süre önce sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Bitcoin'in mucidi olan Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğinin ortaya çıkabileceği bir davanın başladığından bahsetmiştik. Bu dava kapsamında Bitcoin'in ardındaki isimler oldukları söylenen Dave Kleiman'in varisleri ile Craig Wright, karşı karşıya gelmişlerdi. 2013'te hayatını kaybeden Kleiman'in varisleri, Satoshi Nakamoto tarafından üretilen 1 milyon adet civarı Bitcoin'in yarısının kendilerinin hakkı olduğunu iddia ediyorlardı. Mahkeme, bu iddiayı nihayete erdirdi.

Elon Musktan Twittera Acele Etmeyin Çağrısı: Davanın 2023ten Önce Başlamasını İstemiyor

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamayla tüm dünyanın gündemine oturmuştu. 51 yaşındaki iş insanı, popüler sosyal medya platformu Twitter'ı 44 milyar dolarlık bir teklifle satın almayı planladığını duyurmuştu. Ancak ilerleyen günlerde platform ile Musk arasında bazı olumsuzluklar yaşanmaya başlamıştı.