Kullanmadığınız Uygulamalar Artık Sizi Takip Edemeyecek: İşte Googleın Yeni Özelliği

Akıllı cihazlarımızda bulunan her bir uygulama, yükledikten sonra verdiğimiz izinlerle cihazımızda çeşitli yetkilere sahip olabiliyorlar. Bazı uygulamalar arka planda adımlarınızı sayarken, bazılarıysa konumunuzu takip etmeye devam ediyor. Bu durum, bu uygulamalardan birini uzun bir süre kullanmamanıza rağmen telefonunuzdan silmediğiniz sürece devam ediyor.

1.04.2022 23:15:16 tarihinde yayınlandı.

Akıllı cihazlarımızda bulunan her bir uygulama, yükledikten sonra verdiğimiz izinlerle cihazımızda çeşitli yetkilere sahip olabiliyorlar. Bazı uygulamalar arka planda adımlarınızı sayarken, bazılarıysa konumunuzu takip etmeye devam ediyor. Bu durum, bu uygulamalardan birini uzun bir süre kullanmamanıza rağmen telefonunuzdan silmediğiniz sürece devam ediyor.

Fakat Google, en sonunda buna engel olacak bir önlemle çıkageldi. Cihazı korumayı amaçlayan Google Play Protect uygulaması, Google’ın söz verdiği gibi 2022’nin birinci çeyreğinde uzun süre kullanılmayan uygulamalar verilen izinleri sıfırlayan özelliğe kavuştu. Uygulama, herhangi bir uygulamayı 3 ay boyunca hiç kullanmamanız durumunda verilen izinleri tamamen sıfırlayacak.

Google Play Protect’e eklenen otomatik izin sıfırlama özelliği, aslında Aralık 2021’den bu yana kullanıcılara dağıtılıyordu. İlk etapta Android 6.0 ve daha düşük işletim sistemli telefonlar için yayımlanan özellik, bugünden itibaren Android 6.0 ve üstü işletim sistemli telefonlar için de yayımlanmaya başladı.

Söz konusu özellik, otomatik olarak tüm telefonlarda çalışıyor. Özellikle birlikte izinleri kaldırılan uygulamalara erişmek içinse Google Play Store üzerinden şu adımları izlemeniz yeterli:

Özellik henüz telefonunuzda gözükmüyorsa, bir müddet daha beklemeniz gerekebilir.

İLGİLİ HABER Google Chrome, Siber Saldırılardan Korunmak İçin Acil Durum Güvenlik Güncellemesi Yayınladı: Peki Güncelleme Nasıl Yapılır?


Kaynak webtekno.com

 

İnternette Gezerken Karşılaştığımız Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 7 ve Windows 10 versiyonlarında sık görülse de diğer versiyonlarla da Google Chrome internet tarayıcısı üzerinden bir internet sitesini açmak istediğiniz zaman işlemin başarısız olması sonucu karşınıza ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ hata uyarısı çıkabilir. ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ sorunu pek çok farklı kullanıcıyı etkileyen ve sık sık karşılaşılan internet bağlantısı kaynaklı sorunlardan bir tanesidir.

OPPO Reno 8 Serisi, Fiyatına Göre Bomba Özellikler ve Tasarımıyla Duyuruldu

Çinli teknoloji şirketi OPPO, düzenlediği etkinlikte Reno 8 serisi akıllı telefonlarını tüketicilerle buluşturdu. Reno 8, Reno 8 Pro ve Reno 8 Pro+ isimli üç model ile karşımıza çıkan şirket, bu telefonların en çok da fiyatları ile tüketiciyi memnun edecek gibi görünüyor. Zira fiyatların mevcut piyasa koşullarında oldukça makul seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Peki OPPO'nun yeni akıllı telefonları tüketiciye neler sunuyor?

App Storeda Uygulamaların Fişini Bir Bir Çeken Appledan, Geliştiricileri Daha Çok Kızdıracak Açıklama: Zaten Kimse İndirmiyordu

Geçtiğimiz hafta sizlere Apple’ın güncelleme almayan ‘terk edilmiş’ uygulamaları App Store’dan kaldırmaya başladığını ve geliştiricilerin uygulamalarını güncellemek için 30 gün gibi bir süreleri olduğundan bahsetmiştik. Gerçekten de bu hafta uygulama sahipleri, uygulamalarının kaldırıldığına dair şikayetler oluşturmaya başladılar.

Kendi Metaverseünüzü Facebook Üzerinden Yaratabileceksiniz: Crayta, Facebook Gaminge Eklendi!

Sanal gerçeklik alanında büyük yatırımlar yapılmaya devam ederken Meta, geçen yıl Crayta adlı oyun geliştirme platformunun geliştiricisi Unit 2 Games’in Facebook tarafından satın alındığını duyurmuştu. Meta, bugün yaptığı açıklamada arkadaşlarınızla gerçek zamanlı olarak oyun oluşturmanıza ve oynamanıza olanak tanıyan Crayta’nın Facebook Gaming’in bulut akış hizmetine getirdiğini duyurdu.