Kullanıcı Verilerimizi En Çok Paylaşan Sosyal Medya Platformları Açıklandı: Verilerimizin Nereye Gittiği Bilinmiyor

Pek çoğumuz farkında olmasak ve önemsemesek de sosyal medya platformları, birçok kişisel verimizin depolandığı muazzam bilgi kaynaklarıdır. Sosyal medya kaynaklarının başlıca kazanç kaynaklarından birisinin de reklam geliri olduğunu düşünürsek bu, kullanıcı verilerinin oldukça önemli olduğu ve bu verilerin korunması adına daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor. 

20.02.2022 08:45:13 tarihinde yayınlandı.

Pek çoğumuz farkında olmasak ve önemsemesek de sosyal medya platformları, birçok kişisel verimizin depolandığı muazzam bilgi kaynaklarıdır. Sosyal medya kaynaklarının başlıca kazanç kaynaklarından birisinin de reklam geliri olduğunu düşünürsek bu, kullanıcı verilerinin oldukça önemli olduğu ve bu verilerin korunması adına daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor. 

Bu hususta sosyal medya platformları üzerinde bir araştırma yapan bir mobil pazarlama şirketi de, söz konusu platformların kullanıcı verileri konusunda ne kadar 'hassas' olduğunu inceledi. Sosyal medya platformlarının ne kadar kullanıcı verisi topladığını ortaya koyan araştırmada, son derece popüler iki sosyal medya platformu ise öne çıktı. 

URL Genius isimli mobil pazarlama şirketi tarafından, Apple’ın iOS’unda yer alan “Uygulama etkinliğini Kaydet” özelliğini kullanarak 10 farklı sosyal medya uygulaması üzerinde bir araştırma yapıldı. Araştırma kapsamında YouTube, TikTok, Twitter, Telegram, LinkedIn, Instagram, Facebook, Snapchat ve Messenger’da, bir kullanıcının etkinliğini kaç farklı alanın izlediği incelendi. 

Yapılan araştırmaya göre 14 ağ bağlantısı ile YouTube ve TikTok, en çok kullanıcı verisi toplayan sosyal medya platformlarının başında geliyor. Bu sayı, diğer platformlarda ise ortalama olarak 6 ağ bağlantısı olarak öne çıkıyor. 

Buna göre Google’a ait YouTube, kullanıcıların çevrimiçi arama geçmişi ve konumu gibi kişisel verilerini izleyerek bu verileri kişiyle alakalı reklamlar sunmak gibi amaçlar için kullanıyor. Öte yandan Çinli teknoloji devi ByteDance’e ait TikTok ise genellikle birçok internet sitesinde bulunan görünmez kod parçacıkları olan üçüncü taraf izleyicilerin kullanıcı verilerini toplamasına olanak sağlıyor.  

Bu üçüncü taraf izleyiciler ise kullanıcıların tarama geçmişleri hakkında bilgi toplayarak elde ettiği bilgileri reklam amacıyla diğer şirketlere gönderiyor. Aynı türdeki üçüncü taraf izleyicilerin birden fazla sitede bulunması durumunda ise belli bir süre sonra kullanıcılar hakkında daha tutarlı ve eksiksiz bir profil oluşturmak mümkün olabiliyor. 

Buna ek olarak üçüncü taraf izleyiciler, kullanıcı verilerini izleyenlerin kim olduğunu ve hangi bilgilerin ele geçirildiğini öğrenmeyi de imkansız kılıyor. Ayrıca üçüncü taraf izleyiciler ile bir kullanıcının etkinliğini, uygulamadan ayrılmış olsa dahi takip etmek mümkün olabiliyor. 

Araştırmaya göre YouTube’un izleyicilerinden 10 tanesi, birinci taraf ağ bağlantıları. Bu da demek oluyor ki platform, kullanıcıların etkinliklerini kendi amaçları için takip ediyor. Yani YouTube, kullanıcı etkinliğini izleyerek bilgi toplaması için dışarıdan belirsiz taraflara izin veriyor. TikTok’ta ise 14 ağ bağlantısının 13’ünün üçüncü taraf olduğu belirtiliyor. 

TikTok daha öncesinde de bazı kişisel kullanıcı bilgilerini Çin’de bulunan sunuculara ilettiği iddiaları sebebiyle de oldukça konulmuş; özellikle de genç kullanıcılarının verilerinin ne şekilde toplanıp ne için kullanıldığının bilinmemesi sebebiyle oldukça eleştirilmişti. 


Kaynak webtekno.com

 

İç Çamaşırı Markasının Tartışma Yaratan ‘İç Çamaşırsız Reklamı’ Sosyal Medyada Akıma Dönüştü: “İçimde Suwen Var”

Türkiye, son günlerde çeşitli iç çamaşırı markalarının Türk yüzleriyle çektiği reklamların tartışmalarına yer veriyor. Geçtiğimiz haftalarda oyuncu Esra Bilgiç’in dünyaca ünlü iç çamaşırı markasının reklamında iç çamaşırları yerine ceket ağırlıklı gözükmesi bir tür sansür uygulanmışçasına yorumlara yer verirken, bugün bu reklamlar arasına bir yenisi daha katıldı.

Facebookun İki Adet Kamerası Olan Bir Akıllı Saat Geliştirdiği Açığa Çıktı

Sosyal medya devi Facebook'un akıllı saat işine girdiği ortaya çıktı. The Verge'e konuşan isimsiz iki kaynak, akıllı saatin etkileyici özelliklere sahip olacağını ve önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceğini söylüyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre Facebook, akıllı saat projesi için 100'den fazla kişiyi çalıştırıyormuş. Ayrıc bu akıllı saatin Facebook'a olan maliyeti 1 milyar doları aşmış.

Türknetin Zamma Zam Yaptığı İddia Edildi: "Yeni Fiyat 169,90 Değil, 179,90 TL Olacak!"

Türkiye’nin en büyük internet sağlayıcıları arasına giren ve Speedtest’e göre Türkiye’de en hızlı internet sunan TurkNet, geçtiğimiz gün abonelerini üzen bir açıklama yapmıştı. Şirket, Türk Telekom’un port altyapılarına yaptığı %67’lik zammın ardından internet abonelik ücretini 139,90 TL’den 169,90 TL’ye çıkardığını duyurmuştu.