Kripto Madencilerinin GPU Talebinin Azaldığı Açıklandı: Ekran Kartı Pazarı Normale mi Dönüyor?

Kripto para madenciliğinin gittikçe yaygınlaşması, madencilerin ekran kartlarına yönelmesine sebebiyet vermişti. Bu durum da dünya çapında ekran kartı stoklarını zor duruma sokuyor ve oyunseverleri üzüyordu. Şimdi ise dev bilgisayar üreticisi Asus, bu konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

18.05.2022 16:30:25 tarihinde yayınlandı.

Kripto para madenciliğinin gittikçe yaygınlaşması, madencilerin ekran kartlarına yönelmesine sebebiyet vermişti. Bu durum da dünya çapında ekran kartı stoklarını zor duruma sokuyor ve oyunseverleri üzüyordu. Şimdi ise dev bilgisayar üreticisi Asus, bu konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Masaüstü bilgisayar sevkiyatlarının %10, anakart ve ekran kartı sevkiyatlarının ise %10-15 ila düşmesini beklediğini belirten Asus, yaptığı yeni açıklamalarda kripto madencilerinin kartlara olan talebinin gittikçe azaldığını kaydetti.

The Register’ın haberine göre teknoloji devinin CEO’larından olan S.Y. Hsu, şirketin ilk çeyrek kazançları ile ilgili toplantısında oyunseverlerin dikkatini çekecek açıklamalarda bulundu. CEO, kripto madencilerinin talebindeki düşüş ile ilgili konuştu. Hsu, Bitcoin’den sonra dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un GPU tabanlı madencilikten uzaklaşmaya başlamasının bu düşüşe neden olduğunu aktardı.

Hsu açıklamalarında, “GPU sevkiyatlarında kripto para madenciliği için talebin azalması, ekran kartı pazarının normalleşmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı. Bu düşüşün, küçük de olsa son zamanlarda yaşanan düşüşten kaynaklı olabileceği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Ethereum’un, aşırı işlem gücü gerekliliğine dayanan proof-of-work yöntemi yerine dijital varlık sahipliğine dayanan proof-of-stake yöntemine geçmeye başlamasının da bu düşüşe katkı sağladığı aktarılıyor.

Mevcut madencilik tesislerinin nakit elde etmek için donanımlarını satmaya başlayabileceği de gelen haberler arasında. Bunun da daha ucuz, ikinci el ekran kartlarının piyasaya girmesine neden olabileceği belirtiliyor. Tabii, madencilik için ne kadar yoğun çalıştıkları göz öne alındığında bu donanımları satın almanın biraz riskli olabileceği de söylenebilir.

İLGİLİ HABER Intel, NVIDIA’ya Rakip Olacak Ekran Kartlarının Çıkış Tarihini Erteledi

Ek olarak son zamanlarda GPU pazarında önemli gelişmelerin görüldüğü, ekran kartlarının raflarda liste fiyatına yer almaya başladığı aktarılıyor. Biz de sizlerle geçtiğimiz haftalarda paylaştığımız bir haberimizde dünyada ekran kartı fiyatlarının düşüşte olduğunu aktarmıştık. Ancak sayılar incelendiğinde döviz kurundaki artış sebebiyle ülkemizde böyle bir düşüşün yaşanmadığı, hatta fiyatların arttığı görülmüştü.


Kaynak webtekno.com

 

Vikipedideki İlk İçerik NFT Olarak Satışa Çıkıyor: Wikipedianın Geliştirildiği iMac de Satılacak

"Özgür Ansiklopedi" sloganıyla 2001 yılından beri hizmet vermekte olan Vikipedi, NFT işine gireceğini duyurdu. Platformun kurucu ortaklarından Jimmy Wales, Vikipedi'nin ilk halini NFT haline getirip, açık artırma usulü ile satışa çıkaracak. Açık artırmadan kazanılacak paranın bir bölümü hayır kuruluşlarına, bir bölümü ise Jimmy Wales'in üzerinde çalıştığı "WT.Social" isimli sosyal medya platformunun geliştirilmesi için kullanılacak.

Büyük Projelerin Artırılmış Gerçeklik ile Deneyimlendiği Forum Metaverse Bugün Gerçekleşti: Dijital Seferberlik Dönemi Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün gerçekleşen “Forum Metaverse” isimli programda, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin de yardımıyla, gerçek hayatın sanal evrende bir simülasyonu diyebileceğimiz metaverse’e dair ilgi çekici açıklamalar yapıldı. İki binden fazla katılımcının yer aldığı etkinlikte, bu teknolojinin getireceği fırsatlar ve riskler ile bu alanda nelerin yapılabileceği gibi konular ele alındı. 

Gran Turismo 7nin Grafiklerine Hayran Kalacağınızı Gösteren 40 Dakikalık Oynanış Videosu

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Japonya merkezli teknoloji devi Sony'nin 2022 yılındaki ilk State of Play etkinliğini düzenleyeceğinden bahsetmiştik. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre bu etkinlik yalnızca Gran Turismo 7 isimli araba yarışı oyununa odaklanacaktı. Bu etkinlik gerçekleşti ve Sony, Gran Turismo 7 ile ilgili yepyeni bilgiler açıkladı.

NASA’nın Uzay Teleskobu ile Yeni Bir Gökada Görüntüsü Kaydedildi

Bu hafta Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay gözlemlerinde oldukça büyük öneme sahip Hubble Uzay Teleskobu'yla muhteşem bir görüntü kaydedildi. Görüntüde, Aquila (Latince ‘kartal’ anlamına geliyor) takım yıldızında bulunan sarmal bir gökada dikkat çekti.