James Webb Uzay Teleskobunun Yolculuğunda Kritik Adımlardan Biri Başarıyla Atıldı: Güneş Kalkanları Açıldı

NASA’nın uzaydaki yeni gözü James Webb Uzay Teleskobu, evrenin tarihini ortaya çıkarmak için araştırmalar yapmak üzere geçtiğimiz hafta fırlatıldı. Kalıcı konumuna ulaşması için 1 aylık, en iyi görüntülerin gelebilmesi için ise 6 aylık bir zamana ihtiyaç duyulan uzay teleskobunun yolculuğu başarılı bir şekilde devam ediyor.

21.02.2022 02:15:14 tarihinde yayınlandı.

NASA’nın uzaydaki yeni gözü James Webb Uzay Teleskobu, evrenin tarihini ortaya çıkarmak için araştırmalar yapmak üzere geçtiğimiz hafta fırlatıldı. Kalıcı konumuna ulaşması için 1 aylık, en iyi görüntülerin gelebilmesi için ise 6 aylık bir zamana ihtiyaç duyulan uzay teleskobunun yolculuğu başarılı bir şekilde devam ediyor.

Sorunsuz devam eden yolculukta bugün bir gelişme yaşandı. James Webb Uzay Teleskobu, sıcaklığı kontrol etmek için oldukça kritik olan güneş kalkanınlarını açmayı başardı.

James Webb Uzay Teleskobu'nun görevdeyken araçlarının ısınmasını engellemek ve ekstra soğuk tutmak için kullanacağı güneş kalkanları sorunsuzca açıldı. Bu kalkan, uzay teleskobunun uzaydayken başarılı bir şekilde çalışması için son derece önemliydi. Güneş korumasının açılması, James Webb Uzay Teleskobu’nun çalışma prensiplerinin güvende olduğunu kanıtladı.

NASA’nın Goggard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir proje yöneticisi Bill Ochs, güneş kalkanının başarıyla açılması üzerine ekibine “Hala yapacak çok işimiz var ama güneşliği açıp devreye sokmak gerçekten çok büyük görevdi. Sadece tüm ekibi tebrik etmek istiyorum.” dedi.

İLGİLİ HABER James Webb Uzay Teleskobu’nun Yolculuğunu Canlı Olarak Takip Edebileceğiniz Site: ‘Where Is Webb?’

NASA’nın 25 yıllık çalışmalarının ardından hayata geçirilen yeni teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’na bir alternatif ancak ondan oldukça fazla gelişmiş bir teknolojinin ürünü. Yeni nesil kamera sistemleri ve uzay teknolojileriyle donatılan teleskop; evrenin soğuk, uzak noktalarındaki bilinmezlikleri aydınlatmayı planlıyor. James Webb Uzay Teleskobu’nun temel görevlerini daha ayrıntılı öğrenmek isterseniz ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca James Webb Uzay Teleskobu’nun yolculuğunu canlı olarak takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak webtekno.com

 

Dikkat Çeken Microsoft Office Alternatiflerinden Biri Olan WPS Office Hakkında Tüm Merak Edilenler

Word, PowerPoint, Excel ve daha nicesi uzun yıllardır kullandığımız Microsoft Office programları. Son yıllarda Microsoft 365 paketinde sunulan bu Office uygulamaları artık pek çoğumuz için bilgisayarımızın demirbaş yazılımlarından sayılıyor. Hepimizin Office programlarına ihtiyacımız olduğu doğru. Peki neden WPS Office gibi alternatif yazılım paketlerine yönelmiyoruz?

Telefonlardaki SAR Değeri Nedir? Nasıl Öğrenilir?

GSM hattı ile kullanılabilen tüm mobil cihazlar çevrelerine belli bir oranda radyasyon yayarlar. Radyo frekans yoluyla çalışan mobil cihazların yaydıkları radyasyon oranı teknoloji ile beraber artmaktadır. Fakat her mobil cihaz farklı bir oranda radyoaktif madde yayar ve bu oran SAR değeri ile gösterilir.

Türkiyede ve Dünyada İlk: Metaversete Kullanıcılar İlk Kez Gerçek Ödeme Yöntemleri ile Alışveriş Yaptı

Her geçen gün metaverse yatırımlarının daha da büyüdüğünü ve bu konuya daha fazla insanın ilgi duymaya başladığını söylememiz yanlış olmaz. Bu tarz yatırımların ‘saçma’ olup olmadığı tartışmaları sürse de Türkiye ve tüm dünyadan yeni metaverse adımları görmeye devam ediyoruz ve her gün yeni bir ilk ile karşılaşıyoruz.